| EUBMV89 a întrebat:

Aș vrea să va cer parerea cu respect la o situație un pic ciudată, pentru că eu nu știu cum să sfătuiesc in cazul ăsta.

Eu stau in Spania de ceva tiemp. Am o prietenă la pe care o prețuiesc mult, ea mereu imi cere sfaturi pentru că are o relație la distanță, vă explic un pic cum stă treaba și v-aș ruga să îmi dați părerile voastre.

Ea este spaniolă, are mai bine de doi ani de când s-a îndrăgostit orbește de un băiat de pe internet, l-a cunoscut într-un grup de face. Ea este un pic ciudată, a stat si la analizat mult timp si a ajuns sa îl cunoască bine chiar dacă nu vorbea cu el aproape, dsr prin comentarii și publicații a reușit sa îl cunoască. A început să îl iubească și de atunci s-a schimbat total. A început să sufere mult, niciodată nu i-a spus nimic lui. În tot timpul ăsta el a avut o relație ea l-a eliminat din Facebook si însă a început sa se închidă foarte mult, anul trecut nu a ieșit tot anul din casa, nu avea chef de viață, era pur și simplu paralelă, nu știu cum sa explic era ca și cum nu era aici, trăia dar nu trăia adică nu știu cum să spun nu se simțea în viață. Eu nu puteam să fac nimic ma simțeam impotentă nu avea cum să fac să își revină. În fine. Rezultă că pe la jumătate lui octombrie ea i-a trimis un mesaj salutâd-ul, nu se aștepta să îi răspundă cum el nu prea vorbește cu nimeni de obicei. Însă i-a răspuns. Ea a continuat să îi scrie el să îi răspundă si tot așa in jur de vreo lună cam așa. El era singur din nou și cum că a început să își mai revină, parcă simplul fapt de a vorbi con el. Însă cu toate că îi spuneam să îi spună ce simte pentru el, ea nu voia si nu voia, tot spunea ca îi edte frică sa nu îi mai vorbească. Ea il tot provoca prin grupuri îi tot dădea de înțeles ca îl place și tot așa, până când într-o zi el i-a spus că înțelege că ea îl tot provoacă și ca și lui ii place de ea, dar că erau prea departe și că din cauza distantei nu putea fi nimc între ei. Sprea supriza mea ea s-a supărat pe el și i-a reproșat tot ce a suferit din cauza lui in mai bine de doi ani. El a rămas un pic blocat când a aflat că ea nu avea viață de cand îl cunoscuse, nu înțelegea cum îl poate iubi când nici măcar nu il cunoștea. El este foarte pesimist și e un tip oarecum ciudat, din cât am ajuns sa il cunosc eu nu este un bărbat ca majoritatea din ziua de azi, este foarte respectuos, foarte tăcut nu interacționează prea mult in grupuri nu nimic. După toate cele au început o relație împreună, el are 3 copii, ea nici unul însă nu o interesează inclus îi cunoaste copii a vorbit cu ei pe Skype și chiar îi iubește. El esta 10 ani mai mare decât ea însă pe ea nu o interesează nimic, a decis să meargă sa îl cunoască și vorbesc de o relație destul de serioasă după cate văd eu din ambele părți. In scurt timp in jur de o lună si ceva cam așa ea va pleca sa îl cunoască el este din Uruguay are de gând sa rămân acolo. Sincer eu îi vad unu pentr altul, amândoi sunt oarecum ciudați adică au o alta formă de a gândi față de majoritatea persoanelor din ziua de azi. Bani pentru bilet îi vor pune împreună, toată ziua vorbesc când dorm dorm inclus cu camera pusă, nici el nu o înșeala nici ea pe el, se vede ca se iubesc unul pe altul. Problema este urmatoarea, el cum v-am spus este un pic ciudat și nu vrea să îi spună numele lui complet, sincer nu înțeleg de ce dar nu vrea. Asta o face pe ea să se simta oarecum prost, pentru ca va face atâția kilometri pentru el si nici măcar nu vrea să îi spună numele complet. Mai înainte m-a sunat și a început să plângă fiindcă a discutat cu el din cauza asta, nu au terminat dar ei niciodată nu aun discutat, nu s-au certat nu nimic. Și m-a sunat să mă intrebe ce cred eu, de ce cred ca nu vrea să ii spună numele lui complet. Eu am rămas un pic tâmpită habar nu aveam ce să îi spun, am încercat să o liniștesc un pic doar. Mi-a închis că venise fratele ei (că stă cu ea) și trebuia să îi puna să mănânce, mi-a zis că mă sună diseară să vorbim. Eu cred că el vrea să se convingă de cât îl iubește și câtă incredere are în el și ce este capabilă să facă pentru el, pentru ca el nu prea are încredere în nimeni în general si după cum am observat a suferit mult mai ales în domeniul sentimental. Aș vrea sa știu ce părerea aveți și voi, pentru că pe mine sincer mă superă situația nu înțeleg de ce nu îi spune numele.

Voi ce credeți? De ce credeți că nu vrea el să îi spună numele complet, după ce i-a prezentat copii și părinți? Practic nu i-a ascuns nimic numai numele complet. Nu înțeleg de ce, și nu știu cum să o ajut.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri si pentru ca măcar m-ați citit.

DAU FUNDĂ.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am cunoscut astfel de relatie la o prietena de-a mea care si ea fiind austriaca si cunoscuse un barbat mai mic decat ea cu 10 ani, latin din Santo Domingo, cunoscandu-se pe un site de matrimoniale si continuand discutiile pe facebook si skype. Ea era cea care avea 2 copii dintr-o casnicie anterioara, el nu. La fel, ciudata relatie, el nestiind limba engleza foarte bine, ea era la nivel mediu a limbii spaniole, engleza o vorbea fluent. Plansete, vise, ma rog, ea a facut tot posibilul sa mearga la el sa traiasca cu el. S-a dus, am vazut pozele ei pe facebook. Reusise sa fie impreuna cu el. Cu toate ca fiind acolo, traind impreuna, toate bune si frumoase, au inceput sa se cunoasca mai bine si sa-si dea seama ca nu sunt facuti unul pentru altul, ea cu greu sa se reintoarca in Europa, din cauza partii financiare... dupa 1 an jumatate si cu certuri intre ele, s-au despartit. mai departe am pierdut contactul cu ea, nu stiu daca s-a reintors in Austria la familie. Cel putin o astfel de relatie inceputa pe net si sa zici ca esti indragostit lulea, mie mi se pare doar o obsesie, teama de a nu fi singur si faci tot posibilul sa mergi si cu ochii inchisi pana la x-ulescu, desi nu ne gandim la consecintele de dupa, daca este asa cum pare ori nu... Dai cu banul de fiecare data daca voi trai fericita alaturi de jumatate sau regret ca am facut acest pas, ca eu ca femeie sa merg sa-l cunosc.

Dupa parerea mea, eu as fi asteptat ca barbatul sa vina sa ma cunoasca, eu ca femeie, imi pun toate pericolele in fata mea si nimeni nu ma va putea salva din ghearele unui lup.

Din greseli se invata totul...

Ce pot sa spun, sfaturile mele prietenei mele au fost nule, mi le-a calcat in picioare, era prea oarba si surda sa mai auda ce spun restul, a facut cum a simtit. A regretat pentru ca cerea ajutorul prietenilor din Grecia (ea locuia la greci de mai bine de 12 ani) cat si familiei ei din Austria sa o aduca in Europa...

Sa se gandeasca de 10 de ori inainte sa faca acest pas de a pleca la acel barbat!

| EUBMV89 explică (pentru MihaelaDart):

Asta i-am zis si eu, la inceput cand m-a ziss, dar vad ca ei sunt tot timpul impreuna, vorbesc pe Skype pana si cand merg la cumparaturi, deci e ceva excesiv. Plus de asta alt lucru care pe mine ma uimeste, este ca ea este foarte furmoasa, si multi baieti umbla dupa ea, in schimb de cand s-a indragostit de el, ea nu a mai avut ochi pentru alt barbat nici macar cand el isi facuse iubita ea nu iesea din casa nu nimic, chiar nu o inteleg sincer. Este foarte frumoasa poate avea orice baiat ar vrea, dar nu si nu pentru ea nu mai exista lume decat el. Si cum am spus el nici macar nu stia ceea ce ea simte pentru el, pana cand nu i-a spus acum vreo dos trei luni. Nu stiu nu o inteleg, nici pe el la fel.

| anonimg a răspuns:

Exista doar doua motive pentru care sa pleci intr-un loc necunoscut:
1. ori te-a chemat Dumnezeu(si aici nu e cazul);
2. ori cineva i-a facut farmece straight face happy
Orice lucru in viata se face cu cap si cu socoteala; cu cat mai mult realtiile.
Sfatuieste-o pe prietena ta ca daca intr-o relatie exista o cat de mica urma de banuiala, de neincredere, de suspiciune sau orice altceva de felul acesta, sa paraseasca de indata acea relatie fara sa se gandeasca de doua ori.
Dragostea nu este sentiment. Iar ea se lasa condusa de sentimente: cand o ridica la cer, cand da cu ea de pamant. Sentimentele sunt sentimente, iar dragostea este dragoste; n-au nici o legatura una cu alta. Dragostea nu este compusa din sentimente; si nici mai multe sentimente nu inseamna dragoste.
Noi trebuie sa invatam sa ne incredem in Dumnezeu si sa ascultam de sfatul Sau.
In tara in care va merge este o alta cultura, alta civilizatie, alt stil de viata cu care ea nu se poate acomoda vreodata. Cunoaste ea legile statului respectiv? Isi va gasi ea de lucru acolo? Va cunoaste ea limba ca sa vorbeasca cu oamenii aceia? Cunoaste ea bine caracterul acelui barbat? Este ea sigura ca nu va cadea pe mana unor proxeneti?
Eu nu-i zic sa se gandeasca de 10 ori, ci ii zic sa nu se gandeasca sa mearga acolo.

| walkeR1 a răspuns:

Wow am citit tot si chiar ca este ciudata, ce sa zic daca ii zici sa nu plece la el dupa o sa zica ca din cauza ta nu si-a gasit fericirea etc. Si este curios de ce nu i-a zis numele intreg pare a fi ceva la mijloc. Sa nu fie un peşte ceva, nu stiu ce sa mai zic...

| EUBMV89 explică (pentru walkeR1):

Nu cred, eu dupa ceea ce vad el chiar o iubeste. Il cunosc un pic, am vorbit cu el de vreo cateva ori si sincer chiar cred ca tine la ea inclus ii este frica sa o piarda, pentru ca are probleme cu inima si inainte de sarbatori a avut un atac, in timpul asta el o suna mereu ma intreba pe mine zi de zi cum este, ce stiu de ea, imi spunea ca ii este frica sa nu pateasca ceva. Plus de asta i-a prezentat copii, parinti, ea vorbeste cu ei pe skype ii vede, deci nu cred ca este un peste. Plus de asta el de craciun si de revelion in loc sa se duca cu parinti lui a ramas acasa singur si a stat toata noaptea si tota ziua cu ea pe skype si ea la randul ei la fel a ramas acasa ca sa stea cu el. La inceput si eu m-am gandit sa nu fie peste ceva, dar cum l-am cunoscut si cum vad ca vorbeste cu ea, ca de cate ori ma duc pe la ea imi arata conversatiile sau de multe ori imi trimite pe face conversatii de ale lor si imi cere parere, dar nici nu bag mana in foc ca nu este peste, numai ca nu cred dupa ceea ce vad.

| AliGab a răspuns (pentru EUBMV89):

Halal dragoste fara fapte
1. O lasa pe ea sa se duca in Uruguay pentru el
2. Nu ii spune tot numele, cine stie daca este si numele real?
Aceste is dovezi de egoism. Si inca ceva: nu poti vorbi de dragoste pana nu cunosti persoana.

| EUBMV89 explică (pentru AliGab):

Asa este Ali asta i-am spus si eu tot timpul ca nu inteleg cum il poate iubi daca nu il cunoaste nu nimic. In fine nu pot intelege.