| anca94 a întrebat:

Am doar 17 ani, adica fac in aprilie.am o problema fff mare.sunt cu un baiat mai mare decat mine cu 10 ani. tatalui meu nu ii place de el si pentru ca i-am incalcat cuvantul imi iau in fiecare seara bataie. da batai fff grave.imi da ff mult cu pumnii in cap. aaseara m-a batut iar. deoarece mi-a zis ca a fost la politie.si eu i-am ras ca politia nu are ce sa-i faca pr meu atata vreme cat nu ma obliga.si stau cu el de buna voie.acum nici macar numai pot sa intorc capul de durere.va rog. ajutati-ma. ce as putea face? daca merg la politie sil denunt pe tatal meu ce ii face? dar daca sun la protectia copilului? este casa mamei mele este posibil sa ma ia pe mine de acolo? poate fi decazut din drepturi? va rog nu ma judecati doar dati-mi un sfat

20 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E treaba ta ce faci cu prietenul tău (mai ales că nici legal nici fiziologic nu reprezintă vreo problemă de vreun fel relaţia voastră).
Cât priveşte nebunu' ăla de tac'tu, fuguţa la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) sau la Centrul de Primire în Regim de Urgenţă a Copilului Abuzat, Neglijat şi Exploatat(CPRUCANE) şi, totodată, la urgenţe pentru un certificat medico-legal.
Aşa ceva este de condamnat iar tatăl tău va fi cu siguranţă decăzut din drepturi şi, în cazul în care casa este exclusiv a mamei tale, el poate fi obligat de instanţă să nu se mai apropie de tine (şi deci să zboare din casă).
Sunt profund dezamăgit de faptul că unii useri de pe-aici te condamnă în vreun fel pe tine sau pe prietenul tău sau îţi judecă relaţia în loc să vadă problema de fond şi anume că tatăl tău e un maniac scăpat de sub control care ar trebui să stea oriunde numai în libertate nu!
Succes!

| gigiro a răspuns:

Vorbiti prostii, ca sa va aflati in treaba! Zece ani nu e o diferenta fff mare, problema e ca nu stim de ce nu-l place tatal tau pe baiatul respectiv.Nu lucreaza, e betiv.Intr-adevar,e o problema cu varsta ta, tu fiind inca minora. Cred ca cel mai bine este sa mergi la Protectia Copilului, poate si la medicina legala, pentru ca se vor sesiza din oficiu.Nu te pot da afara din casa, dar te pot trimite intr-o casa speciala, deci tatal poate fi decazut din drepturi.Nu stiu de ce ai acceptat sa faci sex cu acel tanar, pentru ca tatal tau are dreptate aici.Esti inca mica si gandul tau trebuie sa fie la invatatura nu la dragoste. Ce vei face daca prietenul tau nu te asteapta si se casatoreste cu alta fata? El este deja un cavaler batran.trebuia sa aiba pana acum familie, copil.Pacat de tine, si. mergi la medic, pentru ca nu-i de joaca cu loviturile la cap!

| Zenithf a răspuns:

Cei care zic de corupere de minori sunt dezinformati. Asa ceva se pedepseste doar daca tu ai avea sub 15 ani.
Acuma, referitor la ce faci si ce patesti, eu zic ca nu-i bine nici una nici alta, ar fi fost mai bine sa gasesti pe cineva mai apropiat de varsta ta, iar tatal tau ar fi mai bine sa nu fie Rambo. thinking

| darrio2007 a răspuns:

Cam mare diferenta intre tine si prietenul tau. Tatal tau nu face deloc bine ca te bate.Nici sa il denunti nu e bine.Sa nu cumva sa ii faca el probleme prietenului tau pentru.ca esti minora.Sex cu minori se pedepseste cu inchisoare.Nu cred ca ati invatat pentru. teza cand erati unul langa altul.

| ioana1704 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti f bine ce vrei sa faci. Mie mi-i se pare diferenta asta f mare sau mai degraba nepotrivita, El cred ca are o meserie, tu nu ai nici bacul etc. Deocamdata din cate inteleg, tatal tau te tine nu prietenul, el iti da ce iti trebuie. Gandeste bine ce vrei!

| NoKidding a răspuns:

1.Nu te judec... dar nu stiu de ce nu ai un iubit de varsta ta.
2. Tatal tau nu trebuia sa te bata in halu' asta.Trebuiesc luate masuri.
3. Zici ca prietenul tau are 27 de ani... daca el gandea ca un baiat de varsta lui, punea punct de mult acestei relatii, din cauza batailor care le iei pentru tema asta.
4. Sfat? Sfatul meu este sa renuntati. Diferenta este foarte mare. Tu inca esti un copil. El e barbat in toata firea.

P. S. Sper ca batailea astea au fost acum. Daca e o obisnuinta pentru tatal tau sa te bata...anunta protectia copilului.

Mult noroc in viata!

| NoKidding a răspuns:

@gigiro Mai bine taceai.
10 ani nu e o diferenta mate cand fata are de ex. 25 de ani si baiatu 35. Ea nu are nici 17 ani si acel baiat se poate gandi la insurat.

| SaBriinaa a răspuns:

Daca mergi la politie:Art 180-Lovirea sau arice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda
*Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate
Impacarea partilor inlatura respunderea penala(speriel un pic)
******************************************************
Astea sunt putin mai vechi(legile)... Tata e politist si am gasit codul penal al Romaniei de mai de mult. Dar legile nu se schimba asa cu una cu doua.De ce nu te duci la politie, il sperii un pic, si daca va impacati(Art. 180, alin. 10) nu va pati nimic...decihappyhappyhappyMult noroc.

| c0cac0la a răspuns:

Si daca merge la politie, ce se-ntampla? Tatal va spune ca e o vagaboanta, ca are relatii sexuale cu un barbat cu 10 ani mai mare decat ea. Le va spune ca ea inca e minora, ca exagereaza etc. Si tot cu tata va sfarsi. Cine credeti ca o va ajuta?! Vorbim de Romania aici.
Muta-te la o matusa, bunica. Daca prietenul tau stie toata povestea si nu a incercat sa amelioreze situatia discutand cu tatal tau, nu stiu cat de mult il afecteaza pe el. Daca te-ar iubi ar pune capat relatiei. Sau exista posibilitatea sa va intalniti pe ascuns. Ar trebui sa-l doara sufletul sa te vada batuta zilnic.

| c0cac0la a răspuns:

Asteapta sa implinesti 18 ani si te vei muta cu el.
Sunt pro fiindca o prietena de-a mea are o casnicie fericita cu sotul ei. 10 ani e diferenta de varsta si sunt cat se poate de fericiti. L-a cunoscut la varsta de 18 ani. Iubirea n-are varsta.
Mama ta ar trebui sa intervina, sa nu-si mai lase sotul sa-si descarce nervii aiurea pe tine, explicandu-i cat de nefolositoare sunt bataile, care nu fac decat de agraveze situatia nicidecum sa o imbunatateasca.

| Viviluka a răspuns:

Aoleu crede-ma nici eu nu-l suport p tata, si eu am 11 ani si stau cu un baiat de 15 cel mai mare vagabont din oras dar tata niciodata nu a dat in mine in halu in care zici uh, poate o palma da dar cu pumnii fata ce naibi are taikatu cred ca trebuie sa il duci p el la doctor nu p tine crede-ma, eu stiu faza cu politia e cam nasoala si faza cu protectia copilului tiar place sa stai intr-un camin poate chiar departe d orasu de unde esti uh? iti poti da seama ca nu tei mai vedea cu pr tau nu?

| Giovanna a răspuns:

Cam mare diferenta de varsta, sincer sad nu vreau sa judec pe nimeni dar nu mi se pare potrivita relatia, asta nu justifica cu nimic comportamentul deplasat al tatalui tau, procedeaza total gresit sad mai multe ar rezolva cu o vorba buna, nu cu bataie sad esti o copila, de ce iti iroresti tineretea langa un barbat cu 10 ani mai mare? iti dai seama ca tu inca poti sa alegi? Sincer, eu am 25 de ani dar nici acum nu m-as uita la un barbat cu 10 ani mai mare, in timp se vede tot mai tare diferenta de varsta sad daca cumva ajungi sa te casatoresti cu el, pe la 50 de ani vei avea un om de 60 langa tine sad eu nu as vrea asta, sincer. Asta e sfatul meu, oricum inimii nu-i poti dicta din pacate. Tatal tau e mai de judecat decat esti tu sau prietenul tau, se comporta deplasat, sa te loveasca peste cap? e foaaarrrte grav, mult mai grav decat faptul ca prietenul tau s-a culcat cu tine, ma refer din punct de vedere legal sad poti sa ramai cu traume dupa lovitura! Tu ai deja 17 ani, nu e infractiune faptul ca ai relatii intime cu prietenul tau, conform codului penal ar fi fost infractiune daca aveai pana la 15 ani impliniti sau daca iti facea anumite promisiuni de casatorie sau a abuzat de increderea ta in vreun fel. Ai discutat cu mama ta despre abuzul tatalui tau? Vorbeste eventual cu prietenul tau si du-te la politie sa depui o reclamatie, fapta tatalui tau se incadreaza la art. 180 cod penal loviri sau alte violente in forma agravata deoarece este savarsita asupra unui membru al familiei! Daca familia ta se comporta atat de deplasat, te inteleg oarecum de ce ai ales un baiat mult mai mare decat tine, poate simti nevoia sa fii protejata de cineva sad daca intr-adevar te iubeste atunci te va ajuta sa iesi din asta! Nu-i mai permite tatalui tau sa te bata!

| gabytza_7109 a răspuns:

Aiurea situatie. Dar te poti duce la protectia copilului pentru ca nu ii poti permite sa te bata la nesfarsit din cauza unui baiat. ori t despartti de el ori du-te la politie sau protectia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la protectia copilului si eventual la un psiholog daca ai traume. Papaa :X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparte-te de baiat

| andreiano a răspuns:

Categoric ar trebui sa ceri ajutorul DGASPC.

| anca94 explică:

Prietenul meu a fost cel care i-a spus pentru prima oara tatalui meu despre relatia noastra... tata at a zis nu stiu mai discutam si alte chestii.asta se intampla acum 5 luni.insa cand a ajuns aksa tata ma batut.bataia aia am trecut-o cu vederea.eu si pr meu ne-am vazut pe ascuns pana acum o saptamana cand ne-a vazut tatal meu si de at a inceput calvarul.nu stiu dc nu il place tata, are munk, are casa, are parinti are tot ce ii trebuie.ba mai mult de cate ori nu am avut banii de liceu pr meu ma ajutat.mama se intelege ft bine cu el si il accepta. va multumesc oricum pentru sfaturi

| pissy_6592 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti daca baiatul merita sacrificiul tau si chiar si aia e cam mare diferenta de ani dintre voi! Dar tatal tau de ce reactioneaza asa? A fost tot timpu asa de violent cu tine sau e asa de cand esti cu baiatul asta? E foarte grav ce ti se intampla, doamne fereste se poate intampla ceva grav... Ar trebui sa iei o decizie in legatura cu ce ti se intampla, nu poti sa continui asa, dar prietenul tau ce zice de ceea ce ti-se intampla?

| sandokan_7969 a răspuns:

Anca, stiu ca momentan nu ai sa intelegi ce iti cer dar crede-ma ca si eu am fost in situatie ta, dar invers fata era cu 10 ani mai mare decat mine...eu eram deja major. Revenind la problema ta, cauta pe cineva de varsta ta, o persoana care sa te iubeasca pentru ceea ce esti. Sa stii ca exista pentru fiecare o persoana, stiu cum gandesti ca il iubesti, dar la 17 ani iubirea e intr-un mod, mai tarziu in altul si tot asa. Nu face greseala de a-ti strica relatiile cu familia pentru ca o sa ai nevoie de ei in diverse imprejurari. In schimb eu cred ca esti o fata frumoasa si sunt destui baieti care ar vrea sa-ti fie prieteni, de varsta ta sau macar apropiati de varsta ta. Nu te implica in chestii de genul asta de acum. Te rog eu si daca vrei sa discutam mai pe larg iti pot lasa id meu. Te pup si ai grija de tine

| sandokan_7969 a răspuns:

Anca, inca ceva... eu stiu ca tu vei alege tot ceea ce vrei si nu te condamn, dar nu cred ca acest baiat nu are de fapt alte ganduri cu tine...in fine daca el era vreun macho isi gasea el de varsta lui iar pe tine te lasa sa-ti vezi de copilarie si de tinerete. Eu acum am 23 de ani si am o prietena de 23 de ani si iti spun sincer ca este mult mai bine sa porti o conversatie cu cineva de varsta ta fiindca aveti o mentalitate asemanatoare, din aceeasi epoca ca sa zic asa. Oricum eu sper ca iti vei da seama inainte sa fie prea tarziu ca o relatie ca asta nu poate dura. Cat despre mama ta, scuza-ma ca imi permit sa intreb, dar cati ani are?