| jackelender a întrebat:

Ce deosebiri si asemanari sunt intre Marte si Pamant?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Cele doua planete au dimensiuni asemanatoare, roca de la suprafata Marte se intalneste si la noi, in zonele vulcanice, ziua noastra dureaza 24 de ore, ziua martiana 25 de ore, asa ca viteza de rotatie in jurul axei e asemanatoare. Marte are si ea anotimpuri, aspectul planetei variind in functie de anotimp, are funduri de mari si oceane, rauri, si se crede ca in subsol se afla gheata. Si, important, Marte are si ea o atmosfera, subtire, dar atmosfera. Diferenta ar fi ca Marte e inpropice vietii, cel putin momentan, e mult mai rece din cauza distantei fata de soare, iar gravitatia e putin mai slaba pe Marte.

| jackelender explică (pentru valentingb):

WOW! Multumesc! Este cel mai bun raspuns pe care il putea primiwinking FUNDAwinking

1 răspuns: