| anonim_4396 a întrebat:

Sallz TPU!
Vreau sa ajut un prieten! Deci el mai bun are probleme mari in familie. El este mereu batut de parintii lui! Si nu vorbesc de o simpla palma sau asa ceva vorbesc de bataile pe care le primeste el cu cureaua, cu umbreala, cu batul de la mop, cu pumnii, cateodata mama lui il mai da si cu capul de peretii. El este plin de vantai din cauza batailor pe care le primeste zilnic. El mi-a spus mie aceste lucruri si i-am zis ca vreau sa il ajut si el mi-a spus sa nu fac o prostie de genul sa sun la protectia copilului.
Motivul pentru care isi ia el aceste batai chiar nu le stiu. Adica el este cel mai destept din clasa, este cuminte, are toate clitatile pe care si le-ar dori un parinte de la un copil. dar nha, nu toti parintii sunt la fel!
Deci ce zicetii sa fac. Sa sunt la protectia copilului? Sau sa vb cu mama sa ii spun ce se intampla? Ce trebuie sa fac pentru al ajuta? Cum sa il inveselec (el este ftt trist mereu). Un sfat? mz
FuNdItSa

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Misukin dixit: "Pai pana nu ai 18 ani nu ai voie sa iei decizii dde genu sa suni la protectia copilului" - GREŞIT!
ORICINE poate suna la DGASPC pentru a semnala un abuz asupra unui minor iar CPRU-CANE (Centrul de Primire în Regim de Urgenţă a Copilului Abuzat, Neglijat şi Exploatat) trebuie să se sesizeze în cel mai scurt timp cu putinţă.
Şi eu îţi recomand să te consulţi şi cu părinţii însă, pe de altă parte, eu zic să suni oricum la protecţia copilului, indiferent dacă al tău coleg îţi spune să n-o faci!
Eu am avut în clasă caz de acest gen şi am anunţat autorităţile şi l-au scos din familie. Primii 2 ani după ce am făcut asta nici n-a vrut să audă de mine (tot aşa, că el mă rugase să nu sun că "o drege el" - da' aşa de bine o dregea că-i era mai rău de la o zi la alta).
Astăzi, la 5 ani de la acel moment, îmi mulţumeşte pentru decizia luată şi se consideră îndatorat pe viaţă pentru faptul că m-am băgat între el şi agresorii lui (nu pot numi animalele alea "părinţi") şi l-am apărat când nimeni nu mai vroia să o facă - nici măcar el.
Dacă povestea e reală şi nu o invenţie de-a ta, crede-mă că nu e de joacă cu astfel de faze.
"Motivul pentru care isi ia el aceste batai chiar nu le stiu." - Sunt total irelevante şi oricum nu justifică nimic! Şi drogatul criminal al oraşului dacă era şi tot nu justificau un asemenea tratament.

Succes!

2 răspunsuri:
| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Pai pana nu ai 18 ani nu ai voie sa iei decizii dde genu sa suni la protectia copilului...thinking mai bine ii spui mamei tale situatia si daca ea condiera ca e bine sa sune, ok, daca nu nu te baga in chestii de astea...nu il poti ajuta acum decat cu o vorba buna

| dentartes a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai intai cu parintii tai si ar trebui sunat si la protectia copilului. este dea dreptul neomenesc ce se intampla cu prietenul tau. gandeste-te ca ai putea sa-i faci un bine. eu asa as proceda.