| Esgf12 a întrebat:

Ajutor. am 16 ani si nu stiu ce sa mai fac. Tatal meu a plecat de o luna dincolo, iar fratele meu mai mare in varsta de 31 de ani nu mai vrea sa plece din casa. Face ce vrea,ne terorizeaza, daca ii spunem ceva gresit mai ca ne bate. Astazi m-a obligat sa-l pensez iar eu n-am vrut, dupa a facut scandal si a vrut sa ma loveasca pentru asta si m-a facut in toate felurile si m-a scuipat de 3 ori.Pe mine si pe sora mea ne-a mai batut, iar noi am vrut sa mergem al politie sau sa sunam sic and sa luam telefonul in mana ne ameninta ca ne omoara si ca da foc la casa si asa mai departe. Nici nu stiu ce sa fac nu mai suportam. Sambata ne suna tata sa vorbim sa vedem daca vine acasa cat de repede..Si mama de multe ori o durea inima la scandalurile lui si n-avem ce sa facem, nu-l putem da afara din casa pentru ca nu vrea. Face ce vrea. Va rog spuneti-mi ce as putea face pentru ca de cand a plecat tata e teroare in casa. Mama nu mai pleaca linistita din casa.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Voidwithin a răspuns:

Fratii nu se comporta asa, doar oamenii patetici.
In locul tau mi-as scoate ideea de frate din cap si as apela autoritatile.

| CatalinFTW a răspuns:

Pai daca tatal tau nu gaseste o solutie cand se intoarce, singura optiune este politia. Daca as fi in situatia ta, nu l-as considera "frate".Nu e normal ceea ce face el... Oricat de mult v-ar durea, pentru ca e fratele vostru, respectiv copilul mamei tale, nu se poate sa-l acceptati asa, cum l-ai descris tu.Nu zic asta cu rautate, dar totusi...