| faaalyoana a întrebat:

Ajutati-ma va rog! Gelozia mi a distrus relatia, numai pot sta si plange, nu gasesc puterea sa merg mai departe sa accept ca numai pot continua, nu sunt fericita. Iubitul meu este foarte mofturos se supara repede, face crize de gelozie, ne intelegem cateva zile si apoi mereu exista ceva si se supara imediat, inventeaza lucruri care nu-s adevarate. Ieri am zis stop k m am saturat, abia asteptam weekendul sa fim amandoi noi 2 si iubirea noastra. Desi ma iubeste f mult desi il vad topit dupa mine, e prea disperat de viata nu are incredere mine, ma acuza de multe lucruri cand ii vine nebuneala la cap, am incercat tot timpul sa i demontrez ca toate sunt in capul lui dar nu se schimba! Numai stiu ce sa fac, dupa ce ca in afar de munca stau numai in casa, de fapt ne petrecem timpul numai in casa, el tot timpul gaseste motive, in ultimul timp m am indepartam de anumite persoane din viata mea k na ne certam k el nu se simte important atunci cand imi petrec timpul cu o prietena pe care o vad ex o data pe luna sau daca imi petrec timpul cu o verisoara ceva. Innebunesc numai pot, si nici nu renut la el, mi teama de viitor, mi teama numai imi doresc sa mai intalnesc pe nimeni altcineva, is batuta in cap. De fiecare data ma impacam cu el k si el insista plangea, venea la mine plangeam amandoi. Ne impacam cateva zile si apoi iar cearta nimic nu invata. In afara de toate astea vreau sa zic k se enerveaza f repede, ma scoate pe mine personaju negativ si relatia asta, e violnet verbal, ma scoate din minti ne am si batut cot la cot. S a lasat cu multe tipete jigniri, mi e si rusine de vecinii mei din bloc si eu tot nu m -am potolit ca il iubesc enerm de mult numai pot, ma ameninta ca se omoara k el fara mine nu poate trai dar daca tot nu poate de ce nu renunta sa mai faca drame ca nu inteleg. E gelos pe orice lucru. Cat sufar presimt ca nu se intuneca afara si ma voi impaca cu el si nu vreau pentru ca stiu ca nu vom fi fericiti niciodata cu adevarat. Va rog ajutati-maaaa! Cum pot trece peste tot, sa uit de el, sa imi doresc asta cu adevarat. Am o varsta in care fetele la varsta asta sunt maritate au copii...si eu visez la siguranta. Simt ca pierd timp din viata mea! sad

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Boala lunga, moarte sigura. Numai ca, ar fi bine sa moara amu', decat cand vor fi si alte sufletele afectate.

| EvilThoughts a răspuns:

Este normal să fii gelos atunci când iubești, dar din câte spui tu, a trecut demult limita.
Vorbește cu el și arată-i că nu există altcineva pentru care tu să ai ochi. Că pentru tine nu există decât el și că nimeni nu va schimba asta vreodată, indiferent de ce se va întâmpla.
Nu văd rostul certurilor și sunt conștientă de faptul că el și gelozia lui sunt de vină, dar nu-l blama pentru că te iubește și este gelos. Nu-l învinovăți pentru că este gelos și nu-l condamna.
Dimpotrivă, demonstrează-i că îl iubești și că vrei ca relația voastră să dureze și să fiți fericiți împreună, și că aceste crize de gelozie nu ajută la nimic.
Mult noroc.

| faaalyoana explică (pentru EvilThoughts):

Habar n ai cate discutii am avut pe tema asta, si mereu imi zicea k se va schimba, imi mai spunea ca eu nu i arat ca e important pentru mine, cum sa se planga de asta daca tot timpul vorbim la telefon, mesaje, whats up, il alinti ii spun ca il iubesc, petrecm timp impreuna cu orel, doarme la mine, mereu! Nu mai pot ma enervez cand vad ca e orb de gelozie, imi petrec timp numai cu el da ce sa fac sa fac tumbe cand il vad ca sa creada in mine, imi zice atatea lucruri cand ne certam il vad nemultumit. El are probleme i-am zis ca a luat o paranoia.

| faaalyoana explică:

Am ajuns foarte rau sunt invidioasa pe relatiile din jurul meu, sunt invidioasa pe oamenii fericiti, pentru ca eu nu sunt. Altii parca nu fac nici un efort sa fie fericiti si sunt...eu m am chinuit mult sa trag de relatia asta am continuat de dragul iubirii sa cred ca se va schimbaa, ma deranjeaza asa multe la el si l am acceptat asa cu tine pentru iubirea lui, ma sufoc fara el fara atingerile lui fara cuvintele lui frumoase atunci cand ne este bine. Sunt foarte dezamagita, mi e frica de singuratate. Cum mai poti in ziua de azi sa mai gasesti un baiat cu un servicu stabil un baiat bun? Imi vine sa zbier ca am un ghinion. Am incheiat anul trecut o relatie de multi ani cu cineva, de fapt viata ne a despartit din cauza lui s a tinut numai de prostii. De ce n am si eu o relatie, sa ma mandresc cu iubitul meu, el sa se mandresca cu mine cu o fata ca mine, k i am zis ca numai gaseste ca mine. Off ce nedreapta e viata astaa! Si nu gasesc puterea sa merg mai departe deloc.

| huh1994 a răspuns (pentru faaalyoana):

Buna! De ce nu iei o pauza de la tot? Asa vei vedea daca cu adevarat iti e mai bine fara el happy daca te iubeste asa cum spui, te va primi inapoi. Daca nu, tot ce pierzi e nelinistea si stressul. Nu astepta sa-ti iesi din minti. Bafta!

| faaalyoana explică (pentru huh1994):

Pai imi doresc sa iau pauza, dar cum am zis nu pot rezista fara el parca, mai degraba as muri de foame decat fara el. Nu stiu cum sa trec peste sa imi petrec timpul altfel pentru a uita de el sad

| huh1994 a răspuns (pentru faaalyoana):

Atunci ai trei optiuni: 1. Devi cainele lui si faci in asa fel sa nu va mai certati
2. Vorbesti cu el clar despre ce simti. daca ii pasa va lua masuri
3. Lasa-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ar trebui sa te retragi intr-un loc calm in care sa pui totul in ordine de una singura.
si mie mi-e destul de greu sa ma despart pentru toate maladiile pe care mi le-am impus astfel incat niciodata sa nu fiu singur.
ofera-ti 20 de minute ca sa asculti tacerea zilnic iar cand il vezi nebun si enervant opreste-te si uita-te la el cu privirea aia de isus, de parca ai incerca sa intelegi de ce se comporta asa.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Tu trebuie sa pleci din relatia asta toxica! Dupa cum bine zici, ai o varsta cand altele au copii, cat vei mai sta dupa el sa-i vina mintea la cap? Daca poti, pleaca si din zona, cauta-ti un servici in alta parte si lasa tot in urma. Iti va fi mult mai usor sa o iei de la zero in alt loc. Bafta!

| Marily1997 a răspuns:

Cheamal la sex si o sa vezi cum vinebig grin!