| ioanaandreea14 a întrebat:

Am 14 ani si am inceput sa ma tot cert cu parintii dar mai ales cu mama,ma tot bate la cap sa invat,dupa ce am stat o saptamana acasa ca sa invat pentru olimpiada de tehnologie si nu am iesit deloc afara, mi-am consumat toata energia pe care o mai avem.Ea tot nu ma lasa putin sa ma relaxez, asi fi inteles daca asi fi invatat degeaba dar am luat locul 2 pe judet eu consider ca macar atat merit si eu catev ore de pauza ....imi tot spune sa fac in plus la matematica ca sa recuperez dar sincer nu mai am energie.imi vine foarte greu ca dupa o saptamana de invatat non stop sa intru din nou la scoala si sa ma pun iar pe invatat. Ajutati-ma va rog

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa vezi partea buna a certurilor voastre, ca orice parinte, vrea ca ingerasul ei, sa invete/sa ajunga ceva in viata/si sa nu fie batjocura nimanui. oare crezi ca mama ta iti vrea raul? reflecta un pic, felicitari pentru locul 2 la olimpiada, deci se vede ca cearta mamei nu este in zadar.
Cred ca esti un copil perspicace si mama ta vrea mult mai mult de la tine pentru ca iti cunoaste gradul de potential..asa ca, lasati armele si stati de vorba, si veti ajunge la o intelegere
O zi frumoasa sa aihappy

| MihaelaDart a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ca nu mai ai puteri. Mama ta vrea sa nu te indepartezi de la invatatura si sa faci ceva bun in viata. Ii spui intr-o zi cand o vezi mai calma, "hai mama sa stam la vorba ca intre 2 prietene" Apoi o intrebi ce idei are despre viata ta pe care o vede, ce te sfatuieste sa faca, ce sfaturi etc si ii spui ca tu iti dai tot interesul pentru scoala, caci nu vrei sa te dezamagesti pe tine insuti si parintii tai, dar sa o faci sa inteleaga ca ai anumite momente de epuizare si nu numai ca pauze si ca vitamine sa-ti intaresti imunitatea si de a prinde puteri, de a te concetra mai mult la studii si nu a mai fi molesita. Sunt sigur ca va intelege si cu toate ea vrea sa-ti faca bine, nici de cum rau prin asta. Se gandeste la viitorul tau. Mama e prietena cea mai buna pe intreaga viata, mereu cand ai vreo problema mama te va scoate din impas, nu colega ta de banca sau alt prieten.

Fruntea sus!

| ioanaandreea14 explică (pentru MihaelaDart):

Chiar daca eu incerc sa ma pun la vorba cu ea ea mereu gaseste ceva si ma invinovateste tot pe mine .....si prefer sa nu mai deschid subiectul

| milan9 a răspuns:

Dar dacă eşti în situaţia de a te simţi cu adevărat nedreptăţită, atunci gândeşte-te că uneori purtăm şi greutăţi şi "sarcini" care nu sunt ale noastre. Este poate starea conflictuală din familie, este poate o situaţie tensionată de serviciul părinţilor, de relaţiile dintre ei, de alte neîmpliniri sau probleme familiale.

O altă cauză majoră ar putea fi lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor cerinţelor vârstei tale (mereu în schimbare).

| milan9 a răspuns:

Nu poţi să-i învinovăţeşti doar pe ei de a fi "neinţeleasă" de către ei dacă nu forţezi chiar această necesară "cunoaştere" continuă din sânul familiei… happy

Spre surprinderea ta, vei putea descoperi atunci ce rol deosebit are comunicarea, dar nu in orice conditii, ci de preferat intr-un cadru neutru...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''Daca sa-nveti n-ai sete o sa speli closeste si privind aceste aspecte nimeni n-o sa te respecte''

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici câteva sugestii care te-ar putea ajuta: http://www.jw.org/......a-distrez/

Sper să te ajute!

| Andreaa a răspuns:

Toti copii se cearta cu parinti lor, esti la varsa la care ti se pare ca toata lumea are ceva cu tine. incearca sa stai in camera ta sa asculti muzica si sa te relaxezi, iesi cu prieteni cand poti si o sa vezi ca o sa treaca totul^^ nu ai ce face asta-i varsta, si eu am trecut prin asta cand am avut 14-15 anii dar acum totul este ok.thinking si poti sa-i spui mamei tale ca tu incerci sa faci totul corect, ca inveti cat poti dar esti copil si mna pana mea logic ca nu prea ai chef de invatat dar macar incerci fata de alti copii. succes >big grin

| andra1980 a răspuns:

Trebuie sa o intelegi