| anonim_4396 a întrebat:

Această întrebare este pentru băieții cu relație.
Vouă vi s-ar părea ok ca iubita voastră să nu fie de acord ca voi să vorbiți cu alte fete în afară de ea?

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e normal să-i îngrădești complet viața iubitului tău. trebuie să aveți limite, cum ar fi să nu vorbească cu o fată dacă se vede că tipa are alte intenții cu el, dar că are prietene dinainte de tine sau făcute mai târziu mi se pare absurd să te bagi și să-i iei toată libertatea. adică ok, poate nu ți se pare, da să nu te miri după de ce deodată s-a hotărât să plece de lângă tine „când tu i-ai oferit tot"

| OldSoul a răspuns:

Ok mi s-ar parea, dar nu si realizabil.
La mine e destul de simplu, i-as spune ca imi e imposibil sa nu vorbesc cu alte fete, probabil as face misto de ea, si i-as zice ca daca nu as mai fi vorbit si cu alte fete, probabil acum as fi fost in relatie cu Mariuta, colega de banca din gradinita, si ca prin urmare nu as mai fi fost in momentul ala cu ea.
Dar i-as spune asa, ca sunt dispus sa nu incerc sa mai cunosc fete noi, insa cu cele care am vorbit pana acum, o sa vorbesc si in continuare exact la fel ca si pana acum.
Si pe buna dreptate, daca eu am legat o prietenie cu unele fete pe parcursul a mai multor ani, de ce ar trebui sa renunt la respectiva prietenie pentru ea?
Noroc ca din fericire, prietena mea nu are astfel de probleme si ca am toata libertatea de care am nevoie, ba chiar, putin in plus laughing

| srs7866 a răspuns (pentru OldSoul):

De ce anume ti-ar fi imposibil?

| OldSoul a răspuns (pentru srs7866):

Oamenii sunt făcuți sa stea sa socializeze, nu sa se ascundă în casă cu parteneru său.
Sa ii impui partenerului sa nu mai vorbească cu alte fete/băieți este un gest egoist, care arata ca persoana respectivă nu are incredere in ea. Prin urmare, in situațiile de genul, oricât de exemplar te-ai purta, cel mai adesea problemele vor veni din urma si te vor urmarii. O persoană care iti cere asa ceva, si nu are incredere in ea si respectiv in tine, de la un moment va avea si unele crize de gelozie, de paranoia, si iti va cauta probleme in cele mai mici gesturi, suntem oameni, e normal sa socializam.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Oameni sunt făcuți să conștientizeze că o dată ce au o relație cu o persoana pe care o iubesc nu le este imposibil să renunțe la prieteniile cu beneficii din trecut (ca asta sunt mai exact).
Nu stiu ce varsta ai, dar intre fete si băieți rar exista o prietenie de"fratie".Se poate daca unul din ei e gay, daca sunt neamuri sau cel mult prieteni comuni si a iubitei lui si e un băiat cu mult respect ce pur si simplu nu se uita la fata aia ca si la o potențială iubita sau aventură.Dar daca e o prietena veche ce se intampla sa fie si singura, cu care te-ai pupacit si pe bancuta din par macar o data, cu care ai împărțit detalii intime si picante etc nu e ok sa mai păstrezi legătură chiar asa.
Eu nu prea cred in prieteniile astea dintre oameni de sex opus si atunci implicid nu sunt de acord ca iubitul meu sa aiba "prietene"in afara de cele comune relației noastre si viceversa cum e normal.

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

"prieteniile cu beneficii"
"e o prietena veche ce se intampla sa fie si singura, cu care te-ai pupaci"
Tu te referi la foste relatii, sau chestii de genul, aici e un cliseu, e cam aiurea sa pastrezi o prietenie cu un fost, o fosta, deci iti dau dreptate, cel putin partial, dar revenind, eu ma refer la prietenie, amicitie, persoane cu care am un anturaj comun, sau alte lucruri comune.

In rest, e alegerea ta daca crezi ca poate exista o prietenie intre o persoana de sex opus, sau nu.
Tu iti impui propriile limite.
Daca tu crezi ca nu poate exista o astfel de prietenie, asta nu inseamna ca nu exista.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu am avut sau vazut in jurul meu o prietenie intre o fata si un băiat fara ca unul din ei sa il placă pe celălalt mai mult decat atat.
Chiar recent am avut un exemplu de cineva cunoscut ce stătea frecvent cu o fata (erau din acelaș grup de prieteni) si a sfârșit prin el care o plăcea pe ea si ea care il vedea ca pe un frate.
Prietena mea ce-a mai bună a avut un prieten (tot dintr-un grup de prieteni) cu care se înțelegea bine si vorbeau si a ajuns prin a încerca să aibă o relație.
Fratele meu a fost prieten cu cumnata mea (eram vecini și in aceias gașcă de prieteni) si sau combinat si căsătorit.
Fosta prietena a fratelui meu avea un prieten vechi la mine in cartier cu care la si înșelat pe fratele meu si s-au despărțit.
Mama, ce după divorțul de fostul si-a facut-o prietena pe mătușa mea si au fost un grup de prieteni timp foarte îndelungat printre care si tata cu care se vedea ca si amic si au "sfarsit"prin a se căsători și a ma face pe mine.
Si N exemple ce mi s-au intamplat si mie si tuturor celor din jurul meu.Am avut ocazia sa stau printre multe timpologi de oameni și intr-o grămadă de conjuncturi si diferite scări sociale in care a fost aceias poveste până si filme s-au făcut mai mult de o grămadă pe tema asta.
Am avut vecini, foști vecini, prieteni, rude...ce s-a dovedit ca aveau o relație sau mai mult decat o prietenie cu "prieteni" de genul pentru ca, construcția noastră e de asa natura. Daca nu ai o altă orientare sexuală, sa stai sau sa vorbesti mult timp cu o persoana de sex opus nu prea rămâne doar la sentimentul de frăție (atata timp cat nu iti e ruda).

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Ok, atunci sa luam situatia urmatoare, iti place de o persoana de sex opus, bun, dar afli ca nu e asa cum iti doresti tu, insa totusi, e o persoana ok, de ce nu ai putea sa fii prieten cu ea?
Ai un amic/amica, care are un partener, ei bine, iesiti in grup, tipul isi aduce prietenii, ea prietenele, inseamna ca trebuie neaparat sa se combine intre ei?
Bine, nu zic, poate in timp nu o sa reziste prieteniile de genul ca deh, fiecare isi face o familie, o sa aiba copii, nu ii mai arde sa isi petreaca timpul cu alte persoane, barbatii, abia daca isi fac timp sa iasa la o bere ca intre baieti, iar fetele, la o cafea sau la shopping ca fetele.
Dar, pana sa intemeiezi o familie, cred ca ai tot dreptul sa te vezi, sa vorbesti cu alte persoane de sex opus.
Pana la urma, ne intoarcem unde ai spus tu, poate perechea noastra era chiar langa noi si nu am cautat-o unde trebuia.
Deci, revin la ideea de la care am pornit, sa-i impui partenerului astfel de limite, este un gest egoist, si o dovada de lipsa de incredere in tine.
Daca iti e frica ca o sa gaseasca pe cineva mai bun, e clar ca o sa ii impui limite, dar daca tu stii ca dai tot ce ai mai bun din tine pentru persoana respectiva, stii ca fie iti va ramane fidela, fie, daca te va parasi, nu te merita.
Si cred ca e mai bine sa-i oferi unei persoane libertatea de buna voie, decat sa si-o ia singur pe ascuns, eventual dupa casatorie cand deja totul e mult mai grav.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Cand esti singur iti permiti sa ai zeci de prieteni de ce grupuri vrei, cand ai un cuplu e mai greu.Da, poti sa iti integrezi iubita in grupul tau de prieteni si ea sa fie prietena cu acele fete, dar tu înafara de "veniti tu si mișu la suc diseara?" sau "a zis iubita mea (cum o chema) sa vi si tu la noi cand vine misu" nu pre ai ce sa vorbesti sau unde sa te vezi cu ea ca e aiurea.Nu ai cum după ce iti faci o relație serioasă totusi nu de o săptămână sa ii spui la gagicata "vezi ca merg cu andreea la cafea si dupa la un film si nu stiu cat de tarziu ajung" wtf.
Sau sa se uite o dată în telefon la tine si sa vada 5000 de mesaje de la "andreutza" ce iti trimite emoticoane cu pupici si inimi si iti povestește de ce blugi șmecheri si-a luat azi si cat de bine ii stau pe fund, de cum s-a culcat ea cu unu aseara si alte cacaturi ce vorbesc fetele cu prieteni.Chestiile astea le avem cand eram mici, cand nu stiam ce sunt alea sentimente de dragoste sau iubire, atracție sexuală și alte nebuni.
Sa nu mai fim ipocriti si sa spunem "vaai draga eu am incredere in iubitul meu, ce daca eu acum sunt acasa si ma uit la seriale si el e cu alexandra in parc, la cafea sau poate la ea acasa" Pe oricare ne-ar deranja fie aia si o pocianie sau mai urâtă ca tine cu spume nu ai cum sa treci peste chestiile astea.Si sa nu mai vorbim de băieți,chiar as fi curioasă sa vad live nu din auzite ca asa pe vorbe e tare oricare, cum nu il deranjează pe el cand primește ea mesaje de la prietenul ala bun seara cand e muci de beat, sau cand ii da inimioară la poze, ii face complimente de ce bine ii sta costumul de baie, merge cu el pe la sucuri si cinema si o vad toti amici lui cu ala cand el joacă fifa pe canapea acasa.Una e sa iesi cu un grup de prieteni impreuna cu iubita ta si alta e sa iesiti asa redom cu nu stiu cine cu care poate celălalt nu a avut nici macar tangente o dată, da sa mai fie si prieteni.
Nu ne mai contrazice ca nu are rost. Poate avem o diferenta de varsta.Chiar cati ani ai?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Hai ca deja ma amuza toata discutia asta care deja devine penibila laughing)

Eu nici cand sunt singur nu am zeci de grupuri si prieteni, am putini si calitativi, de la care am ce invata, prieteni cu care rezonez, printre care si fete, de asta poate tin "atat de mult" la ei.

Cred ca pot numara pe degetele de la o mana cam cate prietene am, amuzant e ca mare parte din ele au iubiti, si viseaza la maritis.
Acu sa revenim...

"Nu ne mai contrazice?"
Pe tine si pe mai cine? Pe asociatia femeilor inselate? laughing
Sorry, dar nu m-am putut abtine rolling on the floor

Eu inteleg ca voi, majoritatea femeilor sunteti geloase rau cand vi se pune pata, si ca uneori, cautati cel mai mic amanunt sa o faceti doar asa, din propria placere si din orgoliu, sa-i testati dragostea cum s-ar zice laughing) Am amice femei, stiu de ce sunteti in stare laughing

Dar serios acum, e chiar exagerat, e exagerat sa generalizezi, e exagerat sa vrei toata atentia lui, iar tu, chiar imi pari genul care ar vrea sa acapareze total un barbat.
Da, inteleg, vrei sa fie doar al tau, ok, dar lasa-i si putina libertate, cat sa se simta si el barbat, nu-l calca pe... ca s-ar putea sa iti lipseasca mai tarziu laughing Si sa le cauti la altul rolling on the floor

Iar ca sa nu mai ne ascundem dupa deget, o sa-ti prezint o situatie, destul de asemanatoare cu cea in care ma aflu eu (doar ca la mine iubita nu e geloasa, ba din contra, e o dulceata de fata, mai ca as lua-o cu mine la agat rolling on the floor ).
Deci, sa o luam ipotetic, tu esti iubita mea si suntem impreuna de un an, iar eu am o amica cu care ies de 3 ani, avand un hobby/job comun(pe care nu il am cu tine), bunnn.
Cum ai putea tu sa-mi spui mie sa nu mai vorbesc cu ea? Realizezi ca, daca pe ea o cunosc de mai mult timp, as fi avut nenumarate sanse sa am deja o relatie cu ea, da? Iar daca ar fi fost sa am o relatie cu ea, tu nu ai mai fi existat in peisaj. Ce motive ai avea sa fii impotriva acestei prietenii?
Intelegi acum ce zic?

Chiar daca hobby-ul asta comun implica sa ne vedem uneori, si sa vorbim sa facem schimb de pareri, de idei, asta nu inseamna ca o sa te insel pe tine. Iar daca esti paranoica, si nu ai incredere in mine, foarte bine, vino cu noi, vezi ce facem si convinge-te, verifica mesajele, fa ce vrei, nu am nimic de ascuns, dar si eu la randul meu, o sa fac la fel, si nu ca as avea motive sa fiu gelos, ci doar asa, sa te sacai, sa-ti scot gelozia aia din cap cum s-ar spune.

Ai inteles acum?

Si sa nu crezi ca vai, eu cer libertate, dar vreau ca iubita sa nu se vada cu altul, nu frate, vrei sa te vezi cu unu, foarte bine, du-te, dar daca ai calcat stramb, s-a terminat, a-2-a sansa la mine nu o mai ai.
De ce sa ma agit, de ce sa ma consum?
Nu sunt ultimul barbat, si nici ea ultima femeie.
Aia e, is suparat 2-3 zile, poate mai mult, depinde, dupa treptat imi trece, ies putin prin oras, si de acolo lucrurile incep sa se aranjeze singure. Cat despre ea, probabil o sa inceapa sa regrete ca m-a pierdut, pentru ca altul ca mine nu mai gaseste. Si da, stiu ca suna narcisist, egoist, dar asta face parte din farmecul meu si din filozofia mea de mai sus.

Daca e sa fii inselat/inselata o sa fii, poti sa stai si in cap, ca nu scapi. Persoane geloase gasesti la tot pasul, dar o persoana care sa-ti spuna, du-te (dar ai grija ce faci, ca daca calci stramb, s-a terminat) mai rar laughing

Asa si in cazul tau, daca e sa fii inselata, o sa fii, indiferent cat te consumi tu cu asta. Ba mai mult, cu cat il limitezi mai mult, cu atat va vrea sa evadeze mai tare, si crede-ma, va reusi, iar cand o va face, te va lasa cu un gust amar, iar partea aiurea e, ca s-ar putea sa te macine gandul ca tu ai avut o vina in toata situatia asta, poate ca l-ai sacait prea mult, poate ca nu te mai ingrijesti, si asa mai departe.
Cea mai buna metoda de a iti pastra partenerul aproape, e sa te asiguri ca tu esti in continuare atractiv/atractiva laughing Daca esti asa, nu va risca sa te piarda, si nici sa te inselewinking Bine, daca e prost, te inseala oricum rolling on the floor

Si totusi, nu inteleg de ce ai luat-o atat de personal si generalizezi atat de tare?
Daca tu ai alaturi un tip, care nu iti prezinta niciun fel de incredere, si nu iti da sentimentul de fidelitate, gandeste-te ca tu esti cea care l-a ales, e problema ta, te priveste pe tine, poate gresesti tu ceva, poate problema e la el, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel.

Adevarul e ca si pincipiile si modul in care privesti lucrurile conteaza, daca o persoana e geloasa, libertatea partenerului o sa fie un motiv de cearta, iar gelozia partenerului o sa-l limiteze pe celalalt si nu ajungi nicaieri.

Si ca tot ziceai despre ce povestesc fetele laughing Momentele alea picante, de care sunt ele mandre, si le pastreaza pentru ele, de multe ori, nici intre prietene nu si le impartasesc laughing Cu atat mai putin cu un baiat, chit ca iti e prieten, de fel, ai o retinere sa povestesti momente de genu pentru ca ai putea fi considerata intr-un fel anume.
In schimb, pe mine unul, ma amuza copios sa vad peste ce obsedati/disperati dau unele, deci ba, cand vad peste ce prosti dau, cum naiba sa imi fie mie teama ca o sa fiu inselat?
Bine ma inseli cu unu mai bun ca mine, da, ma simt naspa, dar daca ma inseli cu unu care vrea doar o aventura, sau ceva de genu laughing Te parasesc cu zambetu pe buze, daca pui botul la un fraier, sa te pierd, e un castig, si o economie de timp rolling on the floor

Si uneori e chiar util sa ai un amic de sex opus, si anume, atunci cand vrei sa-i faci cadou partenerei/partenerului, te ajuta mult laughing

Cat despre varsta mea e irelevanta, pot sa spun ca am amici care sunt la casa lor si au si copii.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Am avut o relatie de 8 ani, iar acum una de 4.Interactionam cu sexul opus separat la nevoie dar consider ca de bun simt e sa facem chestia asta impreuna (daca vrem sa menținem o prietenie cu persoanele respective) si fostul si actualul au fost complet de acord cu asta fara macar ca eu sa aduc in discutie.Pentru ca DACA IUBESTI e imposibil să nu te îngrijoreze sau sa nu ai o undă de gelozie in tine. Iubitului meu nu i-ar conveni niciodata ca eu sa stau pe mesaje cu nu stiu ce handralau asa zis prieten, da sa mai si iesim impreuna si consider asta perfect normal.Ori aveam o relație cum trebuie ori o prietenie cu beneficii.Ti-am repetat de N ori, se poate sa avem o gașcă de prieteni comuni.Dar de ce ar tine cineva mortisi asa fara motiva sa aiba o relație de prietenie cu cineva de sex opus si sa iasa si sa vorbeasca atat de des? Exista si băieți ce împart aceleași pasiuni cu tine, acelaș job si dintre toti tu ai gasit o fata.Atunci exista doua posibilități, ori iti place tipa ori te asemeni cu ea la anumite chestii ceia ce nu prea e de bine pentru tine si atunci nu prea ai de ce sa ai o relație cu o fata.
Nu imi prea place ipocrizia si pozatul in omul si cuplul perfect de asta m-am atacat.Eu consider ca daca tu ai relații de prietenie atat de vechi si apropiate cu o fata nu am de ce sa incep o relație cu tine pentru ca ma simt ca a treia roata la căruță.Ca si cum tu ai umblat ca si cățelul după ea si ea te-a refuzat iar din disperare de cauză ai cautat pe altcineva, iar după ce suntem impreuna ce sa vezi? Imi mai si spui "Eu nu renunț la ea pentru tine" sinceră sa fiu pe fruntea aleia care accepta ar trebui să scrie proasta.
Poti sa te superi dar eu mi-am spus parerea, de asta sa pornit discuția pentru ca nu prea imi plac chestiile astea sti...E ca si cum ai zice "vaai noi suntem de 20 de ani impreuna dar nu ne-am certat niciodata" ceia ce e vrajeala clar, sau ei in aia 20 de ani nu au stat impreuna.

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Unda aia de gelozie, da, e ok sa exista, dar cu bun simt, gen, sa poti trece peste ea si sa intelegi daca e cazul, adic la nevoie, cum ai spus si tu.
Mai departe, despre prietenia asta de care zici, poate nu am fost destul de explicit, o sa incerc sa-ti explic mai jos ca nu e nimic care ar trebui sa te faca sa te simti incomod, sa puna relatia in pericol.

De vorbit cu tipa respectiva, da vorbesc, de vazut, ne vedem atat de "des", ca probabil nici tu nu mi-ai simti lipsa daca as fi cu ea laughing
Uneori nu am timp suficient sa-mi petrec cu iubita, dar cu prietena? laughing

Toate persoanele pe care le cunosc, le admir pentru ceva.
Asa si tipa in cauza, o admir pentru ca are un caracter puternic, ca stie sa se aprecieze(desi, daca stau sa ma gandesc, mai gafeaza si aici)
Asta inseamna ca trebuie sa fiu neaparat cu ea? Nu cred

In primul rand, ea, nu e ce caut eu, iar eu nu sunt ce cauta ea.
Ea e genul de fata asa, care-si stie valoarea, si profita de asta mai mult decat e cazul, pe interes cum s-ar spune, cu figuri in cap si prostii de genu, ei bine, cu mine nu-i merge laughing E simplu. Eu vreau o fata care sa ma iubeasca pentru ce sunt, nu pentru ce pot sa-i ofer. Ea, e exact opusullaughing

Cand am vazut-o prima data pe ea, aveam deja o prietenie cu niste membrii din familia ei, deci ideea sa fi vrut sa o cunosc intentionat cu gandul sa am o relatie cu ea, iese din calcul, ba mai mult, cunoscandui o parte din familie nici nu am incercat sa fiu mai apropiat cu ea, asta e una din barierele mele.

Cat despre hobby, oricat ai zice tu ca sunt destui barbati care sa-mi impartaseasca pasiunile, unori si parerea unei femei e binevenita, pentru ca daca e sa lucrez cu tot felul de persoane, si sa scot bani din asta, e normal sa vreau sa ma adresez si femeilor, si banii lor sunt buni laughing

Nu am de ce sa ma supar, eu iti respect parerea, toti oamenii avem propriile principii si idei, daca ale mele cu ale tale sunt diferite, asta nu inseamna ca celalalt greseste.

Si sa nu uitam ca fiecare persoana poate interpreta cuvintele diferit, si sincer, aici cred ca ai gresit tu.
Si o sa-ti spun de ce cred asta...
Bine, motivul principal e ca nu ma cunosti, aia e, nu-mi place sa dau prea multe detalii cu referire la viata mea personala aici, de asta poate iti formezi o idee putintel gresita.
Asadat...
Esti foarte convinsa pe ceea ce consideri tu ca e corect, astfel incat cand ai citit ce am zis eu ti-ai simtit convingerile atacate, ai anulat partea de normalitate din cuvantul prietenie, iar de aici ai luat oarecum totul intr-un mod personal si ai incercat sa ma convingi ca eu sunt cel care ma insel.
Problema e ca tu te-ai dus direct spre extreme, spre partea de intimitate, de prietenie cu beneficii sau foste relatii, ei bine, cred ca daca recitesti raspunsurile mele, vei vedea ca nu am facut niciodata referire la aceasta latura, ci mai mult pe latura de normalitate, de socializare.
Foarte bine, nu esti de acord cu termenul de prietenie, spune-i cum vrei, dar nu-mi spune ca tu nu o sa socializezi cu alti barbati ca nu te cred. Poate ai un loc de munca in care sunt si barbati, e clar ca trebuie sa socializezi cu ei, e clar ca daca datoria ta e sa mergi cu Misu la nu stiu ce sediu sa-ti indeplinesti datoriile si sa semnezi niste contracte, o sa te duci, iar pe drum e clar ca o sa mai vorbiti de cate un aspect din viata persoanala, adic nu cred ca o sa stati sa taceti amandoi sau sa vorbiti "uite ce vreme e afara", bine, prima data, da, poate, dar cand devine un obicei sa faceti drumuri de genul, va imprieteni vrei nu vrei.

Si mai departe, e clar ca daca Misu are nevoie de un sfat si ti-l cere tu o sa i-l oferi, chiar daca nu mai sunteti in timpul programului, si desigur, si invers.
Vezi cam la ideea asta ma refeream eu cand am spus de acel hobby.

Acestea fiind spuse, cred ca m-am facut inteles de aceasta data, si poate o sa-mi dai dreptate.

Poate aici iti pare ca avem opinii total diferite, insa in realitate, s-ar putea sa ne asemanam mai mult decat ai crede.

Numai binewinking

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu poti sa fi absurd si sa spui ca la munca nu schimbi o parere cu colegul ca e normal, e normal si sa o iei cu masina pe vecina până acasa daca e in celalalt capat de oras si te-ai intersectate cu ea.Si eu la randul meu daca muncesc si cu bărbați unde sunt angajată și am de schimbat o vorba In legatura cu munca o fac pentru ca e normal.sau cand trec pe lângă vecinu un "buna" sau daca ma intreaba " ce mai faci?" raspund.O prietenie se bazează pe sfaturi de viata nu doar de munca, pe convorbiri si intalniri frecvente, pe munca gratis unu pentru altul sau la schimb, Pe împărtășit păreri despre cutarescu (ca exista barfa ori unde) si ajungi până la conversație mai "intime". Cand ai o relație de prietenie cu cineva vorbesti si despre problemele tale de sănătate ca de aia ai un prieten sa ai cui sa te plângi, cine sa iti dea un umăr sa te sprijini si atunci am spus eu ca e ok sa ai prieteni băiati tu ca băiat și fete ca si fata pentru a nu avea probleme in relație.
Cum vorbesc fetele despre menstruatia spre exemplu sau despre prima noapte de dragoste etc...Asa ar trebui să vorbească băieți cu băieți despre anumite lucuri din viata lor nu cu fetele atata timp cat are o iubita.Asta era ideea.Una e o colega de munca cu care te mai vezi datorita job-ului si vorbesti si alta e o prietenie in adevăratul sens al cuvantului.

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

De asta am tinut sa clarific putintel aspectul asta.
La mine termenul de prietenie e ceva mai flexibil, poate de asta te-am si indus in eroare atat de grav.
La mine o persoana cu care discut tot ce ai zis tu mai sus, nu imi e prieten, imi e deja frate laughing

Cat despre sfaturi de viata, daca am ocazia sa i le ofer unei persoane, si simt ca are nevoie de asta, i le ofer si fara sa-mi fie prieten, prietena.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Multe fete si femei nu inteleg ca cei doi parteneri au dreptul la partea lor de intimitate si ca nu si-au luat un catelus sau un sclav, care sa nu le iasa din cuvant.
Ca sa nu fie de acord, poate, dar sa ti-o spuna doar prin atragerea atentiei. Dar sa ti-o spuna ca si cum ti-ar interzice, nu poate sa o faca. Fata nu l-a cumparat la targ.
Altfel este libera sa-si vada de treaba.
Este adevarat ca depinde ce vorbeste. Daca este vorba de convorbiri tip relatie, poate sa-i interzica, desi aici nu ar mai fi azul ca relatia lor sa mai continue. Dar ca vorbeste ca si cum ar fi prieteni, nu poate sa-i interzica.
O relatie intre doi parteneri (nu prieteni) trebuie sa fie vazuta ca un corp format din o jumatate a fiecaruia, iar cealalta parte trebuie sa fie libera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e retardata mi se pare normal

| oz_1736 a răspuns:

Spune-i sa se intalneasca si ea cu alti baieti, doar si ei sunt in stare de ce esti tu

| Freya1 a răspuns (pentru oz_1736):

Big like laughing.
Da invers pun pariu ca nu merge din perspectiva unora.

| AnaQ a răspuns:

Daa, are tot dreptul pentru ca înseamnă că te iubește plus ca, cu ea ești într - o relație și trebuie sa fie de acord cu cine sa vorbești, dar nu are dreptul sa îți interzică. Tu trebuie sa o asculți. ( nu e o întrebare pentru băieți, e o întrebare pentru oamenii maturi care va dau sfaturi din propria experiență).

| anonim_4396 explică (pentru AnaQ):

Esti barbat, Ana? Ai avut experiente proaste rau, probabil n-ai mai mult de 14 ani la ce gandire ai

| AnaQ a răspuns (pentru anonim_4396):

Copile, nu trebuie sa fii bărbat sa poți vorbi despre acest subiect. Altfel ar putea și fata /femeia sa "vorbească" cu alți bărbați.
Când un băiat vrea sa vorbească cu altele, unele iubite pot fi geloase, iar tu ca un iubit grijuliu ce ești trebuie sa pricepi, nu sa faci pe prostul.
Am o vârstă mult mai mare decât tine probabil, care presupune mai mult de 20 ani, iar tu probabil nu ai nimic altceva de făcut dacă ma critici pe mine pe TPU. Fiecare e liber la propriile sale gândiri.

| anonim_4396 explică (pentru AnaQ):

Sunt fata laughing si nu-mi pasa cu cine vorbeste iubitul meu.
Sa fii prost sa stai cu o geloasa posesiva
Ai trait degeaba

| anonim_4396 explică (pentru AnaQ):

Dar ai zis ceva bine,, cand un baiat vrea sa vobeasca cu altele''.
Pentru ca un barbat ar avea alte preocupari si o femeie alte griji.

| srs7866 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câți 10 ani ai?
Daca zici asta înseamnă ca te doare undeva de iubitul ăsta al tau

| AnaQ a răspuns (pentru AnaQ):

Ok, nu am menționat faptul ca ma refer la ideea ca într - o relație dacă iubitul / iubita ta sta mai mult cu alte fete / băieți decât sta cu tine, înseamnă că nu are sentimente pentru tine și atunci este o problema pentru ca tu vei suferi. Bineînțeles că poate vorbi cu alte fete /băieți dar este o problema când petrece prea mult timp cu alte peroane și pe tine te lasa la coada și nu iti acorda atenția de care ai tu nevoie.
La asta m - am referit Casle, vorba multă sărăcia omului. Mai greșim în viata laughing) probabil Casle e perfectă! laughing)) apropo înainte sa ma faci pe mine retardata, mergi la un control NPI, totuși pana la control îți recomand cu drag să iei xanax ești prea încordată. laughing)

| srs7866 a răspuns (pentru AnaQ):

Eu am înțeles la ce te-ai referit rolling on the floor), ea nu aparent?

| anonim_4396 explică (pentru srs7866):

M-ar durea undeva de el daca l-as tine izolat ca pe un caine.
Voi doua o sa muriti singure

| srs7866 a răspuns:

În afară*