| Karinapapusica a întrebat:

Buna -seara, TPU. Am o relatie de un an juamte cu un tip cu 10 ani mai mare ca mine.El este foarte gelos,nu ma lasa nici pana la magazin sa imi cumpar paine sa merg,din cauza geloziei. Imi spune ca daca ies fara el ma lasa si se desparte de mine sad. Fac si am facut orice pentru el, dar nu ma apreciaza deloc. Nu stiu ce sa fac sa ma aprecieze si sa isi de-a seama ca merit mai mult. Ii orbit de gelozie sad Ce sa fac?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista posibilitatea de a te aprecia, fiindca el nu te respecta, te considera o femeie usuratica, buna de nimic, care nu merita incredere. Asta nu se va schimba niciodata, asta esti tu pentru el si nu vei deveni nicicum in ochii lui o femeie respectabila, cuminte, cinstita. Fie te multumesti cu situatia actuala si accepti sa fii tratata ca o prostituata in continuare, fie te desparti de el.

| Karinapapusica explică (pentru Brigaela):

Usuratica...virgina?

| sofisis a răspuns (pentru Karinapapusica):

Pai daca acum cand esti virgina face asa, cand nu oi mai fi, ce naiba face? Iti baga GPS in pasarica sa vada cand se activeaza si cand nu?
Serios acum, ce e in mintea ta de stai cu un asemenea individ?

| Brigaela a răspuns (pentru Karinapapusica):

Nu esti usuratica, asa te considera el. Nu e sub n ici o forma vina ta si nimic din ceae ce faci sau ai facut nu l-ar putea convinge de contrariul. Probabil nici nu te crede ca esti virgina, fiindca are o parere prea proasta despre tine.

| Adry05 a răspuns:

Degeaba mai incerci, nu ai ce sa faci. Nu va avea niciodata incredere in tine daca dupa un an jumate e exact la fel.

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia e cea mai stupidă, cea mai neroadă, cea mai crudă, cea mai imbecilă dintre pasiunile omeneşti.Este o boală iremediabilă, un cancer al sufletului împotriva căruia nu există leac, nu există medic sau medicament, nu există ameliorare, nici măcar acalmii datorate istovirii.Gelozia este cel mai mare rău, ea înseamnă lipsa de iubire pentru cei care o provoacă, este sentimentul chinuitor provocat de banuiala sau permanenta incertitudinea ca persoana iubita ii este infidela. In concluzie GELOZIA= BOALA INCURABILA. Nu are nici un rost sa-ti irosesti intreaga viata alaturi de o persoana care nu-ti va provoca nicidata nici macar un zambet pe fata.Cu cat te vei desparti mai repede de el cu atat te vei bucura mai devreme de placerea de a trai, de viata in general. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Stai în casâ și comanda-i tot ce-ți dorești și ai nevoie. Nu uita sa-l rogi sa dea pe la farmacie si să-ți aduca niste tampoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu te înțeleg deloc, nici pe tine și nici pe alte fete care sunt în situația ta. cum să accepți să se comporte așa cu tine? da cine e el de te ține închisă? ai puțină demnitate și respect față de tine și desparte-te de el. omul ăsta nu se va schimba vreodată, nici măcar nu te iubește, e doar o obsesie tâmpită. nu e ultimul băiat de pe pământ, desparte-te de el, asta dacă nu vrei să suferi tot restul vieții lângă un astfel de om.

| Leo1993 a răspuns:

La ce iti trebuie tie unu cu 10 ani mai mare? El in afara de sex nu are ce sa faca cu tine la 16 ani ai tai dar tu nu iti poti gasi pe unu de varsta apropriata?