| Daniel9988 a întrebat:

Am crescut fara tatal biologic deoarece el a plecat si nu s-a mai intors pe acasa cand a aflat despre mine. Tatal vitreg era un alcoolic, iar mama mea ducea o viata defaimata, umbla cu numerosi tipi care mai de care...Acum,cand eu am 25 de ani si multumesc lui Dumnezeu ca am o familie foarte fericita si o duc bine financiar, a aparut si asa zisul tata biologic care spune ca ii pare rau de ce a facut, ca a fost orb cand m-a parasit de la nastere etc. Vrea sa o luam de la capat...Cica e incantat ca va deveni bunic.Dar el a lipsit toata copilaria mea. Daca ati fi in locul meu, i.ati da o sansa? Eu tind sa nu il cred.Nu el m.a crescut
Nu a facut nimic pentru mine.

Răspuns Câştigător
| Calin23RoXanaaaaaaaaaaaaaroxy a răspuns:

Sa fiu sincera nu daca nu a fost lângă tine atunci când ai avut nevoie acum nu mai are niciun rost straight face dar asta este alegerea ta dar poți asa sa il saluti ca pe tatal tau pe strada ști dar așa dacă ar fi la inima cred că nu ar mai fi si in plus de asta atunci putea să realizeze când erai mic caa mai are un fiu dar nu așa târziu când sa văzut singur dar totuși respectal ✌✌✌✌

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu merita. Si eu am crescut fara tata si stiu. Este un nesimtit! A venit ca a auzit ca iti merge bine. Eu l-as repudia si l-as da afara urgent.

| anonimg a răspuns:

Este greu, dar pune-te in locul lui: ai vrea sa ti se mai ofere o sansa? Asa ar trebui sa te intrebi ca sa poti fi mai aproape de raspuns.
Oricum, acum aveti fiecare casa lui. Numai sa nu aiba vreo influenta negativa asupra familiei tale. Dar este de datoria noastra sa iertam, tot la fel de mult cum am dori si noi sa fim iertati.

| GoldenZenith a răspuns:

Fa-ti datoria de fiu, da-i 60% dintr-o sansa, restul de 40% fii cu ochii in patru si vezi ce doreste el cu adevarat de la tine.

| Ara997 a răspuns:

Probabil ca a aflat ca o duci bine financiar.
poate nu e bine sa intorci spatele dar fi cu garda sus. poti deveni foarte usor victima. vezi exact de intentii are.
el vrea sa recupereze ce-a pierdut. bun dar tu cum vei recupera?
eu iti doresc multa sanatate si sa-ti pastrezi drumul frumos pe care ti-l construiesti!

| DavidoffUser a răspuns:

Eu i-as da o sansa pentru ca n-as avea nimic de pierdut.E clar ca nu vrea bani sau altceva, vrea doar sa-ti cunoasca copiii. E sansa lui de pocainta fata de tine.Gandeste-te ca si tu poate ai facut o greseala atat de mare incat nu ti s-a mai dat o a doua sansa.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut,
Inteleg perfect ceea ce simti, ca nu simti nicio legatura tata-fiu, nu simti o apropiere... dar primeste-l ca pe tatal tau inapoi. Multumeste-i lui Dumnezeu ca l-a trimis pe calea cea buna si vrea sa o luati de la inceput. Crede-ma ca o sa ai o familie mai fericita daca o sa te impaci cu tatal tau. Cred ca atunci a plecat de acasa de teama ca nu o sa aiba cu ce sa te creasca sau ca nu e pregatit sa aiba un copil, dar acum are o varsta si constientizeaza ca esti copilul lui. Pune-te in postura lui, afli ca ai un copil dar tu din anumite motive pleci de acasa pentru ca nu esti pregatit pentru un copil. Dupa 25 de ani te intorci acasa pentru ca simti nevoia sa fi langa copilul tau, si pentru ca il iubesti. Daca a venit inapoi inseamna ca a dat cu capul si s-a trezit, acum isi da seama ce mandru ar trebui sa fie de tine! In concluzie, te iubeste. Iarta-l!
O zi frumoasa si toate cele bune!

| Daniel9988 explică (pentru IoanaPuppy31):

Il iert dar voi sta cu ochii in patru ceva timp sa vad daca nu e ceva la mijloc...

| Annamaria21 a răspuns:

Tata este cel care te creste nu cel care te face si după zice ca a fost o greseala

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Inteleg ca ai acumulat multe frustrari in ce-l priveste. Ar fi pacat sa lasi frustrarile sa iti organizeze viata. Vei putea sa iti ierti tie insuti faptul ca nu le-ai permis copiilor tai sa isi cunoasca bunicul? I-a fost frica de responsabilitate, dar a avut nevoie de mult curaj sa se intoarca. Oamenii se mai schimba.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Ce pot sa spun. Este tatal tau. Practic ti-a dat viata. Dar nu cred ca acela este motivul pentru care vrea sa stea cu tine, mai ales cand toata viata ta nu te-a ajutat cu nimic. Cel mai probabil te vrea doar pentru faptul ca o duci foarte bine financiar. Puteti merge la o persoana care te poate ajuta sa aflii adevarul (un psiholog, cred). In plus, daca era orb putea sa stea cu tine, nu este un motiv solid.

| Daniel9988 explică (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Orb ca si expresie...Adica nu isi dadea seama ca greseste