| TiA88 a întrebat:

Am ajuns sa nu mai am nici un prieten. De la prieteni din copilărie alături de care am mâncat din aceași farfurie am ajuns niste străini practic. Am fost la zilele lor de naștere, revelioane facute împreună, ieșiri, cand au avut probleme de sanatate am umblat cu ei la doctori, mergeam la ei in vizita sa vad cum se mai simțeau insa pot spune ca nici unul nu a facut asta pentru mine. Am zis ca lasă si am tot lăsat si nimic. Mai apoi am realizat ca daca eu nu le scriam ei nu imi scriau niciodată. Si uite asa am ales să nu ma mai bag eu in seama cu ei. Sunt sigura ca atunci cand vor avea nevoie poate ma vor contacta insa ii voi ignora. Faza e că nu am avut multi, vreo 6 si pe ăștia ii consideram adevărați. Daca ati pățit asta ce ați făcut mai departe, v-ati gasit alți prieteni pe parcurs, cu cine ati interactionat? Nu vreau să pară că fac o dramă din asta doar pentru ca am scris ceva mai mult, am zis ca ar fi bine sa detaliez situația si pur si simplu am nevoie de niste sfaturi utile căci până la urma suntem oameni și avem nevoie de a socializa cu cineva.

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Da, am avut și eu 3 prieteni, am fost în aceeasi situatie, si pana la urma nu n-am mai vorbit cu ei. Si-au facut alti prieteni, si se dau mai smecheri cu diferite experiențe pe care le-au dobândit. În timp ce eu mă simțeam gol pe dinauntru, nu mă simțeam pregătit să am alți prieteni, mereu era un sentiment (cat de mic) de singurătate si de ura, dar ignoram asta pentru a fi fericit și de a face celalalt sa se simtă bine.

Sfatul meu este sa lasi aceste lucruri in spate, ca o memorie, dar tu continuă sa te îmbunătățești pentru a-ți face alți prieteni, si sunt alții mai adevărați care vor avea nevoie de tine.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un fost amic de-al meu avea o vorba si anume ca prieteniile se fac din interes.
Ce am observat eu din spiritul meu de observatie bun este faptul ca atunci cand inaintezi in varsta incepi sa ai tot mai putini prieteni. De exemplu eu am cativa numarati pe degete fata din adolescenta cand aveam zeci poate 100, dar cum ziceam nu stii cati sunt pe interes si cati reali.
E greu sa ai prieteni reali in ziua de azi pentru ca nu toti sunt caractere calumea, ci majoritatea sunt perversi si cum ai descris si tu cand au o nevoie apeleaza la tine.

| AdelinaC a răspuns:

Da. Am fost si eu in aceeasi situatie. Am socializat vu altii, mi-am facut alti prieteni si viata sociala a mers inainte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relațiile sunt familiale, de prietenie și profseionale. Oricare din aceste relații presupune interacțiune. Inter-acțiune, adică o acțiune, sau mai multe activități împreună. Ai observat Facebook? Acolo este un boton pe care declari că X, Y, Z îți sunt prieteni. Ce înseamnă asta? Nimic. De ce? Fiindcă nu ai o activitate comună cu acei așa ziși prieteni. Dta declari susții că acei prieteni le-ai fost sau ți-au fost prieteni adevărați. De ce? Atunci făceați ceva împreună. Dacă acum nu mai faceți nimic împreună, aceia sunt foșți prieteni, acele prietenii s-au terminat. Dacă nu vrei să rămâi singură, cauți alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt în aceeași situație, deși am 30 ani. Pur si simplu prin cele descrise de tine, m-ai făcut sa mă văd pe mine. La fel și eu am oferit atenție, am fost la spital cu ei când era tatăl lor acolo în faza terminală de cancer, însă eu când aveam nevoie eram singur. Nici nu știu ce sa mai zic, atât de rănit ajungi sa fi de oameni încât dorești să te retragi în colțul tău al tăcerii și să fii lăsat în pace. Vara până toamna târziu mă simt mai bine pe bicicletă decât în preajma unor oameni care acum îți râd în față, mâine sunt schimbați. Animalul cel mai periculos este omul, de el sa te ferești. Câinele îți va fi de 1000 ori mai credincios, la fel orice animal domestic. Până și un tigru, dacă îl crești tu, nu te va uita niciodată. Poate ai văzut pe Facebook sau Youtube niște oameni pe care, atunci când ii vezi, rămâi cu gura căscată când vezi cum îmbrățișează leul, tigrul sau ghepardul. Nici fără prieteni nu este bine, dar parcă e mai sănătos fără pentru ca tot omul este cel are provoacă depresia.

| Lizuca1234 a răspuns:

Ce se intampla aici se numeste extragere de energie cu voia ta. tu esti o persoana empatica, care rezonezi cu nevoile altora si doresti sa ajuti pe toata lumea insa acea "lume" iti intoarce spatele la nevoie. fereste-te de astfel de oameni pentru ca de cele mai multe ori, se vor purta frumos pana isi vad interesul iar apoi se vor face ca nu te cunosc si te vor evita. cauta oameni care sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine. niciodata nu fi prietena cu cineva doar de dragul de a avea prieteni. in acest fel nu vei fi fericita. succes!

| AlinMrs a răspuns (pentru Lizuca1234):

Consider ca fiind cel mai competent raspuns si probabil pentru faptul ca mi se potriveste si mie. Doar un empatic poate intelege despre ce e vorba aici?

| Mihaa890 a răspuns:

Bună. Nu ești unica în situația asta. Oamenii se schimba, sau pur și simplu vremurile ne distanțează. Cauta-ți noi oameni cu care ai multe în comun și te poți apropia sufletește de ei.