| GLA a întrebat:

Am avut o relatie de 1 an si 3 luni cu o fata super dar in ultimul timp mama ei incepuse sa intervina in relatia noastra, m-a sunat mai de mult sa ma jigneasca la telefon (te ia mama dracu, nu mai ai ce cauta la mine in casa), am trecut peste am iertat-o, in ultima zi de relatie am plecat la plimbare, la dus a fost ok dar la intoarcere nu, ma ataca ca de ce nu feresc cainele de masina (era al lor si nu era legat) si i-am zis ca nu am iesit la plimbare sa am grija de cainele ei, a inceput, ca nu esti din familie ca nu iti pasa, am rugat-o frumos sa termine cu atacurile astea si sa aiba o limita dupa care m-a facut nesimtit, i-am raspuns inapoi sa nu fie ea asa si m-am trezit cu o palma peste fata, deja asta a fost umilinta maxima pentru mine si am ripostat tot cu o palma dar inceata, dupa injuraturi, m-a si scuipat, in fine, ajung acasa si iubita mea imi da mesaj ca se desparte de mine ca a fost la mijloc. Stiu ca am gresit ca am ripostat, am facut si eu anumite greseli in relatie ca tot omul, certuri, gelozie, reactii mai dure (nu am dat in ea niciodata) nu zic ca am fost sfant, cum trebuia sa procedez eu in situatia asta? Iubita mea a facut ceea ce trebuia?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Karma a fost palma pe care mama a primit-o inapoi. Din pacate nivelul de karma n-a fost suficient de ridicat. Nu inteleg de ce ii iei apararea unei astfel de fiinte.

Este mai mult decat clar ca acea persoana daca se poate numii asa incearca prin manipulare si prin a profita de faptul ca este mai in varsta sa-l indeparteze pe baiat de fata ei.

Eu ma gandesc doar la cate palme si bataie o fi luat fata, daca tu ca parinte ai tupeul sa lovesti copilul altuia dintr-o asa nimic toata.

Daca eram parintele baiatului, ma duceam si-i dadeam si eu o palma doamnei respective, dar una mai apropiata de varsta ei sa zic asa. Poate atunci simtea si durerea fizica, si rusinea.

Esti pe strada, lovesti un baiat/barbat fiind femeie. Scuza-ma draga mea, dar trebuie sa te astepti sa primesti un raspuns pe masura, nu?
Egalitate intre sexe sau nu? De cand o femeie poate sa loveasca si sa se ascunda in spatele scuzei ca nu e frumos ca barbat sa lovesti o femeie.

Mai mult de atat, din cate stiam eu, adevaratele femei nu recurg la cuvinte jignitoare si nici la violenta.
Cu siguranta motivul pentru care fata l-a parasit este frica fata de mama sa. Cine stie cu ce-a amenintat-o.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce ai mai vrea să fii în asemenea familie lol
mai ales după faza aia maică-sa o să facă și mai urât cu tine

| IsabelaIssa a răspuns:

Indiferent de motivul pe care tu îl spui ca să îți dai încredere că ai avut dreptate să reacționezi așa, deși spui că îți pare rău, nu este deloc ok ce ai făcut. Încearcă doar să te pui în locul fetei, și să auzi că iubitul ți-a lovit mama. (Mamă care i-a dat naștere și a crescut-o cum a știut mai bine.) Tu ai mai continua relația?
Nici mama nu a procedat deloc bine pentru că nu trebuie să intervii în relațiile copiilor și mai ales în acest mod, dar asta nu e o scuza pentru tine să o poți lovi. Mai presus de toate ești și bărbat, iar un bărbat nu se injoseste pentru a lovi o femeie (și nu orice femeie, ci mama iubitei tale). Nu erai pe un câmp de luptă și te putea omorî cu o palmă, dar orgoliul a acționat în locul tău. Punctul meu de vedere nu este de a scoate unul mai vinovat decât altul, ci de a te face să înțelegi că există legile universului, care nu iartă. Iar una din ele este Karma. Pentru binele tău ar trebui să îți dorești să îți schimbi atât gândirea cât și comportamentul.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Ineys):

Cred că nu ai înțeles ce am spus. Nimeni nu i-a luat apărarea ei, amândoi au folosit violența și nu este ok deloc. Am specificat clar asta. Dar văd că sunt mulți printre voi care consideră că la violență se răspunde la fel, cu violență. Mai ales violenta asupra unei femei. Ești copilul cuiva până mori, asta nu înseamnă că mai ești copil. Ești bărbat, îți asumi ceea ce faci și ce spui, nu te comporți ca un copil "dar ce, ea a dat prima", "dar ce, să stau să dea în mine?" Nu, sunt și alte soluții de a evita conflictele. Faptul că s-a ajuns la violenta nu este vina doar a celui ce a început. Iar despre karma se pare că nu știi ce înseamnă dacă afimri asta. Legea universului e lege pentru fiecare în parte. Trebuie să îl intereseze de Karma ei sau a lui? Trebuie să lăsați orgoliile și egoismul deoparte căci răspunzând la violență cu violență, nu se face o lume mai bună și nici pe plan personal nu ți se vor intampla lucruri bune în viață. În viață vei întâlni fel și fel de oameni, care mai de care mai violenți atat verbal cât și fizic, și dacă răspunzi fiecăruia cu aceeași monedă, unde ajungi? Cred că fiecare trebuie să găsească mai mult înainte de a se lăsa pradă instinctelor animalice căci noi oamenii suntem mai mult de atât.

| Ineys a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Faptul ca s-a ajuns la violenta este in totalitate vina femeii, pentru ca ea a inceput.
Tu ai pornit cu ideea gresita cum ca el e barbat. Cum sa fie barbat? E doar un pusti, un copil, poate nici 18 ani nu are.
Daca tu ca persoana matura, femeie in toata firea, MAMA, mai presus de toate, nu te poti stapanii si arunci palme in stanga si in dreapta, ce pretentie ai de la un pusti care poate nici n-a terminat liceul? Eu zic c-a fost norocoasa avand in vedere faptul ca n-a fost un baiat mai nebun/tupeist cum sunt altii, ca o juca in picioare acolo si parerea mea, bine ii facea.

Daca era barbat nu cred eu ca mai intervenea "soacra" asa in relatia lor, dar e clar ca si fata si baiatul sunt amandoi, doi copii.

Vad ca inca negi faptul ca ii iei apararea subtil dar e de inteles. Probabil daca s-ar face o statistica, barbatii ar spune ca a fost ok si femeile ca nu, deci intelegi ce vreau sa spun.

Se pare ca e ok ca o femeie sa dea intr-un baiat/in propriul ei copil, nu?
Vorba aia, "bataia e rupta din rai" si daca nu intelege de vorba buna 2-3 palme nu strica, ca unde da mama creste.

Si nu, legea universului nu e lege pentru fiecare in parte pentru ca asta contrazice ideea de lege. Legea e in sine universala si se aplica tuturor. Un exemplu concret este ca datorita palmei pe care i-a dat-o femeia baiatului, mai tarziu putea sa cada sa isi rupa mana. Asa functioneaza karma.

Sintaxa "Mai ales asupra unei femei" nici macar nu isi are rostul in discutia asta.
Nu sunt de acord cu violenta, nu o sustin, nu am avut iesiri violente niciodata in viata mea pentru ca nu umblu cu anturajele favorabile acestor comportamente dar in cazul de fata pot doar sa-l aplaud pe baiat. Altii ar fi plecat cu coada intre picioare de rusine, ceea ce probabil ar fi fost ok pentru tine, dar in realitate nu este deloc ok.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Ineys):

Te rog să nu îmi pui mie cuvinte în gură pentru că eu nu mă ascund după vorbe. Dacă am spus că nu sunt de acord cu violența din partea nimănui indiferent că e femeie sau bărbat, înseamnă că așa este și punct. Fără nici un fel de interpretări. Tot specific faptul că mai ales asupra unei femei, ca să înțelegi că puterea fizică unui bărbat nu este egală cu cea a unei femei. Când spun că legea universului se aplică pentru fiecare în parte, mă refer că el nu scapă, căci pe el trebuie să îl intereseze ceea ce I se întâmplă lui, nu ei. Cumva înțelegi doar ce vrei să înțelegi, nu știu de ce. Nu ești de acord cu violența, nu o susții, dar fix asta faci. Fix asta se numește susținere a violenței chiar dacă îți dai seama sau nu, chiar dacă recunoști sau nu. Faptul că are o relație de peste un an nu mi se pare deloc copil. Iar cu atât mai rău dacă ar fi copil, să lovească pe cineva. Atunci când dai dreptate unei violențe, atât de ușor poți da dreptate unuia ce și-a omorit iubita din cine știe ce motiv. Sau cel ce a omorit acel adolescent că de ce i-a dat foc magazinului. Mă îndoiesc că bărbații ar fi de acord cu aceste comportamente, ci doar adolescenții care nu au prea multă experiență de viață și cred că se rezolvă orice cu violența.

| Ineys a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Te rog frumos sa nu imi pui cuvinte in gura, am scris negru pe alb ca nu sustin violenta, cum poti sa spui ca fix asta fac?

Am o intrebare, daca fata ( prietena baiatului ) primea o palma de la tatal baiatului, si i-ar fi intors-o, ai mai fi facut atata taraboi pe ideea ca fata nu a actionat corect? Fi sincera cu tine, ai fi criticat-o asa mult? Dar chiar te rog sa nu imi raspunzi doar sa imi arati mie ca nu am dreptate. De fapt nici nu-mi raspunde, ci doar gandeste-te in sinea ta.

Eu personal cred ca ii spuneai sa faca plangere la politie, sa isi anunte parintii, sa-l amendeze pe nenorocit, etc.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Ineys):

Tocmai ai susținut că a făcut bine ce a făcut, deci nicidecum nu sunt vorbele mele, ci ale tale. Eu nu fac tărăboi, eu îmi susțin punctul de vedere. Nu sunt de acord nici cu violența din partea fetei pentru că și pentru ea ar exista Karma și mă repet, palma de bărbat nu se compară cu cea de femeie. Dacă începem cu ipoteze, găsim atâtea situații în care este vorba de autoapărare. Dar în cazul de față, băiatul nu era în nici un pericol. Putea evita acest conflict.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Ineys):

Frica induce la autoapărare, atunci când în față ai un om violent care îți induce frică, și esti nevoit să te aperi, nu e același lucru, deci nu le incurca. În acest caz nu e vorba de frică ci de orgoliu, cum să stau să dea în mine, dau și eu!

| Ineys a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Karma a fost palma pe care mama a primit-o inapoi. Din pacate nivelul de karma n-a fost suficient de ridicat. Nu inteleg de ce ii iei apararea unei astfel de fiinte.

Este mai mult decat clar ca acea persoana daca se poate numii asa incearca prin manipulare si prin a profita de faptul ca este mai in varsta sa-l indeparteze pe baiat de fata ei.

Eu ma gandesc doar la cate palme si bataie o fi luat fata, daca tu ca parinte ai tupeul sa lovesti copilul altuia dintr-o asa nimic toata.

Daca eram parintele baiatului, ma duceam si-i dadeam si eu o palma doamnei respective, dar una mai apropiata de varsta ei sa zic asa. Poate atunci simtea si durerea fizica, si rusinea.

Esti pe strada, lovesti un baiat/barbat fiind femeie. Scuza-ma draga mea, dar trebuie sa te astepti sa primesti un raspuns pe masura, nu?
Egalitate intre sexe sau nu? De cand o femeie poate sa loveasca si sa se ascunda in spatele scuzei ca nu e frumos ca barbat sa lovesti o femeie.

Mai mult de atat, din cate stiam eu, adevaratele femei nu recurg la cuvinte jignitoare si nici la violenta.
Cu siguranta motivul pentru care fata l-a parasit este frica fata de mama sa. Cine stie cu ce-a amenintat-o.

| Drimmero a răspuns:

Ai scapat de o fata mamii, ca sa nu zic altceva, cat despre crizata aia. de unde pana unde isi permite sa te jigneasca si apoi sa te loveasca?

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa constientizezi ca atunci cand iti faci o relatie exista posibilitatea sa dai peste niste prieteni sau chiar peste o familie nu foarte binevoitoare si indulgență cu tine. Daca tu țineau la iubita ta ii respectai mama spunandu-i frumos ce te deranjează sau chiar ignoramd-o si spunândui iubitei tale problemele pe care le intampini.Pe urma sa nu mai mergi la ei, sa nu mai vorbesti cu ei si. Dacă vedeai ca reacționează asa nu aveai decat sa o ocolește, sa nu ii răspunzi la telefon sau sa o pui pe iubita ta sa o faca si nu e ajungea asa departe.
Dacă a procedat corect iubita ta cred ca da, fara supărare.De ce? Păi deja ai avut crize de gelozie fata de ea, reactii mai dure pe care părinți ei le știau si totusi încă te-au acceptat.Pe urma tu probabil ca intr-un an si 3 luni nu prea i-ai oferit siguranta, iar acasa la ai ei de bine de rau are.Ca sa nu mai vorbim ca tu ai lovit o pe mama ei, Păi dacă ea iti comenta sau nu stiu la nervi te împingea o rupeai in bătaie? Probabil ca si la asta s-a gandit cand a pus punct.

| GLA explică (pentru Freya1):

Nene m-a umilit prin jigniri si mi-a dat o palma peste fata, daca e femeie trebuie sa o las sa se cace in capul meu? Pai m-a crescut ea si a umblat ea prin spitale cu mine cand eram mic ca sa isi permita sa ma injure si sa dea in mine? Parintii mei nu i au zis nici date mai incolo, tata ii stergea bocancii de noroi si pe partea cealalta masa ma injura, trebuia sa o ocolesc dar nu staim ca se va ajunge la asta, cred ca relatia mea nu e singura in care este gelozie sa fim seriosi daca nu iubesti nu esti gelos si cred ca orice barbat de mai enerveaza dar nu o injuram sau bateam ca sa intelegi

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Da nu lovești o femeie.Stiu ca nu e corect, dar daca o dată a zis ceva nașpa către tine trebuia sa iti pui semne de întrebare si sa încerci sa păstrezi distanta.Tu ai vazut ca deja de ceva perioadă nu e ok fata de tine, trebuia sa ii spui iubitei tale si sa păstrezi distanță.
Nu ai procedat corect oricum.Ca sa nu se ajungă acolo nu trebuia sa vorbesti urat cu o femeie în vârstă, trebuia sa pleci.

| GLA explică (pentru Freya1):

E clar esti aceeasi rasa ca si ea, ok cacativa in capul nostru ca sunteti femei si dupa va ascundeti in spatele ca *nu trebuie sa dai intr o femeie* dar femeia dc sa dea ma, ti ar convenii sa dea una in fitu sau fita, femeisto?

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Nu am spus că e ok sa se comporte asa cu tine, dar nici tu sa o lovești.Pai daca ai gândirea asta înseamnă că săracă iubita ta pe viitor daca din nervi sau greșală te-ar împinge sau lovi ar fi rau pentru ea.
Nu zice nimeni ca e ok sa te lovească vreo femeie,dar sa fim seriosi...Tu compari o palmă de femeie cu una de bărbat? Si eu am dat o palmă la viata mea unui bărbat (nu de nebună, era autoapărare poveste mai lunga) dar nu cred ca sa comparat nici pe sfert cu o palmă pe care am primit o de la un bărbat (pe nedrept, violeta domestică etc nu intru in detalii).O femeie cand iti da o palma cel mult te pisca obrazul, dar cand un bărbat lovește o femeie poate sa ii spargă buza, nasul, chiar sa o leșine.Am văzut bărbați ce au leșinat de la o palmă dată de un bărbat, da o femeie.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cred ca ai facut bine, mai putin raspunsul la palma ei.
Nu se loveste o femeie, cu asta i'ai dat numai satisfactie pentru ceea ce a urmarit, Finalul.
Dupa palma primita, trebuia sa te stapanesti, sa'i intorci spatele si sa pleci fara explicatii.
I'ar fi parut rau dupa numai douazeci de minute, cand se calma, dar acum, in loc sa regrete ea, regreti tu.
Mai are si satisfactia ca fata ti'a dat papucii, cand normal, trebuia sa o faci tu, prin simpla ta plecare.
Cu lovitura si injuraturile ai distrus niste pareri de rau care ar fi tinut mult.
Cu cat i'ai suportat mai multe, cu atat regretele ei ar fi fost mai mari, si asta este o consolare care dureaza mult.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Se vede ca nici maica-sa, nici tu, nu aveti educatie, un minim de bun simt, nu mai spun de adoptarea unui comportament civilizat. Daca discutiile dintre tine si maica-sa se purtau asertiv, obiectiv, cu argumente, cu respect, nu se ajungea acolo, nici femeia nu te pleznea ca o isterica, nici tu nu reactionai ca un animal. Amandoi va situati la acelasi NIVEL, desi e o diferenta mare, de varsta si experienta, intre voi, sunt sigura.
Vezi? Asta e miza, educatia, civilizatia! Indiferent de studii si experiente, ati fost redusi intr-o secunda si mutati in categoria regnului animal. Nimeni nu e mai vinovat decat celalalt. E normal ca fata sa nu vrea sa te mai vada, i-ai ranit propria mama. Este instinctul pur al unui copil, (chiar daca e adult) oricine facea asa in locul ei. Prietena ta este o femeie sanatoasa, din punctul asta de vedere. Un parinte o sa-ti fie mereu parinte, pe cand prietenul, ei bine, nu se stie.
Ai reactionat asa, dupa cum am zis, in primul rand, din lipsa de bun simt, apoi, tu in sine esti un barbat lipsit de incredere in sine, plin de complexe nerezolvate (dar inca se poate face ceva) care nu are cultul unei relatii sanatoase, te vezi in relatie ca fiind partea dominanta, care trebuie sa POSEDE. Acea femeie, pentru tine, e doar o posesie pe care o aperi cu toate puterile, chiar si cu o palma. Priveste din exterior si vezi daca nu cumva nu esti victima unui atasament toxic, al fricii de singuratate si putere supra altei persoane. Daca chiar o iubeai cu adevarat, curat si sincer, profund, nici nu stateai la discutii cu maica-sa. Zambeai si o imbratisai, chiar daca te injura. Asta suna idilic, stiu. Dar cel putin incercai sa porti o discutie matura cu ea. Daca nu se putea, iti vedeai de viata ta impreuna cu prietena (ca sunteti majori si puteti lucra, sa va intretineti). Sau sa faceti si voi niste studii, sa fiti impreuna cand se poate si sa va traiti iubirea adevarata. Daca simteati asa ceva!
Desi eu cred ca proiectezi o relatie dominant-submisiv foarte bine prin ''iubire''.
Nu te cunosc, dar sa stii ca iubirea aia pe care tot ai mentionat-o si la a doua intrebare nu se reduce la posesie si gelozie. Atasamentul nu e iubire.
Dragostea inseamna tandrete si liniste, puritate, libertate, sa nu depinzi de om, sa nu depinda de tine, sa aveti o comunicare stransa, perfecta. Trebuie sa inveti sa te cunosti, sa intelegi ce e iubirea, ce e atasamentul & relatiile toxice, sa te reconstruiesti. Ai mare nevoie de TINE in momentul asta. Repara-te, citeste, invata sa traiesti! Violenta nu e pentru oamenii adevarati.