| DaniEllaG a întrebat:

Sunt cu iubitul meu de aproape 6 ani, ne cunoastem de la 13 ani, deci avem in prezent 19 respectiv 20 de ani. De cand eram mici, am avut to felul de activitati care sa ne mentina relatia cu multe amuzamente, jocuri de-ale tinerilor indragostiti si prostuti etc. Bineinteles ca aveam si certuri prostesti, minore, pe care le-am trecut amandoi cu vederea. Insa in ultimul timp simt ca numai suntem ce eram odata. Il iubesc enorm si el pe mine de asemenea, dar este timpul sa facem ceva cu vietile noastre, deoarece cum bine stiti dragostea nu tine de foame. El vrea sa-si caute un job stabil, sa incerce tot felul de lucruri noi, in special sa plece in America cat timp este student, sa lucreze pe vara 3 -4 luni. Poate ca voi putea sa ma impac cu ideea, dar problema mea este ca deja am inceput sa ne indepartam unul de celalalt afectiv/ emotiv. Cand il iau in brate, il pup si il giugiulesc, imi spune sa-l las mai moale ca il sufoc ( il strang prea tare in brate), imi zice sa nu-l mai stresez cu intrebarile despre relatia noastra, caci el nu are nimic, nu e indiferent cu noi si ca nu ne vom desparti niciodata. Dar de acest fapt imi este teama non-stop. Ma gandesc intr-una la cum mi-ar fi viata fara el, dar imi este imposibil. Il iubesc prea mult si nu as suporta sa-l stiu in bratele altcuiva. Ce pot sa fac sa-l tin langa mine, sau cum ar trebui sa ma comport in aceasta situatie? Stiu ca anii pe care ii avem impreuna sunt o viata de copil, amandoi ne-am obisnuit unul cu celalalt si cred ca ne-ar fi imposibil sa stam separati, insa nici asa nu este bine, deoarece intervine monotonia. Am un gol in stomac cand ma gandesc la despartire. Help us sad

Răspuns Câştigător
| LostInBubble a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti direct la despartire. Foarte bine ar fi sa ii lasi putin spatiu, lasa-l sa respire.
In aceste momente voi va puteti da seama de unele chestii, si anume ce vreti de la viata, daca partenerul/a este ok, daca va potriviti etc.
Poate el incearca sa isi dea seama de chestiile astea. Nu trebuie sa te gandesti la ce este mai rau, crede-ma, fii optimista si orice s-ar intampla, nu uita ca esti unica!

5 răspunsuri:
| Anime1222 a răspuns:

Ar trebui sa veniti cu ceva nu in fiecare zi, ca sa nu mai intervina monotonia, si puteti sta si separati din cand in cand, gaesteti un hobby stai cu prietenul, impaca-te cu gandul ca va trebui sa plece in America, relatiile la distanta nu sunt un lucru asa de rau. Daca te iubeste cu adevarat va face i el sacrificii, de ce nu va gasiti un job de vara impreuna? impreuna cu cativa prieteni, gen la mare unde va puteti si distra in acelasi timp. Nu lasa anii sa treaca pe langa voi!

| MasterYoda a răspuns:

Pai el nu "pleaca" in America. El FUGE sa scape de tine! laughing

| neutrino a răspuns:

O relatie trebuie mereu inviorata, astfel incat sa nu isi faca loc monotonia. Daca mai apare si lipsa de comunicare...

| DaniEllaG explică:

Va multumesc pentru sfaturi, o sa incerc sa-i mai las spatiu, dar nu cred ca se va schimba ceva, nu cred ca el va observa. El mai are si un caine, si de cand si l-a luat parca el a primit toata atentia lui, cred ca sunt geloasa pe caine laughing. In privinta hobby-urilor, recent am inceput sa iau lectii de tenis, de 2 ori pe saptamana si zi de zi merg la sala. In legatura cu jobul, noi stam in Constanta, si ar fi chiar foarte ciudat sa lucram impreuna in acelasi loc, asta ar insemna sa numai avem niciunul spatiul lui personal. Eu astept sa incep facultatea, sa fac scoala de soferi si poate ca se va ivi o diferenta in relatia noastra, mai ales ca acum trebuie sa plecam amandoi din tara, fiecare cu familia lui in concediu si nu ne vom mai vedea 3 saptamani. Oricum o sa incerc sa numai fiu asa disperata dupa el, o sa-mi lucrez corpul, poate imi voi schimba si look-ul, si probabil ca nu va mai "fuge" in America, ci o sa plece gandindu-se cu drag la mine tongue. Acum incerc sa fiu optimista, deoarece 6 ani de relatie au trecut ca prin foc si daca el nu stie cum sa se mai comporte in relatia asta, am sa-l invat eu, am sa-i reinvii sentimentele si emotiile. Sper sa mearga, dar daca nu se va mai schimba nimic, atunci e cu semnul intrebarii si clar va trebui sa ne despartim. E dureros, dar durerea-i mai mare daca ne amagim.