| Aldutssss31 a întrebat:

Ce ati face daca ati avea niste parinti foarte inchisi la minte? Am facut un curs de unghii acum vreo luna si as vrea sa incep sa pun de acasa.Ai mei nu vor.Momentan sunt la liceu clasa a 10 a deci prea multe variante unde sa castig bani destul de multi nu sunt.La salon toata lumea cere experienta si eu n-am mai lucrat in domeniu. Daca ma mut singura nu stiu daca scot intr-o luna si bani de datorii, chirie si tot asa ca n-as vrea sa ma risc.Ce ati face daca ati avea părinți asa?

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în primul rând de ce nu vor? Adică mi se pare de apreciat că vrei să muncești să-ți faci banii tăi

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintii tai au dreptate si jignirea lor te duce pe cea mai de jos treapta a evolutiei umanitatii. Cum sa primesti, pe timp de pandemie, pe cineva strain in casa? Apoi trebuie sa ai o firma altfel gasesti un vecin rauvoitor si-ti face figura. Pana atunci era bine daca invatai macar limba romana. La varsta asta ar trebui sa stii ca intre semnele de punctuatie si primul semn al propozitiei urmatoare se pune pauza.

| DeyCj a răspuns:

Păi da că mai mult ca sigur părinților tăi nu le convine să-și transforme locuința într-un du-te-vino, mai ales în vremurile asta cu pandemie.
Poți face chestia asta cu unghiile la domiciliul clientelor.Nu cred că ai fi refuzată, mai ales dacă respecți normele sanitare în vigoare.
Nu la toate saloanele se cere experiență, ci mai degrabă să știi face. Dacă nu ai mână de lucru poți încerca varianta prezentată anterior.
Sunt saloane care lucrează în regim de închiriere dar pentru asta e nevoie să fi PFA, ceea ce în cazul tău nu prea se aplică, că trebuie să ai 18 ani ca să-ţi deschizi PFA.
Cu mutatul singură... aici e mai complicat că trebuie să ai o sursă de venit constantă care să-ţi acopere cheltuielile lunare, iar în situaţia ta practic e cam... dificil, că ai şi şcoală, şi şcoala cu munca nu se-mpacă prea bine.

| Freya1 a răspuns:

Încearcă să mergi tu la clienta acasa.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 16 ani treaba ta e sa inveti.Parintii se vor implica in educatia si intretinera ta cel putin inca doi ani.
Infinitarea anui salon acasa impica o multime de aprobari/autorizatii, spatii speciale, cheltueli in plus in cazul in care reusesti.
E GREU de crezut ca intr-un apartament obisnuit de 2-3 camere, baie, bucatarie, cu familie vei reusi.
Eu zic sa iti folosesti experinta pe pe colegele tale pentru moment, pe care probabil te vor recomanda.In cerc restrans.doar cei apropiati gen rude, prieteni, colegi.Si asta in timpul liber.

| zilog a răspuns:

Te rog frumos să calculezi serios câti bani au băgat in tine
maternitate pemparsi spagi ciubucuri haine incaltaminte medicamente mancare
excursii vacante crese gradinita camin scoala ciubucuri haine cadouri jocuri jucrarii bani...
CÂTĂ ÎNTEȚINERE A PLĂTIT ÎMPLUS SPECIAL PENTRU TINE?
cât curent electric ai consumat cu calorifere electrice obiler calculatoare si MAȘINA DE SPĂLAT IN TOATĂ VIAȚĂ?
Cât de mult crezi că l-au imbătrinit pe tatal tau sutele de nopti in care horăcăiai din 10 in 15 minute + mașina de spălat rufe care ii hodorogea in cap tot timpul când era el liber pentru ca mama ta dorea sa arate ca e vrednica si spala cat timp era el acasa.
Inafara de asta de câte nopti a fost el privat de mama ta adica nu a putut sa o tina in brate pentru ca trebuia sa te tina pe tine si ii spunea ca acum si-a facut treaba cu el ca barbatii sunt buni doar de prasila si acum sa plece de la usa ei de si mereu ii lua toti banii pe care ii face el si mereu se arata ne multumita si in general nu prea dorea sa se cam duca la munca pentru ca toate femeile din jurul ei o invatau sa se prevaleze cu faptul ca acum are copil si ca abarbatul ar trebui sa o intretina pentu ca i-a facut un copil ca si cand i-ar fi facut o mina de aur.
cand el il vedea ca pe dusmanul lui ca pe cel care ii fura anii viata si banii si in loc sa isi faca el maselele trebuia sa dea banii pe dintii si maselele tale. si in loc sa isi cumpere el pantofi umbla cu unii jerpeliti.
Si el daca nu erai tu putea sa se duca si el in concedii azi cu una maine cu alta
si putea sa lucreze 1 saptamana si 1 saptamana sa fie cu o amanta la munte
pe urma cand se terminau banii mai venea mai muncea 2 saptamani iar se umpleau buzunarele de bani apoi se ducea 4 saptamani cu alta la mare
dar acum toate fondurile lui au fost deturnate pentru tine pe care a ajuns sa te indragesca si sa tina la tine si sa te iubesca si sa ii pese de tine
si acum ar fi vrut sa te tii si tu de scoala si sa inveti si tu o meserie
si din cauza asta ca sa se simta si el recompensat intr-un fel pentru toate eforturile facute ar vrea sa te vada medic doctor avocat
nu repetentul dupa ussa bate toba la papusa
adica pune ungii false in loc sa faca operatii pe creier
asta inseamna ca tu acum le ratezi viata lor
alegi sa fii o ratata care pune unghii si sa te duci de rapa
problema nu e ca te duci tu de rapa si pana la urma ajungi pe varianta
ca dai tu faliment cu unghiile tale
dar problema este ca le afecteaza sufletul lor viata lor VISURILE SI SPERANȚIURILE lor puse in tine ca viitor mostenitor al familiei!

Cât de mult i-ai horăcăit lu taicătu in cap noaptea când venea dupa 12 ore de muncă și totuși sa abținut să nu îti rupă gâtul.
Ai fost copil dorit sau ne dorit
Pt ca daca ai fost ne dorit trebuie dar neaparat sa le inapoiezi toti banii care i-au băgat in tine fara voia lor de când te-ai nășcut.
dacă ai fost dorit trebuie sa le inapoiezi si cât au consumat ca sa faca ei scoala ca sa fie niste oameni destoinici ca sa deminstreze unul altuia ca sunt vredmici pentru a se casatori + banii pe care i-au investit fiecare ca sa se cunoasca si sa se apropie unul de altul mai apar si de aici zece mii de euro.

SI SA LE INAPOIEZI 1 MILIARD DE LEI
CA EU AM CACULAT si atat consuma 1 copil pana la 18 ani
daca nu ma crezi calculeaza si tu!

| romeo78 a răspuns (pentru zilog):

Un răspuns idiot! Păi, ce copilul cere să fie făcut sau părinții copilului hotărăsc când vor să aibă copil?
Iar, la cheltuielile cu un copil, depinde de posibilitatea financiară a familiei, numărul membrilor. Ce calcule aiuritoare ai făcut sunt valabile pentru București și un copil, "Einstein"!

| zilog a răspuns (pentru romeo78):

Eu am 7copii cu 5femei și nu m-am lăsat trasformat în fraierul și sclavul nimănui dacă le-au trebuit copchii să șii crească! pentru că toate au vrut că eu să devin sponsorul lor pentru tot restul vieții lor credeau că așa și-au arânjat viitorul pe al lor și pe al părinților lor. Acum unii dintre copii mă iubesc alții mă urășc, altii sunt tecuți pe actele altor bărbati pentru că i-a fraierit pe altii că ar fi ai lor si i-a nășcut pe buletinul lor. așa că eu sunt liber de contract și nu am stresuri. Mulțumesc Lui Dumnezeu că vrea nici una pensie alimentară pentru că dacă ar vrea aș infia instantaneu toți copii de la o casă de copii din trasnistria vreo 50 ca să se impartă pensia alimentara la 50 de persoane așa ca nimeni să nu vrea să mă dea în judecată doar pentru 30lei/lună cât i-sar cuveni.

| DeyCj a răspuns (pentru zilog):

Altu cu mentalitate ceaușistă. Pentru cei ce au un astfel de mod de gândire:
Copilul nu e vinovat cu nimic că s-a născut în familia respectivă.Se putea naște la fel de bine în altă familie unde să fie respectat şi tratat ca ceea ce este, și anume o persoană nu un obiect sau marfă cu care părintii lui să se laude.
Dacă adulții au decis să aibă un copil, înseamnă că tacit și-au asumat angajamentul şi de a investi în el ca acesta să evolueze şi să se integreze în societate, asta pentru că trăim într-un sistem ce se bazează pe asta.

| zilog a răspuns (pentru DeyCj):

Am trecut eu printr-o fază dinasta mama unei fete 27 ani mi-a cerut tot ce a cheltuit cu ea ca să mi-o dea mie. am fost foarte dezamăgit nu sunt de acord cu asemena abordari dar intr-un fel poate ca avea dreptate. pentru ca ea nu si-a dorit copchii dar totusi sa jerfit a lucrat la câmp a făcut trafic cu tigari a facut pscarie amuncit la vie si si-a tinut 3 copchii in facultăti si a reusit sa faca oameni din ele chiar daca a trebuit sa se ducă cu unul si cu altul ca sa aiba cum sa le ofere copiilor ei un trai mai bun. o casa haine bani si mancare. in republica modova. pentru ca copii ei sa nu mai fie nevoiti sa treaca prin ceea ce a trecut ea. Si acum că mi-a cerut mi-a schimbat toata viziunea despre viata si mi-am dat seama cât se jerfesc parintii pentru a creste un copil sanatos si școlit! pentru ca dacă nu se jerfea poate ca o lasa la maternitate sau mai grav o dadea la dezmembrari. dar daca totusi a investit in ea si acum nu mai are nimic pentru ca toata viata mama respectiva a investit tot ceea ce a avut in copii respectivi intr-un fel o inteleg ca ar fi indreptatita sa isi doresca ca oricne ia marfa crescuta de ea sa recompenseze munca prestata pentru a obtine o calitate atat de buna. ineleg in cazul in care ea nu mai poate sa mai muncesca pentru ca a imbatranit pensie nu are si singura ei speranta este in copii ei sa o ajute in loc de pensie. ne avand nici un altfel de venit. pentru ca s-a lasat de trafic de tigari ca nu mai merge. si s-a saturat de arest militie si stresuri pe la vami. acum sa pocait si nu mai vrea sa mai faca prostii

| Freya1 a răspuns (pentru zilog):

Ma omule ce treaba are sula cu prefectura? ca deja ma sperie admini ce lasa astfel de gândiri sa misiune pe aici.
Nu a cerut nici un copil sa se nască ca din ce baliverne mai va ca răspunzi pe aici tu ai treaba cu mamele lor nu cu ei.Pai daca vrei un copil iti asumi responsabilitatea si cheltuiala, Dacă nu puneti un cauciuc pe p...la si nu te mai înmulți.Imi pare rau ca spun asta, dar chiar e păcat ca ti-ai împrăștiat sămânță atat de mult, dar poate norocul face ca nici unul din copii tai sa nu gândească ca si tine.
Păi nu a spus nimeni ca fata va pune unghi toata viata, dar e un job de moment prin care isi castiga si ea un ban de buzunar sau contribuția in casa. Poate sa dea mai in colo la o facultate si sa iasa medic sau procuror, dar asta nu inseamna ca daca a pus la 16 ani unghi o sa ii afecteze viitorul, ba din contra, va sti sa muncească, va stie a isi câștige bani suplimentari si se va descurca in viata.
Dezgheatati putin mintea si lasa traumele vieti tale deoparte înainte să răspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as zice ca asta inseamna foarte inchisi la minte. Nu cred ca cunosti situatiile altor copii si ce parinti au. Eu de exemplu nu am avut voie sa aduc niciodata un prieten la mine acasa, d-apoi "straini" sa le pun unghii. Așa ca revino la realitate ca. nu e chiar asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios tu zici ca is inchisi la minte ca nu te lasa sa te lasi de liceu pentru pus de unghii? asa ajungi vai de capu tau mai. Stii sa faci doar 1 lucru pe lume

| Aldutssss31 explică (pentru anonim_4396):

N-a zis nimeni ca ma las, fac asta in timpul liber

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Am mai auzit vrajeli de-astea. Colega mea a ajuns pe Germania fara diploma. Lucreaza la un salon dar alt job nu poate sa gaseasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și ai mei au pus multe reguli care ma frustrau dar mai târziu am apreciat ca m-au ferit de anumite lucruri
Să oferi servicii acasă nu e cel mai ușor lucru și acum e pandemie nu e ok sa bagi străini în casă cu duzina
Așteaptă sa termini școala și după te gândești ce e de făcut
Asta cu unghii acasă nu e momentul acum

| NunuNini a răspuns:

Parintii tai sunt normali. Nu vor sa le intre toti strainii in casa.
Oricum tu nu ii asculti. Acum abia spui ca esti minora. Dar ai o intrebare anterioara in care spui ca ai un copil. Tu faci ce vrei, nu iti asculti parintii.
La salon, inchiriezi tu locul, nu iti cere nimeni experienta. Cu ce inchiriezi? Tot cu banii parintilor?

| badpanda a răspuns:

Esti minora si ai vrea sa aduci persoane straine in casa parintilor, pentru ceva munca la negru.
Normal ca nu te lasa.Este ilegal in primul rand.