| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma cu un sfat va rog. Nu am cerut niciodata ajutor in privinta asta, dar chiar nu stiu ce pot sa-i spun lui mama.
De mic tata bea foarte mult, cam numa asta stie sa faca, bea, bea, bea. Violent fizic a fost foarte rar si nu ceva grav, in schimb violent verbal e mereu.
Chiar ieri mi-a spus mama ca a facut-o in toate felurile si azi s-a dus sa bea din nou inca de dimineata.
Am doua surori mai mari, una e in afara tarii alta e in oras, dar sta separat cu prietenul ei. Intr-un an voi pleca si eu, dar nu stiu ce va face mama.
Si ea zice mereu ca va pleca, ca nu poate sa ajunga la pensie cu asa un om (cheltuie foarte mult si mama n-are mai niciodata bani din cauza lui). Ideea e ca o vad de parca e blocata si e foarte trista si cat imi pare rau ca n-am avut doi parinti ce s-au iubit neaparat, ne-au iubit mai mult pe noi, nu pot sa nu accept realitatea ca tata e un betiv si ca asa va ramane. I s-a spus de foarte multe ori ce face, nu stiu daca e constient sau nu, dar eu cred ca are o problema destul de serioasa. Cand bea vorbeste singur si cateodata injura, canta, face galagie, mi-e rusine sa o zic, dar numai boschetarii care se imbata pe strada i-am mai vazut facand asa.
Nu face nimic util, lucreaza, mananca, doarme, bea si cam atat.
Scuza lui mereu a fost "ca si eu aduc bani in casa", dar el a cheltuit mereu mai mult decat patru la un loc.
E clar ca nu se va schimba, nu trebuie sa fie nimeni ghicitor pentru a-si da seama de asta.
Insa mama are dreptate, nu poate sta cu un nebun.

Răspuns Apreciat de Editori
| Mihai8767 a răspuns:

Din cate spui e foarte greu sa-l readuci la normal. Divortul in aceasta situatie pare cel mai bun posibil. Cel mai bun lucru este sa va adunati voi ca frati, chiar daca va intelegeti sau nu, macar sa stati de vorba si sa hotarati ce faceti in privinta asta. Mama voastra trebuie ajutata, dar deopotriva si tatal vostru si cred ca o sa imi pun lume in cap cu chestia asta. Trebuie sa fie si el inteles, un om fericit bea la o petrecere, se culca si mai bea dupa la alta, dar in cazul tatalui tau nu e asa. Supararile cel mai probabil l-au adus aici, posibil ca el la un moment dat sa fi vrut sa puna stop dar nu a putut pentru ca era deja prea dependent. Trebuie si el inteles si e foarte greu sa mai scape de acest viciu. Incercati sa-l iubiti asa cum e pentru ca, nu doar sa incercati si sa-i si aratati ca-l iubiti. Gandeste-te asa, poate el e constient ca e betiv si ca atunci cand bea prea mult e violent fizic si verbal si acest lucru il indeparteaza de voi. Suparat fiind unde se retrage vazand ca pe cei dragi i-a suparat, in bautura si tot asa se repeta ciclul asta vicios. Daca puteti sa ajungeti candva cu el la un agreement, cel mai bine ar fi sa mergeti la un centru de dezintoxicare si dupa ce iese de acolo o sa va priveasca altfel.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus poate este bine ca mama ta sa divorteze, nu cred ca tatal tau mai poate fi schimbat.
Eventual ar fi bine sa-l lamuriti sa mearga la dezalcoolizare, poate se mai poate indrepta, desi ma indoiesc.

| Edyez a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu va merge nici in ruptul capului. Sora mea mai mare a spus de dezalcolizare acum 1-2 ani cred, dar pana la urma trebuie sa vrea si el sa mearga si lui… ii e "bine" asa. Eu i-am spus lui mama mea sa plece si ea la sora mea si gata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Edyez):

Asa ma gandeam si eu.
Daca mama ta nu vrea sa divorteze atunci este bine sa se mute in alta parte, macar isi va pastra banii castigati.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mama ta trebuie sa se desparta de el ori sa il duca la psihiatru daca vorbeste singur clar e nebun, alcolul ia afecta grav creierul, el ce varsta are? Mama ta ar fi bine sa se mute dar in acelasi timp sa bage actele de divort si sa scape de omul asta care nu ebun decat sa bea, de cît timp bea? Tu esti fata sau baiat ce varsta ai. mersi.

| Edyez a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt baiat si am 19 ani, el are 49.
Si mama zice des ca alcoolul i-a afectat creierul si tin sa cred si eu asta. Nu e un om rau, decat ca mai injura, imi e mila de el si l-as ajuta, dar simt ca n-am cum si simt ca nu-si doreste.
Mereu zice ca nu mai bea si sfarseste sa bea din nou ( bea doar cand e liber ).
Bea de mult, dar cateodata se uita in gol cand bea si parca are o privire foarte trista. La un moment dat eu cu soramea am ajuns sa credem ca are supararile, pe care le-a tinut si le tine in el si nu vrea sa le spuna si ca de asta bea, dar nu e normal.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Edyez):

Are o vârsta deja crezi ca dacă se lasă de Alcol va fi altfel? Nu ăla este el așa este el mai ales după o vărsat crezi câți mai pasă de propriul tău bine după atâtea doar el și Dumnezeu știe ce are pe suflet și prin câte a trecut trăit și văzut lăsați așa cum este el dar nu-l abandonați pe voi va mai are și el el este conștient ca nu se mai poate face nimic lăsați in pace luati acolo o bere o jumate și aia e nu moare nimeni Eu nu suport Alcoolul dar eu înainte sa răspund mereu ma pun in locul acelui om și atunci îl înțeleg lăsați așa cum este cât crezi ca o sa mai duc îți zic eu foarte puțin lăsați in pace așa este el asta este el asta este medicamentul lui acolo își găsește el liniștea cum alți își găsesc liniștea in muzica ca mine eu dacă nu ascult muzica o singura zi nu sunt bine deloc nu-mi dau căștile jos din urechi cu orele și când ma culc ma culc cu căștile in urechi dacă nu Aprind boxa Wirles și așa ma culc fiecare om este diferit și unic in felul lui de a fi

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Edyez):

ȘI mama ta dacă nu-l mai vrea sa mearga la altul dacă tot s-a saturat de el nu o tine nimeni cu forța atâta am avut de zis nu am vrut sa zic asta dar nu am putut sama abțin deloc acum ma simt mai bine sincer Offfff simțeam ca explodez pe bune laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

La cum se prezinta situatia, punem pariu ca ai lui nu au mai facut sex de vreo 5-10 ani?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au făcut nu au făcut e cu totul strict treaba lor viața lor familia lor Nu ma privește pe mine cine cu cine și-a arso fiecare face ce vrea cu viața lui numai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Nu ne priveste, dar in contextul dat e un fapt relevant. Pur si simplu analizam situatia, nu ii birfim. Legat de ce ai zis ca nu o tine nimeni cu forta... uita-te ca la generatiile mai vechi divortul e un fel de uciga-l toaca, foarte putine raportat la casniciile cu violenta, indiferenta, teroare psihica asupra partenerului si/sau copiilor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai lucreaza? Lucreaza! Maica-ta ar fi interesant sa zica DE CIND a devenit el nebun. Se prea poate sa aiba si ea un oarecare aport la treaba asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu poti sa o ajuti foarte mult daca aduni dovezi si il inregistrezi cand face abuzuri verbale. De asemenea poti sa mergi acolo unde bea si sa intrebi cam cat cumpara de acolo, sa ai ca un fel de martori. Si dupa aia mergi la politie si discuti cu ei, poate te ajuta poate nu. Eu nu iti sugerezi sa deplui plangere daca e doar abuz verbal, doar daca mai ai dovezi pentru ceva mai grav

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar el cum s-a apucat de băut? Ştii cumva cauza? Ai vorbit cu mama ta despre asta? Sau măcar ştie sau bănuieşte de ce a început să bea?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Așa cum este este tatăl tău trebuie sal ajuți sal susți sal ajuți sași revină stai in spatele lui ajuta nu-l judeca crezi ca el nu este conștient? Îți spun eu este conștient de tot dar este dependent este la pământ și voi in loc sal judecați Ajutați-l nu-l mai judecați fiți alături de el stai in spatele lui și pune-l pe drumul cel bun

| Edyez a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

I s-a spus de atatea ori. Crezi ca nu-mi mi-as dori sa isi revina? Nu doresc calea usora sa-si vada fiecare de viata, dar nu vad alta varianta posibila. Daca ii spui sa nu mai bea, tot asta va face.

| Edyez a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Si nu pot sa-i iau alcoolul de la gura daca el vrea sa bea. Cand mama mea zicea ca nu-i mai da bani (ca ea e sefa) incepea sa o injure, tot ca el facea, cand ii spune ca nu-i constient si ca ce va face la pensie, nu-i pasa, cand i-am spus eu ca va ramane singur cu comportamentul asta si nu va fi fericit, nu i-a pasat. Nu e o persoana rea, dar nu stiu cum sa-l ajut daca nu vrea ajutor si daca prefera sa ramana asa si sa se auto distruga din ce in ce mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| IchBinMark a răspuns:

Salut! Cunosc situația! Și eu am trecut prin aceeași situație. Dezalcoolizarea nu funcționează dacă el nu dorește să renunțe la băutură. Singura soluție e să pleci împreună cu mama ta, lăsând totul în urmă. Știu că nu e ușor, dar e mai bine decât să îl suporți.Nu în ultimul rând, roagă-te lui Dumnezeu. Nu ai nimic de pierdut?