| ALEXANDRA1356 a întrebat:

A trecut atata timp. atata timp de cand nu l-am mai vazut deloc, de cand nu ne mai vorbim, iar eu. eu inca traiesc in trecut!

Am fost prieteni foarte buni timp de 6 luni. Dupa care si-a facut curaj si mi-s spus ceea ce simte ( Sentimentele mele coincideau cu ale lui ). Dupa aproximativ o saptamana, i-a spus si eu.

Adevarul e ca eu tineam la el foarte mult, nu era doar o atractie fizica!

L-am simtit diferit de alt baiat. Stiu. Stiu ca a tinut la mine, nu m-am amagit singura!

Dupa o perioada ne-am certat fara motiv, sau poate a existat un motiv, dar nu stiu care e... Si cu durere in suflet spun ca mi-as dori foarte mult sa il aflu.

Vreau sa aflu motivul pentru. care noi doi astazi suntem ca si doi straini, poate chiar mai rau.

Partea proasta-i ca el este o persoana extrem de orgolioasa.

Am incercat sa ii vorbesc spunandu-i ca m-am atasat de el. iar tot ceea ce el mi-a spus a fost ca daca eram atasata de el, il cautam imediat, nu dupa cateva zile... :-J.Eh. mai multe ( am inteles ca aici a fost vina mea. ).

De cate ori am incercat sa ii vorbesc. mi-a raspuns cu orgoliul lui puternic, respingandu-ma.
Ce nu am inteles, e ca intr-o seara ne-am intalit intamplator pe strada. ma privea cu, coada ochiului, cu tremurandu-i vocea m-a salutat. Jur ca in acel moment, dupa ce am trecut de el, mi-a curs o lacrima.
Dupa o saptamana s-a bagat in seama spunandu-mi ca imi sta bine cu noua tunsoare chatterbox. Mi-am dorit sa exitind conversatia, dar nu am putut, pentru ca era pe mess, iar dupa ce mi-a spus si i-am multumit, a iesit.
Zilele trecute am incercat sa ii vorbesc, si iarasi m-a intrebat cu ce ocazie ma bag in seama cu el. Si alte lucruri de genul. Ma simteam foarte reu din cauza atitudinii. Cand am vrut sa il intreb ce s-a intamplat, de ce se comporta asa cu mine, era offline.
Eu i-as vorbi fata in fata. ca asa prefer, si ar fi mult mai bine. dar din cate am observat, el iese foarte rar din casa. pentru ca eu de cate ori ies, nu il intalnesc deloc sad.
Deci simt ca innebunesc!
Nu stiu ce sa ai fac. sa ii spun, pentru ca ma respinge de fiecare data. este mult prea orgolios.
Tin la el extrem de mult. Si el tinea la mine. Nu i-am dat niciun motiv de a se ajunge aici, dar totusi s-a ajuns!
Simt ca in loc sa-l uit. tin la el din ce in ce mai mult. si nu pot intelege de ce a devenit atat de distant.

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sa-ti spun eu ceva: cand iubesti cu adevarat stii cum uiti de orgolii!

| harciog a răspuns:

Te iubeste iar frica ca l-ai putea respinge il face sa se comporte astfel.Nu ramine decit sa te distrezi oricit te-ar respinge.Rizi de cite ori o face si ramii linga el zimbind si zicindui ca fuga nu e o solutie pentru a clarifica o problema ci infruntarea ei.Nu-ti trebuie decit un pic de curaj caci dragoste pentru el ai si tu.Succes.

| FerLin a răspuns:

Iti recomand sa asculti sfatul Liviei. Insistenta ta ii da lui putere asupra ta. Faptul ca dupa un timp de liniste el te cauta doar cat sa-ti dea foc cu o scanteie dupa care el redevine brusc rece, denota ca ii place sa se joace cu tine. E foarte probabil ca el nici sa nu te mai iubeasca dar ii place, si il face sa se simta macho cand o fata trage de el. El se umfla in pene, probabil le si povesteste prietenilor lui cat "de disperata" esti dupa el. Asa suntem noi oamenii, cand avem puterea in mana ne dezumanizam.
Trateaza-l cu indiferenta pentru ca odata ce el se comporta asa cu tine e clar ca nu te merita. Iti recomand sa-l uiti si sa-ti cauti un altul, si daca el te va cauta dupa asta, sa nu cazi in plasa lui, se va purta frumos un timp scurt (o zi, doua) dupa care va fi din nou acelasi.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Imi place foarte mult atitudinea ta ca fata si comportamentul tau happy Felicitari pentru asta, in ziua de astazi foarte rar gasesti asa ceva.

| FerLin a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Stai sa mai dea peste inca un baiat ca asta si nu va mai avea nici ea atitudinea asta. Cam asa se intampla in general, la inceput suntem idealisti si devotati, si dupa ce ne-o luam de cateva ori direct in inima de la niste umanoizi care se bucura ca pot domina in loc sa se bucure ca au langa ei o persoana devotata lor, ne trece si noua de iubire neconditionata. Din pacate mie mi-a trecut de mult.

| ALEXANDRA1356 explică (pentru FerLin):

Eu nu mi-am batut joc nicio data de sentimentele unui baiat, si nu o voi face, desi majoritatea fetelor la varsta mea o fac. happy.
Mai ales daca ajung sa tin la el, oricat ar incerca ell sa ma indeparteze, nu va reusi sa ma faca sa-l uit.
O data ce ajung sa tin la un baiat, nu`mi mai trebuie altu ( oricat de aspectuos ar fi ).

| sabin89 a răspuns:

Nu te incurca cu oameni mandri, daca vrei sa fi scutita de suferinte inutile.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai nu stiu cum sa iti zic, dar in aceste cazuri normal este vorba ca.....are pe altcineva sad (poate) trebuie sa ii vorbesti cu el fata in fata si sa rezolvati lucrurile findca asa nu faceti nimica straight face si sa il intrebi tot ce se intampla si ca sa fiu sincer tu normal ar trebui sa il uiti sunt baieti mult frumosi, mai respectosi si care stiu sa se compoarte cu fetele mult mai bine decat el, doar nu ar fi nu stiu ce print sau fotomodel, tu ai nevoie de un alt baiat care sa te ajute cu aceasta problema, findca sa fim seriosi sigur ai tu un alt baiat de care iti place mult, si te poti de pe langa el si cu timpul vei vedea ca il vei uita si dupa va veni el la tine.

| shhhs a răspuns:

Ce trist...incearca sa discuti cu el si daca nu intelege gaseste pe cineva mai bun la suflet, care sa te aprecieze...din cate vad din ce ai scris esti foarte sentimentala, multi te-ar dori pentru sinceritatea ta.

| ALEXANDRA1356 explică (pentru shhhs):

Multi nu apreciaza fetele sincere, inteligente si dragute happy.
Le lasa pentru tar*fe fara creier in cap. :-J

| Bєshka a răspuns:

Buna Kitiiii! Sfatul meu este sa te duci la el il strigi afara si daca nu vine rogi pe cineva sa-l strige afara.Sau cand il mai intalnesti.Deci asa faci:Te duci la el ii iei de mana, le strangi si ii spui din toata inima ta tot ce ne-ai scris.Dar daca te refuza in timp ce il iei de mana si isi vede de treaba tu nu il lasi.Il prinz de bluza si zici tot si mai intai spui sa te asculte macar un mitutel sau doua.Cand ai terminat tot de zis il iei in brate adica il imbratisezi. Poate isi va spune si el sentimentele dar nu pe strada.Intr-un parc sau la el acasa.Dar omul are si el voie sa te salute si cu vocea aia tremuratoare sau cum ai scris tu poate ii era rusine sa-ti voarbeasca dupa cele ce ti-a spus si poate se credea vinovat.Si cateodata baietii mai spun niste complimente fetelor ca sa nu se simte najpa sau stiu eu.dar poate isi batea joc de tine.Asta doar tu poti afla intreband-ul.Iti urez noroc si sper sa va intalniti cat mai repede si sa va impacati! Pa pa!

| Foreveraloone a răspuns:

Wow...Si povestea mea e asemanatoare, dar eu nu stiu nici macar acum daca sentimentele sunt reciproce.Eu spun sa fii tare si sa incerci sa vorbesti cu el la telefon, prin mesaje daca altfel nu se poate... Spune-i ca-ti pare rau ca v-ati certat si ca regreti toate cele intamplate si repeta-i inca o data ca tii mult la el si nu suporti distanta asta care s-a creat intre voi.Cel mai bine spune-i asta printr-un mesaj chiar daca ideal ar fi sa discutati fata in fata, dar daca ai spus ca nu se poate alta alternativa nu ai.Mult noroc si nu mai fi suparata. Daca ti-a spus ca te place se va intoarce la tine mai devreme sau mai tarziu.

| Zambeste142 a răspuns:

Te place? Te iubeste? nu stii sigur? Nici o problema prima ocazie : stii am ceva sa-ti spun [spui ce simti], de te intreaba de ce vb cu el? ii spui fiindca:" imi pasa. spre deosebire de tine.". poate sa fie un rasp pozitiv din partea lui. sau negativ. dar macar vei stii adevarul ce-l apasa ce vre. etc. Nu conteaza unde vb cand si cum. nu rata ..cu prima ocazie.

| FerLin a răspuns (pentru Zambeste142):

Sfatul tau e benefic in sensul ca daca primeste un raspuns pozitiv, ajunge acolo unde vrea ea de fapt (nu se stie si pentru cat timp dar asta deocamdata conteaza putin, mai ales la varsta adolescentei), iar daca ii raspund din nou cu ironii cum am inteles ca obisnuieste, e o noua sansa de a o "vindeca" de dragostea ei nefondata pentru el. Cum s-ar spune, mai invata o lectie.

| liviarubin a răspuns:

Eu spun sa fi indiferenta. indiferenta doare cel mai rau si atunci el isi va da seama ca tu chiar il iubesti♥♥♥ si va veni el singur la tine si tu atunci va trebuii sa iti faci curaj sa ii spui ke te doare sa stii ca povestea ta seamana extrem de mult cu a mea eu asa am facut si a venit sinug la mine. stiu ca o sa iti fie greu sa fi indiferenta dar. asa este dragoste si lucruri bune si rele. funda?