| Anonima22042020 a întrebat:

Ce înseamnă o relație? Și cum se desfășoară lucrurile la început? Și pentru băieți: credeți ca faptul ca sunt oarecum distanta fata de băiatul căruia i-am spus de un an de zile ca îl plac, adică nu prea ii permit sa îmi pună mâna pe fund și sâni și nu prea îmi arat afecțiunea pentru ca sunt foarte rușinoasa și nu vreau sa para ca sunt disperata și sar pe el. Credeți ca asta îl tot face sa spună ca vrea o relație cu mine apoi sa spună după o perioada, dat fiind faptul ca din cauza pandemiei nici nu prea ne-am putut întâlni, sa îmi spună ca nu poate începe o relație și apoi sa revină la mine? Încerc sa înțeleg de ce...e un du-te Vino de atâta timp. Și tind sa cred ca și faptul ca m-am lăsat limitată de ce va crede el despre mine dacă îl imbratisez sau îl sărut mai des sau dacă îl las sa mă atingă...nu știu. Am gândit atât de mult asta. M-am gândit ca mă va crede ușuratică deși na știe ca sunt virgina și e primul băiat de care mă apropii in felul asta. Credeți ca asta îl face sa fie nesigur? Nici nu mai știu cum sa abordez subiectul. Dar vreau sa o lămuresc odată pentru totdeauna. Ori mă vrea ori ne ignoram pentru ca altfel nu îmi trece.E faza și ca suntem foarte buni prieteni de 2 ani de zile. Un sfat va rog și fără miștouri

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Probabil nu o sa raspund exact pe intrebare, dar o sa iti spun cum ar fi ok din punctul meu de vedere sa se desfasoare lucrurile.

O relatie ideala ar trebui sa se bazeze pe incredere, intelegere si iubire. Iar aceste lucuri sunt legate prin comunicare si prin acel ceva inexplicabil, ce simti ca este acolo, simti ca exista, si fara de care nu ai putea sta (adica tot iubirea care se simte big grin ).

Daca sunteti impreuna de mult timp, ar trebui sa puteti vorbi orice, absolut orice. Deci nu exita sa vorbesti cu el, este dreptul tau sa faci asta si calea prin care poti sa te simti bine si sa fii fericita.

Legat de ce ai facut, pare ok. Nu trebuie sa "te lasi" la aceste lucruri, iar atingerile si implicit sexul, se fac doar atunci cand esti pregatita, cand simti asta. Nu ar trebui sub nicio forma sa te lasi constransa de ceva, de exemplu cum ca el poate pleaca. Nu. Daca pleaca, nu te merita. Nu pleaca cineva sau se raceste fata de tine pentru aceste lucruri. Daca ramane langa tine mereu, o sa faceti si aceste lucruri, indiferent cand.

Deci inca odata, vorbiti despre asta, despre orice. Scoate din el acele ganduri care te fac sa te simti bine si fericita, asigura-te ca atingi acest subiect, pentru a nu avea nicio indoiala.

Va urez numai intelegere si zile cu soare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine că nu l-ai lăsat să te atingă, dar nu era nicio problemă dacă vă sărutați foarte des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, aici într-adevăr chiar te simți nesigur ca băiat fie chiar și dacă fata virgină, pentru că după atâta timp te aștepți ca să fie totuși mai interesată, iar prin ceea ce faci tu el poate interpreta interes scăzut din partea ta

Însă dacă voi sunteți la început, situația nu e așa dramatică

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relație amoroasă înseamnă doi parteneri care se implică emoțional și rațional, care poate sau nu să implice și sex, înseamnă repsect și sinceritate, înseamnă prietenie și mult mai mult decât atât

Depinde de fiecare cum se desfășoară lucurile la început, însă în general se incepe ușor, nu te săruți chiar de la prima întâlnire și nu faci sex de la a doua după părerea mea, însă fiecare început de relație are cursul ei de desfășurare a lucrurilor