| rasnoveanu a întrebat:

Vreau si eu o lista cu toate teoremele la matematica din cls a 7, de ex teorema inaltimi, toate daca se poate.Dau funda; X

4 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

EU sunt pe a 9-a.

teorema medianei: sa zicem ca AM mediana=> ca AM= a^2+b^2/2+c^2/4 ( a, b, c lungimile laturilor tringhiului).
Teorema sinusului: a=2R sinA, b=2RsinB,c=2RsinC
formula lui heron: A=radical din p(p-a)(p-b)(p-c)
Teorema lui thales (cauta pe net)
teorema bisectoarei:avem un unghi ABC si bisect. BD.=>T.bisect. AB/BC=AD/DC
T.F.A(teorema fundamentala a asemanarii). Daca 2 drepte sunt paralele intr-un triunghi, atunci triunghiul mic este asemenea cu triunghiul mare.
Sunt la mate-info, dar inca le stiu, ca si fizica de a 7-a :d.Bafta.

Ar mai fii si teorema 30-60-90: cateta opusa unghiului de 30 este egala cu jumate din lungimea ipotenuzei.
Dar nu o sa-ti trbeuiasca pe clasa a 9-a.

| rasnoveanu explică (pentru CryChristiAN):

Frate nu prea ma ajuta raspunsul, eu as vrea daca se poate sa zicem teorema inaltimi=l radical3 pe 2. daca se poate

| CryChristiAN a răspuns (pentru rasnoveanu):

Teorema inaltimii: luam un triunghi ABC, si ducem o perpendiculara din A pe BC.Fie AD perpendicular pe BC.=> teorema inaltimii ca AD la patrat =DC*BD