| anonim_4396 a întrebat:

Ziceți-mi și mie: un om adult care se descurcă de minune la comunicare în scris, dar leagă greu dialoguri cu voce cum se poate repara? happy

Detalii:
- cu copiii poate povesti lejer și intră ușor în lumea lor;
- reușește (deși cu un anume efort la început) să converseze pe subiecte care îl interesează tare, dar preferă să găsească informațiile scrise undeva decât să stea la povești cu oameni;
- îi place tare să audă oameni conversând (dacă sunt discuții interesante), doar că de obicei se implică la final, după ce aude ce a spus fiecare și de obicei așteaptă să fie întrebat ce părere are;
- îi place tare să fie băgat în seamă, să lege cineva vorbe cu el și simte o povară că nu se simte la fel de liber ca cei din jur să dialogheze;
- uneori simte că trebuie să facă efort și pentru un cuvânt pe care se obligă să-l spună;
- se întâmplă cel mai frecvent cu persoane noi, pe care nu le-a întâlnit niciodată;
- e apreciat de cei care-l cunosc (chiar ar avea multe motive să aibă prieteni și să dialogheze ușor cu lumea) - mă refer că se descurcă să rezolve tot felul de proiecte și are multe talente dezvoltate peste medie;
- dar pur și simplu mintea lui e ca o insulă și comunică cel mai mult în text scris. Și doare rău că la vârsta asta numai așa reușește cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Început de fobie sociala?
Ai stat mai izolat, retras in copilărie, adolescenta?

Răspuns Apreciat de Editori
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pot oferi 2 variante pentru problema ta. Foarte comuna, de altfel:
1. Lupți - de astăzi vei "deveni" foarte curios de orice subiect dezbătut de prietenii tai, colegi, vecini etc. Nu zic neaparat sa te bagi in seama cu japca, dar comunica forțat, oricât de idiot, plictisitor ti se pare acel subiect dezbătut. Iesi, cauta-ti hobby -uri noi, pasiuni, baga-te in voluntariate sau acte de caritate. Prin aceste acțiuni, automat vei cunoaște oameni noi, povesti noi, subiecte de discuție noi. Interacțiunea cu oamenii te va redresa.
2. În mod normal, eu personal as recomanda medicul psihiatru (Nu este de joacă, o fobie sociala netratata va duce la izolare, iar de acolo la suicid, demență nu e mare distanta), dar din cate inteleg din intrebarea ta, posibil (eu nu sunt medic) sa ai doar un început de fobie sociala, probabil încă iesi cu prieteni, cunoscuți etc, ai putea opta pentru o psihoterapie (cognitivă, cred ca e numele complet) este foarte recunoscută ca fiind folositoare, dar la fel ca medicatia prescrisa NU face minuni, daca tu, omul in cauza, nu lucrezi cu tine însuți.
La punctul 1, as mai adauga, pe scurt: fa-te frate cu dracu, până treci puntea.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ion Iliescu măi dragă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Oh, m-ai ajutat. Merci. big grin Am citit un pic și e clar acum. laughing

| MihaiRaluca a răspuns:

Asta este clar anxietate nu stiu cat de severa dar este anxietate. Si ca sa raspund la intrebare, da! Anxietatea este tratabila însă doar cu ședințe la psiholog.

| YuliaNNN a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu am mai avut prieteni de 10 ani de zile aproape...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru YuliaNNN):

Ce varsta ai?

| YuliaNNN a răspuns (pentru BuLaNNNeL):