| adinaeo a întrebat:

Am 18 ani si am ramas gravida,fara sa vreau,mama stie ca am intretinut relatii sexuale,e de acord,il cunoaste etc...dar nu cred ca ar fi de acord cu un copil, menstruatia mi-a venit peste sarcina si acuma am 5 luni...deci avort nu pot sa fac. Cum sa ii spun? sad

29 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără să vrei?
Ce metodă contraceptivă ai folosit?
Păi dacă știe că ești femeie, nu are de ce să se mire că ești gravidă!
Pa, pa.

| Raskolnikow a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Asta e prea tare,eu cred ca inca nu e femeie, dovada ca i s-a intamplat ceea ce i s-a intamplat, dar nu-i o problema fie il da in adoptie caci sunt multe cupluri nefericite care nu pot avea copii sau il convinge sa cotizeze la cresterea copilului pe iubi tongue da faza tare, daca stie ca esti femeie, nu are de ce sa se mire ca esti gravida Hahahhahah

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Raskolnikow):

Bună.
Are relații sexuale și nu este femeie?
Păi ce este... fată mare?
Pa, pa.

| Raskolnikow a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ma refeream ca totusi atunci cand il va naste si eventual va trebui sa il creasca ea va fi un copil inca imatur, iar un copil care creste un copil cam greu caci da cu virgula ecuatia nuuu? atat voiam sa spun metoda contraceptiva era cea mai buna dar acum ca s-a intamplat va trebui sa apeleze la parinti pentru a o ajuta sa il creasca caci nu cred ca este pregatita pentru o asemenea schimbare majora in viata ei happy de curiozitate ce varsta ai legiuitoareo caci raspunsul tau este unul un pic infantil sa nu te superi pe mine happy ok?

| darrio2007 a răspuns:

Clar si la obiect.Si pregatiti-va de nunta.

| fffandreeea a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa ii spui daca te iubeste v-a accepta

| mihai69 a răspuns:

Ce să-i mai spui, ea nu vede?!?
Mă rog, presupunând că nu - spune-i pur și simplu, la fel cum i-ai spus și despre faptul că ai început viața sexuală. Nu cred că nu va înțelege. A! că n-o să se bucure, e altceva, dar sigur te va sprijini.

| neutrino a răspuns:

Nu mai conteaza daca acum mai este sau nu de acord. Spune-i la fel cum ne-ai spus si noua : curios este ca nu te-a vazut ca esti gravida. Tare mult se va bucura cand va afla ca primavara se numara bobocii!

| Felys a răspuns:

Daca nu vrei copilul il dai spre adoptie, sunt atatea familii care isi doresc si nu pot avea, poti incepe deja sa cauti parintii adoptivi impreuna cu mama si baiatul cu care l-ai conceput

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Adina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii spui chit ca va veti certa sau alte chestii de genu' asta(Doamne Fereste) nu o sa se supere pe tine mult dar va intelege si va accepta lucrul asta

| mihaicelsfant a răspuns:

I spui adevaru nu ai ce sa faci.dar cel cu care ai tinut relatii sexuale nu te lasa cu copilu nu?

| NoName0x0 a răspuns:

Mama, pai acum 4 luni n.ai avut suficient timp sa faci ceva? Ori sa ii spui mamei tale, ori sa faci un avort? Sunt sigura ca ai vrut sa.l pastrezi si acum o pui pe mama in fata faptului implinit. Problema e ce va zice tatal? Iti dai seama ca ti.ai cam inchis viitorul, nu? big grin

| Scintilla a răspuns (pentru NoName0x0):

A spus chiar ea ca nu a stiut ca este gravida pentru ca i-a venit ciclul pana in a 5-a luna.

| Lola05 a răspuns (pentru NoName0x0):

De ce oare unii oameni gândesc așa... stau și eu și mă întreb? Dacă apare un copil neprogramat în tinerețe, gata, se duce totul de râpă? Viitor închis? Serios? Mama ta după ce te-a făcut pe tine a rămas fără viață personală și fără viitor? N-aș zice. Nu mai dați "sfaturi" din astea fataliste, neîncurajatoare, că nu ajutați pe nimeni cu nimic. Și gândiți de 2 ori (măcar!) înainte de a da un sfat cuiva. S-ar putea să-i facă mai rău o replică din asta aruncată gratuit.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Scintilla):

Ciclu regulat pana in a 5 a luna? Hai ma lasiii... Tot trebuia sa existe ceva inneregula cu menstruatia sau macar ceva care sa ii atraga un semn de intrebare. Si este in a 5 a luna. Burta deja a inceput sa se vada. Mama cum de nu si.a dat seama?

| NoName0x0 a răspuns (pentru Lola05):

Buna! De unde stii tu ca mama m.a facut pe mine la o varsta frageda? Nu am zis ca va ramane fara viata persoanala, asta depinde ceea ce intelege fiecare prin "viata personala" fiindca fiecare isi alege cum sa fie viata sa personala. Daca ea are 18 ani si sa zicem ca este in a 12 a, an terminal, cu Bac care vine in 5 luni. Ea cu o luna in urma examenului va naste... Tu cum crezi ca il va sustine? Bebelusul va avea o luna si in primele luni, mai ales in prima are nevoie 100% de mama lui, zi si noapte. Deci cum va continua ea studiile in viitorul apropiat? Eu nu vreau sa fiu rea, insa e destul de mare ca sa fie pusa in fata adevarului!

| Lola05 a răspuns (pentru NoName0x0):

Bună. N-am zis nimic de mama ta, nu știu la ce vârstă te-a făcut, ai înțeles greșit. Zic doar că după ce te-a făcut, viața ei a mers înainte, cel mai probabil a continuat să lucreze după o perioadă în care a stat cu tine (2-3 ani).
Nu e un capăt de lume dacă nu reușește să continue studiile în următorii 2-3 ani. Poate să dea la facultate și la 23-25 ani, dacă asta își dorește. Am colegi și mai mari de atât happy
Cunosc personal pe cineva care a făcut copil dintr-o greșeală, de tânără (dăduse bacul ce-i drept dar oricum, era în primul an de facultate; proaspăt căsătorită cu bărbatul nepotrivit, a divorțat imediat după ce a născut și a fugit cu copilul din țara unde se afla, pentru că nu se mai înțelegea deloc cu soțul) și pentru că mama ei a ajutat-o și-a continuat studiile și astăzi s-a recăsătorit cu un tip de nota 10 și e fericită: are și relație cu un bărbat potrivit, și copilul care era cât pe ce să nu mai fie, dar și loc de muncă foarte bun.
Zic că pe primul plan se află sprijinul familiei ei și a prietenului, dacă are asta are totul și copilul va crește cât se poate de frumos.
Doamne ajută să-i meargă bine și să fie totul cum spun eu, pentru că în cazul ăsta va avea o viață frumoasă!

| NoName0x0 a răspuns (pentru Lola05):

Nu doresc raul nimanui, cu atat mai mult ca este un strain... Cunosti un caz fericit, cam rarut! Cum zici si tu: Doamne ajuta sa.i mearga bine! happy

| Lola05 a răspuns:

Acum nu prea mai ai ce să faci și oricum dacă nu îi spui burtica va începe să se observe... Adevărul e că îi va fi greu să audă asta. E mama ta și cu siguranță va fi dezamăgită la început, pentru că se va gândi în primul rând la binele tău și la problemele pe care le aduce un copil. Cu toate astea, sunt sigură că vei avea parte de ajutor din partea ei, a tatălui copilului, a familiei acestuia și vei reuși să-ți termini școala și să crești și copilul. Era mai greu dacă făceai parte dintr-o familie dezprganizată, dacă nu avea cine să te ajute, dacă tatăl refuza să recunoască puiuțul ca fiind al lui etc.
Bănuiesc că ești în clasa a 11-a sau a 12-a după vârstă. Termină liceul, mai stai cu copilul până crește puțin, să-l poți da la grădiniță, iar apoi poți face inclusiv facultate dacă asta îți dorești.
Un copil nu reprezintă sfârșitul vieții personale a mamei și nu o duce pe aceasta la imposibilitatea construirii unei cariere, doar că la început e mai greu și ai nevoie de sprijin și ajutor. Da, va fi greu, dar vei trece de perioada asta și îți vei urma visele, în același timp vei fi și mulțumită de omulețul de lângă tine pe care îl vei vedea crescând.
Fii pregătită de ce e mai greu, dar și de muuuulte lucruri minunate. Un copil, orice ar zice unii, rămâne o minune care îți aduce multe satisfacții în viață.
Mult curaj draga mea și fii tare! Vei trece tu și de asta! happy Aa, plus că nimic nu se compară cu ideea că vei fi o mămică tânără și din acest motiv vei avea o relație foarte apropiată cu copilul tău!

| jrockfreak a răspuns:

Va fi furioasă la început, dar dacă te iubește, te va ajuta, doar și ea e femeie și mamă. Să știi că e mai bine că nu poți face avort, cunosc persoane care au făcut și regretă amarnic, încă și acum sunt în depresie după 8 ani că și-au omorât copilul. Dacă nu vrei să îl păstrezi, îți sugerez să cauți o casă de copii ținută de călugărițe sau de asociații de creștini, acolo sunt cei mai bine îngrijiți material și spiritual, știu pentru că am făcut voluntariat. În orice caz, "tatăl" va avea ceva explicații de dat.

| vioricavio a răspuns:

Acum nu mai poti face mare lucru, e tarziu. Spune i si gata. Oricum in scurt timp sarcina va fi vizibila si i si vor da seama.

| Dracoola a răspuns:

Ar fi bine sa discuti cu mama ta si sa mergeti la un medic care va va spune exact despre ce e vorba, poate nici nu esti gravida.

| SebastianBoanca a răspuns:

Eu zic sa ii spui pur si simplu. Sper ca iubitul tau te sustine si daca o face, zi-i sa vorbiti amandoi cu mama ta si va intelege. Daca si el isi face partea nu vad sa fie o situatie rea. Asa a fost sa fie, bine macar ca ai 18 ani si esti dezvoltata fizic. Succes cu mama ta si sa iti traiasca copilul! O zi buna! happy

| Sunshine23 a răspuns:

Multe fete fac copii la varste mai mici decat ar trebui, insa ai sa vezi ca daca o sa-l pastrezi n-o sa-ti para rau cand o sa vezi ca toti ceilalti parinti vor fi mai in varsta decat tine, iar copii lor vor fi de aceeasi varsta ca al tau, vei avea mai mult timp sa petreci cu el.Si ii poti spune adevarul mamei tale.Pur si simplu ii spui.Ii spui ca nu ti-ai dorit acest copil,dar iaca ca destinul a vrut altceva, asa a fost sa fie. Oricum nu te da nimeni afara din casa, e mama ta, e si ea femeie, intr-un sfarsit te va intelege happy.

| poisonedheart a răspuns:

Spune-i, pentru că va afla oricum.

| minioni a răspuns:

Spune-i,daca te iubeste o sa te accepte si cu copilul tau!

| AnnaMariapttn a răspuns:

Eu zic sa ii spui cat mai curand ca sa iti dea niste sugestii, ce sa faci etc. Va fii furioasa la inceput dar va trebuii sa accepte pentru ca pana la urma e mama ta.

| izvorinca a răspuns:

Daca as fi in locul tau mi as da un rinichi mamei mele sa ma ierte o sa te iubeasca stiu sigur dar o sati reproseze la orice uitate pe youtube la mama din intamplare sa vezi ce bunici fericite sunt! felicitari