| brunetish a întrebat:

Am 17 ani si cateva luni prietenul meu are 21 de ani.am un tata putin mai de moda veche as spune. el zice ca ca nu e bine sa imi fac prieten acum la varsta asta ca mai intai sa mai cunosc baieti.insa am mai trecut prin chestia asta de 2 ori nu su a iesit chiar asa cum as fi vrut eu. sunt de 3 luni cu acest baiat am plecat pe a 4 lunainsa simt ca este ceva diferit cu el in comparatie cu alti fosti prieteni pe care i-am mai avut.toata lumea stie ca sunt cu el inclusiv mama si ii place de el, tatalui meu nu i'am spus deoarece el sta mai mereu plecat prin strainatate si nu am o relatie tocmai buna cu el, insa acum 1 saptamana a venit acasa, mama a discutat cu el ca am un prieten el stia din anumite imprejurari.bineinteles ca nu a fost de acord si i'a reprosat destule mamei mele cum ca, dc mi-a dat voie sa am prieten, ca din cauza ei am sa'mi stric tot viitorul, numai aberatii.prietenul meu ma iubeste enorm, eu la fel pe el, cand am implinit 17 ani m'a mi-a facut cadou un inel si ne'am logodit, nu pot sa ma despart de el si asta ar fi ultimul lucru pe care l'as mai face.cum sa'l conving pe tata sa accepte ideea ca am prieten?

Răspuns Câştigător
| DeEw a răspuns:

Vorbeste cu el spune-i ceea ce simti fi sincera si daca tatal tau te iubeste si sunt sigura ca o face o sa se obisnuiasca cu ideea. Fundita te rog.

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Noi parintii de multe ori din dorinta de a face bine, avem un comportament in aparenta putin cam dur si mai greu de inteles. Dorinta noastra este ca, copilul nostru sa se realizeze in viata si dupa aceia sa-si gaseasca omul dorit. Dar viata are situatii in care inevitabilul apare si esti pus in fata lucrului implinit. Tatal tau ar fi dorit sa te realizezi in plan profesional in viata si apoi sa te casatoresti.

| morena a răspuns:

Daca va opriti doar la statutul de prieteni, e mai bine! lasa logodna si maritishul! am prietene ce s-au maritat la 19 ani si la 2o au regretat! aia vrea tatal tau sa-ti explice! pe langa faptul ca lucra sa ai o situatie mai buna de viitor! cu riscul sa para demodat, ceea ce nu i deloc, si de a nu l simti aproape! faptul ca tu te gandesti la logodne si chesti de genu...il fac sa nu fie de acord cu tine! esti tanara, traieste-ti varsta! nu face pasul urmator, mai copilareste un pic! ca maritata te vei satura cu siguranta dupa nici un an!

| thealchemist a răspuns:

4 ani diferenta e prea mult daca ai numai 17 ani. ai sa intelegi asta cind vei avea tu 21 ani, pina atunci asculta-i pe cei cu experienta.
iar ideea de a te logodi la 17 ani e ridicola. dar din nou, e ceva ce tine de experienta, nu cred ca vei da vreo importanta vorbelor mele. esti la o virsta plina de hormoni, cind crezi ca tot ce zboara se maninca, deci presupun ca te vei marita, vei face 1-2 copii pina la 20 ani si asa iti vei rata viata.
eu insa nu as reprosa nimic mamei tale, tatal tau trebuia sa fie linga tine si sa-ti explice cum stau lucrurile cu baietii si la ce te poti astepta la virsta asta.

| cosmina05 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie numai ca la mine mama lui nu e de acord.eu zic sa nu te iei dupa parinti.cheama-l la tine pentru ca tatal tau sa-l cunoasca, sa vada cum gandeste.atunci cand va sti ce e de capul lui va accepta.bafta

| nsilviu a răspuns:

Ce e ciudat din toata descrierea ta e ca te-ai logodit la 17 ani in rest mi se pare ok.Tot timpul o sa fie probleme cu parinti mai ales cand vine vorba de cupluri. Parerea mea e sa mai stai cu el daca zicic a il iubesti asa de mult (nu ai de unde sa stii cat te iubeste el) Si mai ales la varsta ta ¨Traiesteti viata" Nu-ti face griji ca daca o sa continui cu el si o sa va intelegeti la fel de bine sau mai bine o sa se obisnuiasca si taicatu (ai grije doar sa nu te dea afara din casa daca zici ca e de teapa veche) daca ajungi la asta mai bine va mai ascundeti unpic. Oricum o sa intelega pana la urma si taicatu. Dar nu te grabi ca daca pentru el ai simtit ceva fata de alti asta nu inseamna ca va dura. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu

| AlexUtza_7337 a răspuns:

Cred ca o relatie sincera...incearca sa discuti cu el sa ii spui ca fericirea ta consta de acest baiat.happy ca el te iubeste. tu il iubesti.si esti fericita cu el...ca fara el n-ai mai fi tu.ca iti doresti enorm de mult sa fi cu el discuta si cu mama ta si spunei.ca sa mai discute cu tatal tau.happyhappyhappy incearca sa fi sincera cu eiwinking bafta!:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata nu e vorba de prieten. vorba e ca voi va jucati dea mama si dea tata.si nu dupa mult timp dea divortul. dar ala e serios si durerea ta reala.de asta se teme tatal tau.de suferinta ta.noi tatii va iubim pe voi fiicele foarte mult.si va vrem binele.binele vostru depinde si de felul de barbat cu care va incurcati.si noi ne cunoastem foarte bine. poti avea un prieten.chiar si un iubit la 17 ani. da nu te grabi ca mireasa ...la pat.vei suferi mult. daca te-ai grabit deja,. e treaba ta.

| brunetish explică:

Multumesc pentru raspunsurile voastre, cand am spus ca ne-am logodit nu m-am referit la faptul ca ne vom si casatori am planuri de urmat pe viitor cum ar fi sa urmez o facultate apoi o cariera asi tot asa mai departe. m-am referit doar la faptul ca ne iubim destul de mult. am rezolvat situatia i-am spus tatalui meu pur si simplu si a acceptat fara nici-un fel de comentariu mai iesit din comun.

| Anonim_1533 a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si inceraca sa il convingi ca nu este ceva rau in toata chestia asta. Daca el te iubeste si nu are nici o intentia rea cu tine nu vad de ce tatal tau nu ar accepta. Incearca sa vorbiti toti sa va ziceti unul altuia ce credeti poate asa o sa vada si tatal tau iubirea voastra din altii ochii...baftahappy