| Romann224 a întrebat:

Ziceti-mi un stat slab din Africa?

Răspuns Câştigător
| MisFit20 a răspuns:

Burundi Bujumbura
Comore

Eritreea
Etiopia
Kenya
Madagascar
Malawi
Mauritius

| laurentiu80 a răspuns (pentru MisFit20):

Mauritius nu e o tara tocmai saraca, rata somajului este printre cea mai mica din lume.

| laurentiu80 a răspuns (pentru MisFit20):

Iar PIB-ul pe cap de locuitor este mai mare decat a Romaniei.dar ce sa-i faci daca tu dai raspunsuri numai pentru a lua un tricou de 15 lei.

| MisFit20 a răspuns (pentru laurentiu80):

Uita-te pe activitatea mea sa vezi ce raspunsuri dau, a spus o tara slaba deci s-ar putut interesa de o tara saraca ca relief, educatie sau orice altceva.

| MisFit20 a răspuns (pentru laurentiu80):

Cred ca esti prost informat cu privire la intrebare, a spus o tara slaba, deci aceasta poate fi slaba din punct de vedere administrativ, teritorial, ai culturii etc. Esti si mai prost informat, Mauritis(Mauritania) este unul dintre cele mai sarace state din lume, clasat pe locul 24 la cele mai sarace state din lume. ndicele saraciei: 37
Rata inflatiei: 7%
Rata somajului: 30%

Jumatate din populatie este inca dependenta de agricultura si de cresterea animalelor pentru a-si castiga existenta, saracia este in floare. Economia locala depinde in mare masura de exporturile de marfuri, cea mai mare parte de minereu de fier.

Inainte sa vorbesti informeaza-te.

| laurentiu80 a răspuns (pentru MisFit20):

Vai de capul tau, Mauritius este o insula, situata langa Madagascar adica in S Africii, iar Mauritania este un stat din N-V Africii. Mauritius are o puternica crestere economica datorita turismului in primul rand, si a investitorilor straini. Da o ocheada pe wikipedia (eu is bazat la geografie si nu am dat ), dar m-ai uimit ca la tine Mauritius inseamna Mauritania laughing

| laurentiu80 a răspuns (pentru laurentiu80):

Mauritania e in N-v.m-ai zapacit de cap. laughing

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slab in ce sens?
Ca nivel de trai, bani etc? Marea majoritate, daca e sa dau un nume zic Somalia.