| Mihaela2022 a întrebat:

Am 20 de ani si sunt la facultate, mama îmi plătește totul cu toate ca are salariul mic.
În schimb tata ține cu fratele meu de 27 de ani.
De exemplu mie nu îmi dă nici macar 1 leu și lui îi dă mereu bani. De ce face atâta diferență între noi?
Este normal ca tații să țină mai mult cu băiețiii? La voi cum este?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este opțiunea lui. Întreabă-l.

| RKBlue a răspuns:

La 27 de ani inca ii da bani?
Adica, tu ai 20 de ani.Esti la facultate.
Ai putea sa-ti iei u job(depinde si de ce timp liber ai)
El nu cred ca mai e in facultate.
Plus ca la 27 de ani mi-ar fi rusine sa mai stau pe banii parintilor.
Nu este corect.
Tatii nu tin mereu cu baietii(stiu de la prieteni care n-au norocul asta).
Unii tati tin cu copiii mai mici si altii cu copiii mai mari.
Nu stiu de, dar unii parinti au favoriti.Nu e drept si nici frumos.
Sunt si parinti care au favoriti dar nu o arata deloc.
Tatal meu, mereu a parut ca-l favorizeaza pe fratele meu mai mic(amandoi fiind baieti).Nu neaparat la bani, dar de la discutii, din vorbe si destul de multe lucruri se poate observa ca il favorizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii nu trebuie sa faca nicio diferenta intre frati. Fratii sunt egali, nu conteaza ca unul e baiat si celalat fata sau ca unul e mai mic si celalalt mai mare.
Ar trebui ca amandoi sa primiti aceeasi bani de buzunar, nu e normal ca fratele tau sa primeasca si tu nu.
La mine... ce sa zic. Eu nu am frati sau surori, deci nu m-am confruntat niciodata cu astfel de nedreptati. laughing

O intrebare: fratele tau primeste bani pentru ca cere? Sau primeste fara sa ceara? Conteaza foarte mult aspectul asta.
Data viitoare spune-i tatalui tau ca vrei bani sa iti cumperi ceva. Daca are pentru fratele tau, are si pentru tine. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și la mine a existat diferențiere între frați și nu am mai dramatizat atât. Sa înțeleg ca ești fata/femeie. Unde greșește tatăl este ca la bătrânețe când va ajunge în baston și neputincios tot prezenta unei femei va fi mai buna în preajma sa îl ajute. Pentru ca un bărbat nu va face atâtea cât face o femeie. Apoi și tu când vei ajunge pe banii tai, sa îl tratezi la fel pe tatăl tău și spune-i ca, dacă are nevoie de bani, sa ceara la fratele tău pe care l-a pupat în fund atâția ani.

| Celestina003 a răspuns:

Poate ca el fiind bărbat...il intelege mai bine pe fiul lui ce are nevoie,suferința prin care trece zi de zi la vârsta aia totii alearga dupa banii, poate are multe probleme pe care tu nu le cunoștii. Spune-i mamei tale ceea ce te nemulțumește pe suflet si poate, poate se va rezolva... ceva. Daca tot esti la facultate si ai nevoie de banii cere bursa socială, dar asta se face de la începutul anului! Dar nu stiu, ca trebuie sa te încadrezi intr-o suma.Nu esti singura persona din lume care se confruntă cu acesta problema sunt mulți alții, unii chiar mai mări.

| dororo a răspuns:

Aici nu ai nici o vina...
Mereu exista genu de parinti care fac diferente si nu. Nu este normal categoric nu si nu!
Dar dupa cum spuneam nu ai nici o vina.