| Foarfeca a întrebat:

Vreau si eu titlul a 2 povestiri de I.L.Caragiale (nu nuvele).
FUNDA

Răspuns Câştigător
| sorinae a răspuns:

"D-l Goe" si "Vizita" sunt schite te ajuta? http://cartibunegratis.blogspot.com/......giale.html funda?

| Foarfeca explică (pentru sorinae):

Povestrile sunt POVESTI.schitele sunt alte specii ale genului epic.

10 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

I.L.Caragiale (1852-1912) este cel mai mare dramaturg roman.Opera sa cuprinde: schite (D`l. Goe, Bubico, Lantul slabiciunilor), nuvele (Doua loturi, In vreme de razboi, Pacat), comedii (O scrisoare pierduta, D`ale carnavalului, Conul Leonida fata cu reactiunea), si drame (Napasta). Succes!
P.S.-Nu am copiat de pe Wiki, ci din carte. Funda?

| sorinae a răspuns:

Bn daca vrei povestiri cauta pe site-ul care ti l-am dat

| tiger20 a răspuns:

Vizita ata stiu.

| sHd007 a răspuns:

Nu cred ca I.L. Caragiale a scris nuvele doar schite. Sau doar cateva nuvele dar nu prea cred big grin. Dl. Goe, Vizita, O scrisoare pierduta.

| Foarfeca explică (pentru sHd007):

In primul rand, a scris nuvele, informeaza-te inainte sa postezi. In al doilea and O scrisoare pierduta nu este schitawinking.

| sHd007 a răspuns (pentru Foarfeca):

A scris momente si schite. Nuvele si povestiri. Tu cu cine faci romana?winking

| Foarfeca explică (pentru sHd007):

Ai spus ca nu a scris nuvele, tu ai ochi?winking

| sHd007 a răspuns (pentru Foarfeca):

Da

| FloryDo a răspuns:

Doua loturi si Domnul Goe