| FeFy` a întrebat:

Ziceti. mi doua asemanari si doua deosebiri existente intre democratia ateniana si democratiile contemporane.

1 răspuns:
| DomnulZ a răspuns:

Iti raspund pe scurt si foarte simplu,
Deosebiri:
Democratia ateniana avea sclavi, democratia moderna nu.
In democratia ateniana exista o diferentiere clara intre cet atenii polisului si straini. Regimele democratice moderne nu fac astfel de discriminari.
Democratia ateniana era o democratie directa, democratia moderna este una reprezentativa.

Asemanari:
In ambele cazuri, conducatorii sunt alesi, mai mult sau mai putin de catre popor.
In ambele cazuri exista o forma sau alta de for legislativa (parlamentul in epoca moderna, bula in antichitate)