| betty17 a întrebat:

1.nu suport sa mi se faca complimente, mereu cand imi face complimente cineva zic ironic,, daa...stiu"si incepe sa ma enerveze si incepe sa imi fie antipatica pentru ca mi se pare ca isi bate joc, ca nu e sincera persoana care mi-a facut complimente...eu nu ma simt asa si de asta. oare pot scapa de asta?

2. dc nimeni nu e in stare sa imi spuna in fata nimic(nu sunt violenta sau ceva de genu ca sa zic ca le-ar fi frica de minelaughing)din acest motiv eu incerc sa fiu cat mai sincera cu ceilalti nu vreau sa fiu falsa.intotdeauna am spun cand ma deranjeaza ceva sau daca mi se pare ca cineva a facut bine sau rau... orice, dar ceilalti(prietenii) nu pot sa zica daca ii deranjeaza ceva.prefer sa imi spuna in fata decat sa barfeasca pe la spate, adica eu cum pot sa schimb acel ceva ce ii deranjeaza daca ei nu zic, eu de unde naiba sa stiu, e asa greu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind mi se fac complimente ma si duce gindul la ce nevoi o fi avind de la mine.

8 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

"Intotdeauna am spun daca mi se pare ca cineva a facut bine sau rau... orice" asta deranjeaza pe aricine, daca nu te avecteaza la propriu treci cu vederea si nu mai fi sincera cu ceilanti!

| ExpertHost a răspuns:

1. Incearca sa fii mai diplomata. Un compliment real si sincer trebuie sa te faca sa te simti bine. Eu sunt mai dintr-o bucata si as raspunde elegant "Multumesc, esti un/o dragut/a.". Ai putea sa alegi si varianta acida sau "fitoasa" cu un raspuns de genul "Ah, si tu ai observat lucrul asta? Inseamna ca esti pe aceeasi unda cu ceilalti care mi-au facut acleasi compliment". Daca stau sa analizez, complimentele uzuale, catre o femeie (fata) ar putea fi legate in general de felul in care arata, danseaza, se imbraca sau gateste. Nu? Bucura-te de complimentele astea acum, cand inca le mai primesti. Peste multi ani, ai vrea sa le mai primesti devil
2. De ce te chinui sa faci impresie buna? Prietenii apreciaza intr-un fel valorile tale si prin faptul ca inca iti sunt prieteni inseamna ca esti ok. Eu traiesc dupa un principiu: "nu m-am nascut sa gadil pe nimeni la... oua" big grin si nu incerc sa fiu pe plac de dragul de a face impresie buna. Asta sunt, cui nu-i place, niciun ban sa nu imi dea (vorba din popor). Niciodata nu ai sa ii poti impaca pe toti fie cu ideile/viziunile tale, fie printr-un comprtament social foarte maleabil. Tot timpul vei fi inconjurata de oameni care te plac, oameni care au ceva impotriva ta dar nu o recunosc, oameni care din pura invidie vor incerca sa creeze o alta imagine despre tine decat cea reala din dorinta de a-ti da o tenta cenusie ca sa nu ii mai eclipsezi si/sau de oameni care te plac pentru ce esti cu adevarat si care iti vor fi alaturi cand vei avea nevoie.
Acum, tu stii ce temperament ai si daca te consideri prea "razboinica" (ca sa nu foloesc "salbatica" deoarece poate parea prea dur) ar trebui sa socializezi mai mult, sa stii sa zambesti diplomatic chiar daca te jigneste subtil, sa stii sa dai raspunsuri scurte dar pline de insemnatate, sa fii mai maleabila (gen "Da, este un lucru bun si am sa ma gandesc la treaba asta" chiar daca stii ca este o idiotenie) si exemplele ar putea continua cu brio big grin
PS. multi vor sa para ceea ce nu sunt dar o personalitate puternica intotdeauna va fi apreciata la justa valoare si te va ajuta sa stai stramb si sa judeci drept in unele situatii.

| OnWeed a răspuns:

1. Eu consider ca sunt persoane care iti fac complimente ironic si care poate merita sa le raspunzi urat, dar sunt persoane care iti fac complimente sincer si ar trebui sa fi mai "blanda" cu ele. Eu zic ca iti poti da seama de cum iti face un compliment dupa felul cum vorbeste, intonatia happy

2. Eu zic ca ai dreptate betty18, e mult mai bine sa spui un lucru in fata, poate uneori mai pe ocolite, dar mai bine asa decat sa barfesti pe la spate. Si eu sunt cam la fel, spun lucrurile direct in fata, dar majoritatea persoanelor prefera sa te vorbeasca pe la spate si de obicei de rau, dar asta e, nu putem face nimic sa le schimbam.

| david83 a răspuns:

1. Asta tine de timiditate. Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Sa le zambesti si sa le multumesti cand iti fac un compliment.
2. Nu toti oamenii sunt directi si sinceri. Daca ar fi asa am tine-o numai in certuri si conflicte.

| BiiBiis a răspuns:

1. Fii atenta ca difera complimentele fasle de cele adevarate si daca le incurci poti pierde prieteni care chiar ti-au spus un compliment din toata inima, dar iti dai seama dupa cum o zice persoana respectiva.

2. De ce ai senzatia ca lumtea te barfeste si te vorbeste pe la spate? Ai dovezi? Poate ca esti tu prea dura si crezi ca toata lumea te vorbeste pe la spate cand de fapt nu e asa. Eu zic sa incerci sa iti cunosti bine prietenii si abia dupa te gandesti daca te vorbesc pe la spate/barfesc sau nu. Ai mai putea sa le zici pur si simplu "fratilor ziceti-mi daca va deranjeaza ceva ca nu musc si o sa accept daca am gresit cu ceva (din greseli invatam toti) sau daca v-a deranjat ceva la comportamentul meu."

Daca iti vorbeste cineva pe un ton ironic raspunzi la fel tot pe un ton ironic si i-ai inchis gura.

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor

Bafta!winking

| Sniper a răspuns:

1. Esti la fel ca mine (ceea ce e destul de ciudatthinking), si imi place. Sincer sa fiu, ti'as sugera sa fi asa in continuare decat sa inghiti falsele linguseli al lor asa spusi "prieteni". Eu unu asa fac si pot sa spun ca sunt fericit.

2. La faza asta, habar n'am. Mai nou, sunt multi carora le face placere sa iti verse o vorba de cacao pe la spate ca nah, asa e lumea si viata. Invata sa te obisnuiesti si sa nu bag in seama toate scarbele ca dupa aia tot tu ajungi sa fi luata de "proasta".

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta