| anonim_4396 a întrebat:

Dragi colegi TPU, cei care ati citit povestiri/nuvele/romane cu final tragic/trist, ati putea sa scrieti titlul si autorul lor?
Daca va ramane timp si pentru cateva comentarii, as fi foarte incantata!
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| TheChris97 a răspuns:

Moara cu noroc de Ioan Slavici; Enigma Otiliei de George Calinescu

10 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Dama cu camelii"-Alexandre Dumas-fiul
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn"-Thomas Hardy

| anonim_4396 explică (pentru Cameliapantiru):

Mersi, ti-am dat 2 voturi.

| Yamaha123 a răspuns:

Ion

| Sărmăluță a răspuns:

''Umbra vantului"-de Carlos Ruiz Zafon
''La rasarit de Eden"-de John Steibeck

| anonim_4396 explică (pentru Sărmăluță):

Multumesc, ai primit 2 voturi din partea mea.

| Androphyla a răspuns:

Moara cu noroc - Ioan Slavici

| DanG a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes... e o poveste de dragoste care se termina tragic. Merita sa o citesti.Mai sunt si niste fragmente in care autorul chiar bate campii, parerea mea. Mai poti citi Castelul din Carpati de Jules Verne, nu prea se potriveste cu ceea ce ai cerut, dar are o nuanta de tragic/trist.

| anonim_4396 explică (pentru DanG):

Multumesc, ai 2 voturi din partea mea.

| Be_U_Riama_1981 a răspuns:

Oliver Twist - Charles Dickens -povestea unui orfan exploatat de o banda de hoti.