| frum a întrebat:

Am 26 ani, tata violent. Eu crescuta cu frica de lume din cauza asta, insa pana la urma fara scuza. Nu ma lasa sa ma mut, ameninta ca se spanzura daca eu plec din casa in care sta el cu mama, pana ma marit. Din pacate nu am avut ocazia inca sa am un iubit stabil, insa in tot acest timp, ma terorizeaza. Daca imi spal o pereche de sosete, comenteaza, daca aprind lumina cand plec la lucru dimineata la 7, face scandal, daca imi calc haine face scandal, ca miroase fierul face scandal, ca ma spal pe cap si consum apa face scandal, ca stau mult la lucru face scandal din orice, dar daca spun ca ma mut in alta parte si tinem legatura asa cum vrea el, ameninta ca se spanzura. Ma gandesc sa ma sinucid eu pentru ca simt ca nu am scapare...

Răspuns Apreciat de Editori
| Sebastiann7 a răspuns:

Incearca sa te muti, fa asa incat acesta sa nu stie unde locuiesti, deoarece, probabil, ar putea sa fie un pericol pentru tine. Ignora-l, nu pune la suflet ceea ce iti spune. Incearca sa mergi la un psiholog, te va ajuta mult. De asemenea, vorbeste cu cineva despre problema aceasta, cu prietenii tai, cu siguranta te vor ajuta! Ai putea sa mergi sa locuiesti cu o prietena pentru un timp, daca cumva ai aceasta posibilitate, incearca doar sa te indepartezi de aceasta persoana. Sinuciderea nu este o solutie, ai doar 26 de ani, ai un drum lung de strabatut si mai ai mult timp pentru a te bucura de viata, sunt atatea de facut! (Nu mai gandi asa, nu este adevarat, poti scapa de acest chin).
Insa, as mai avea ceva de adaugat. Nu te grabi sa iti gasesti un partener doar pentru a scapa de tatal tau, pentru ca nu iti vei da seama cu adevarat daca persoana cu care vorbesti este cu adevarat ceea ce cauti, in disperarea te a pleca de acasa.
In concluzie, cel mai bine ar fi sa te muti in alt loc si sa iti faci ordine in viata!

Fii tare, trebuie sa ai incredere in tine si sa nu te mai lasi manipulata! Sper ca te-am ajutat si sper sa fii bine. si te rog, nu te mai gandi la lucruri rele, in timp, o sa fie totul bine, doar trebuie ca tu sa faci primul pas.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se va spanzura daca te muti, sa fii sigura de asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am cunoscut pe cineva care se distra pe socoteala altora, inclusiv a propriei soții, cu amenințarea cu sinuciderea. A divorțat de el la 60 de ani, după ce se căsătorise cu el la 20, de ce, a amenițat-o că dacă nu, el se spâzură. Apoi în fiecare seară suna prieteni, să își ia adio, că el se spânzură.
Unii o fac, dar aceia sunt mai conștiincioși, o fac cu temei. Nu îi poți opri.
Îți dai seama că este un virus informatic în capul lui, de care el nu mai este responsabil.
Dacă nu este responsabil, două soluții, sau chiar trei.
1. Îl internezi la nebuni.
2. Pleci.
3. A treia e implicită. Cu funie împletită.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Răspunsurile pe care le-ai primit sunt in majoritate bune.

Poate fi vorba de șantaj emoțional, de egoism, dar poate fi vorba si de interes personal, in cazul in care e obișnuit să-i aduci bani in casă.
Tu il cunoști mai bine, ar trebui să îți dai seama, daca il doare mai mult absența ta sau lipsa salariului tău.

| Freya1 a răspuns:

Ai 26 de ani nu te mai comanda tatal tau, iar amenintarile lui ar trebui sa te lase rece.
El se comporta nu numai abuziv cu tine ci mai degraba ca un sot gelos cu probleme si mi se pare foarte ciudat. Daca ai un loc de munca strange-ti doua salarii si ia-ti ceva cu chirie da nu ii spune lui unde si apoi sa vezi daca se spanzura.
Nu poti sa iti inchei tu viata pentru ca tatal tau e bolnav psihic.

| Andreeush a răspuns:

Ai 26 de ani, nu mai ești un copil mic.
Caută un loc în care să te muți, nu te lăsa șantajată emoțional. Până la ce vârsta vrei să stai cu părinții?
Măcar dacă erau normali dar așa nu știu cum de stai în astfel de condiții.

| frum explică (pentru Andreeush):

Nu vreau sa mai stau, am posibilitatea sa ma mut insa tata spune ca ii fac de rusine daca ma mut singura nemaritata. Sa ma marit cu primul boschetar venit ca sa fie el fericit apoi sa ma sinucid ca mi-am distrus viata? Sau sa ma sinucid de pe acum? vad doar doua variante.

| Sebastiann7 a răspuns (pentru frum):

Sper ca nu ai facut vreo prostie! Cum e situatia acum?

| frum explică (pentru Sebastiann7):

Azi o fac

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai 26 de ani, ai banii tai, muta-te, asta cu spanzuratul e doar santaj emotional, nu o sa se intample. Si chiar de s-ar intampla, n-ai nicio obligatie, majora fiind, sa suporti asa ceva. O viata ai si tu. Ai scapare. Pleaca departe, nu-i mai spune ca te muti, mergi si la politie daca trebuie, dar nu te gandi la sinucidere. Nu merita.

| Goete a răspuns:

Atunci ce problema e daca se spanzura?
Pleaca si vezi de viata ta

| Zaygon a răspuns:

Tatal tau se incadreaza in categoria aia de clasica care ameninta pentru atentie. Ai 26 ani, esti pe picioarele tale, muta-te. Si nu o sa se sinucida, iar daca o face e problema lui(cu toate ca ma gandesc ca nu are curajul sa o faca).
Abuzeaza emotional de tine si tu ajungi sa te distrugi singura. Ia du-te si fa o vizita la psiholog si pune-ti viata in ordine ca nu merita sa te strici de cap pentru astfel de persoane.
Btw: evita triunghiu salvator-victima-narcisist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubitul tau ce zice? Daca as cunoaste o fata de genul tau, l-as lua la mine (eu stau singur, atat de singur)

| ALEXXXL19 a răspuns:

Buna sunt baiat am trecut si eu prin ceva asemanator acum mult timp, te rog sa nu faci vreo prostie spera si fi optimista eu asa am fost si asa sunt si acum cand sufar de o problema medicala si sunt printre straini acum alta tara, eu am trecut prin probleme cu tata un betiival si un violent si mama tacea am trecut am tinut in mine si am plecat cu prima oportunitate, pana la urma ai o varsta eu am 23 si sunt singur si nu ma plang nu ca nasi vrea sa am o relatie dar una stabila nu una de sezon, sper sa te schimbi, si bafta rezultatu o sa il vezi in timp tu il faci rezultatu

| Foreveryoung1548 a răspuns:

Bună! Îmi pare foarte rău prin ce treci, dar asta nu înseamnă ca trebuie să te sinucizi ai doar 26 de ani, trebuie să gândesti la viața ta, sa ai un job stabil sa îți întemeiezi o familie frumoasă, tatălui tău îi este frică de singuratate, dar din pacate el nu se poartă frumos cu tine, ar trebui sa discuti cu mama ta despre asta, poate fii si din cauza ca esti singurul lor copil. Cel mai bine ar fi îți strângi bani sa îti cumperi un apartament si vei fi mai linistită.