| Anna :) a întrebat:

Trebuie sa povestesc cuiva, altfel simt ca explodez. Odata cu prima iubire, a venit si prima dezamagire, de altfel si prima tradare. As vrea sa fiu indiferenta, sa fiu de piatra, sa nu ma doara nimic, insa nu pot sad. Am avut o relatie, cu un tip (spun tip, pentru ca, acum am ramas ca doi necunoscuti ), relatia mergea bine, pana cand el mi-a spus ca vrea sa fie singur. Stiam ca nu era acesta motivul, dat fiind faptul ca relatia noastra era de 3 saptamani, am incercat sa aflu ce se intamplase de fapt, pentru a evita pe viitor sa nu se mai intample la fel. Am ramas cu ochii in soare fara nicio explicatie, doar cu motivul : "vreau sa fiu singur!". Ok, atunci am inteles, l-am lasat in pace, ne mai vorbind cu el, deloc, pana in momentul in care, dupa aproape o saptamana, m-a bagat el in seama, pe mess. Eu vrand sa aflu adevarutul motiv pentru care m-a lasat, l-am intrebat daca este singur, el raspunzandu-mi foarte senin: "Nu happy O sa primesti un Buzz de la persoana cu, care sunt " ...Am ramas muta, cand am aflat cine era. Era una din "prietenele" mele cele mai bune ( pun in ghilimele pentru ca s-a dovedit a nu fii ), era colega mea de banca, era una din persoanele in care aveam cea mai mare incredere. Insa mi-am luat teapa. "Prietenei" mele nici nu i-a pasat, nu mi-a dat nicio explicatie, ba, mai mult radea, dupa ce am primit buzzul. Atunci a fost primul moment din viata mea in care, m-am simtit ultima persoana de pe pamant sad (ramasa singura, tradata, mintita, dezamagita ). Am vrut sa uit totul, pe ea s-o tratez cu indiferenta (indiferenta doare cel mai tare ), pana cand el, mi-a venit cu pretextul "vreau sa ne impacam, pe tine te iubesc, mi-am dat seama ca ea nu e ceea ce mi-am dorit, ci tu " Am incercat sa dau un raspuns negativ, insa tineam la el, fiind prima dragoste, am spus ca oricine merita o a doua sansa (dar m-am inselat). I-am acoradat sansa asta, am clarificat cu el lucrurile, explicandu-i ca ce a fost intre noi, chiar nu va mai fi (aici referindu-ma la increderea mea, fata de el ). Toate bune, ( aproape toate, pentru ca tipa inca ii mai trimitea sms-uri in care ii spune lui, lucruri urate despre mine, practic, ma si ameninta ). Am trecut cu vederea totul, au petrecut momente frumoase alaturi de el, la fel pana cand e intervenit iarasi ea (in tot acest timp, eu, cu ea, pactic ne impacasem, fiind Pastele am decis sa las de le mine, si prost am facut ) pentru ca ea, a reusit inca o data sa ma desparta de el sad. Pot spune ca ultma despartire s-a datorat si mie, eu spunandu`i ei, ca am avut o mica cearta cu el ( de ce? pentru ca el avea poza cu ea la avatar ), el s-a simtit vinovat, aducandu-i in discutie despartirea ( nu mai puteam continua asa, el ma trata cu indiferenta, lui nu`i pasa, fusese si ziua mea, si nici macar un la multi ani, nu`mi spunese ), dar tostusi acum regreta, chiar ii parea rau. Atunci eu mi-a dat seama ca el isi doreste mai mult sa ramana cu mine decat eu ( mi-am dat seama ca doar in momentul ala a fost o inversare de roluri ), "prietena" imediat dupa acea micuta cearta cu el, ma suna (parca stia, si nici nu ma mai mira, pentru ca ei au continuat sa vorbeasaca la telefon ), iar eu fiind in unul din momentele in care nu-mi puteam stapanii impulsurile, i-am spus tot ce credeam despre relatia mea cu el ( cui? tocmai ei, dupa cate imi facuse, asa sunt eu mai slaba ), ea l-a sunat, si i-a spus tot feluri de minciuni, el sunandu-ma nevos, si spunandu-mi ca pana aici a fost, nu era de ajuns, mi-a mai inchis si telefonul in nas, neavand drept la replica ( nu mai mi-a raspuns de atunci, eu decizand sa-l las in pace, ca nu merita ) Aseara, ea dupa cate mi-a facut, a mai avut tupeul sa imi spuna ca este din nou cu el sad. Off, nu mai suport, de ce trebuie sa o mai vad si pe ea zilnic la liceu? (oricum de acum inainte cu ea, m-am decis sa nu mai vorbesc) sad Vreau sa mi-l scot din cap, nu mai pot asa crying
Scuzati ca a fost asa lung, stiu nu-i tocmai o intrebare, dar simteam nevoia sa ma descarc cuiva sad

Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

E foarte bine ca ai decis sa ne spui povestea ta, am avut rabdare si am citit pana la capat si pot sa iti spun ca aceea fata este o persoana cu "doua fete" si nu poate fi numita "prietena"si acest baiat nu mai merita nici o sansa de la tine. Sfaturile mele sunt:1.sa incerci sa iti faci alte prietene si sa nu o mai bagi in seama decat un "buna"-"buna" si atat, sa nu mai spui nimic nimanui despre viata ta pentru ca daca nu cunosti bine persoana nu poti avea incredere in ea, 2.baieti de care te poti indragosti sunt multi sincer el nu merita sa ii mai acorzi vreo sansa pentru ca din cate spui ea are putere aspura lui daca s-a intors si a doua oara la ea.Gandeste-te ca ce este al tau al tau sa fie nu trebuie sa imparti cu nimeni in nici un caz cu fata care "iti era cea mai buna prietena". Nu trebuie sa fii suparata caci toti am trecut prin asta, toti poate am trecut printr-o iubire neimpartasita dar la fel am trecut si peste tot, totul se uita cu ajutorul timpului.Incearca sa iti faci alte prietene din clasa si incearca sa ii tratezi cu indiferenta pe amandoi.Nici unul din ei nu mai merita a doua sansa, nu ii lasa sa isi bata joc de tine fii tare si ai sa reusesti.Mult succes si mereu iti poti spune oful, mereu va fi cineva sa te asculte.Numai bine

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Deci, eu te admir.Serioshee hee
Ai acordat atat ei cat si lui a doua sansa.Pe bune acum cine ar fi facut asta in circumstantele astea>big grin

| Marii a răspuns:

Dupa tot ce ti-au facut cei doi, eu te sfatuiesc sa-i dai trecutului, sa-ti traiesti viata cat mai frumos, ca ai doar una. Cauta niste persoane in care poti avea incredere, caruia te poti elibera fara teama ca ei ar putea spune altcuiva.
Gandeste-te ca nu-i ultimul baiat din lume cu care poti fi, mai sunt destui, alti mai buni, alti nu. Ca sa ajungi la cel mai bun, trebuie sa treci prin mai multe despartiri, certuri. happy

| nimic pt nimeni a răspuns:

Stiu, e f. greu sa il uiti dar macar incearca... cel mai bine ar fi sa reusesty dar incearca sa iti spui tie insuti ca el nu te merita si esti prea buna pentru a fi prietena lui...macar incearca, stiu ca va fi greu.
iti doresc mult succes!kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte urat din partea lor, mai ales din partea "prietenei"...Aceea fata, dupa parerea mea nu mai merita sa-i zici nici "buna". Ar trebui sa-i ignori pe amandoi si sa nu mai faci greseala sa ai incredere in acea fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu regreti... aceste persoane sunt ultimele de pe pamant, nu tu; aceste tipuri de tradari arata tipuri de oameni; jenanti, de fapt, nu se pot numi oameni. daca se intampla asa ceva, ar trebui sa ne simtim datori macar cu o explicatie, nu sa ne batem joc.

| Anna :) explică:

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si pentru sfaturi, o sa le urmez. kiss

| biancalex a răspuns:

Am trait si eu cam aceeasi poveste... Si toata lumea imi spunea sa-l las pe X. Mi-am ascultat inima si m-am impacat cu el. Stii, trebuie sa faci ce simti. Relatia noastra nu e tocmai perfecta, dar cel putin ne simtim bine unul in compania altuia. Mentionez ca, cu tipa, nu mai vorbesc. go ahead, fa ce simti!

| shogoru a răspuns:

Era un banc care era foarte popular pe vremea cand eram si eu prin liceu: "Pana ajungi sa intalnesti printul trebuie sa saruti multe broaste" eu ceea ce zic ii sa lasi de la tine, timpul le va rezolva pe toate, asta e vorba desi i-ti spun ca de fiecare data cand il vei revedea ti se va aprinde asa parca inima, dar i-ti spun eu acum treci prin perioada vietii in care te indragostesti de 7 ori pe zi, si nu-mi zi ca nu-i asa ca eu am trecut prin asta iar peste cativa ani o sa-ti amintesti si o sa zici: bine o zis tipu ala de pe TPU, o sa treaca cu timpul si incet vei invata ca aparentele insala. oricum tine capu sus, va iesi soarele si pe strada ta si ai grija chiar daca i-ti place un baiata ni te avanta in bratele sale din prima, testeaza-l un pic inainte sa vezi daca chiar vrea sa fie ceva intre voi nu doar: hai si pa (intelegi ce vreau sa spun) sfatul meu de baiat happy

succes in continuare si sa stii ca asta ii daca nu prima una din primele suturi in cur care le primesti si sa stii ca orice sut in cur ii un pas inainte... si vei mai primi multe de acum inainte si asa ca si cum ai patit tu de la cine nu te astepti

traieste clipa, fa ce simti