| Unlucky a întrebat:

Weekendul sau weekend-ul? cum e corect?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Varianta a doua deoarece ca si neologism este importat ca weekend si de aceea folosind un sufix corect presupune despartirea- cratima

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

A doua variantă!

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

E corecta cea de-a doua varianta pentru ca "weekend" e un cuvant imprumutat din alta limba si articolul e roamnesc.

O zi placuta!

| WhatDăFack a răspuns:

Weekend-ul.big grin

| lolyanna a răspuns:

Weekendul,desi este un cuvant imprumutat se termina cu o consoana, daca se termina cu o vocala se punea cratima inainte de "ul"

| bombita a răspuns:

Weekendul este corect. chiar daca este imprumutat. deoarece finalul cuvantului se citeste cum se scrie.

| Edward_5128 a răspuns:

Cu cratima,

| anishoara52 a răspuns:

Weekendul happy

| BlackBlood98 a răspuns:

Weekend-ul

| Bolcos_Gheorghe_1956 a răspuns:

Weekend-ul se apropie dragi prieteni!