| ForeverNOW a întrebat:

am si eu o intrebare... daca mama mea este in scaun cu rotile si tatal meu este la inchisoare si eu sunt in grija bunicilor pot sa ies din tara fara acordul tatalui?
{de mentionat ca eu nu mai am nici o legatura cu tatal meu de la 3 ani, dar nu este decazut din drepturi, adica nu m-a batut sau etc}

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar fi trebuit sa spui daca parintii sunt divortati si daca ai fost incredintat mamei ori bunicilor. Daca nu sunt divortati trebuie acordul ambilor, indiferent ca nu mai stau impreuna. Daca sunt divortati si ai fost incredintat mamei, este destul numai acordul ei. Daca ai fost incredintat bunicilor trebuie acordul lor. Acordul se da printr-o declaratie autentificata de un notar public, in care se indica un insotitor major. Daca ai vreo nelamurire ori alte detalii poti sa-mi scrii pe privat si o sa-ti raspund tot asa. Succes si numai bine!

| seoguard a răspuns:

In primul rand sa iti raspund: ai nevoie de acord ambilor parinti sa iesi din tara sau a celui / celor care iti sunt tutori pana la varsta majoratului. Plecarea in strainatate oricum mai trebuie amanata, intrucat tot va trebui sa fi insotit de o persoana majora (chiar daca zbori cu avionul, trebuie sa te astepte in terminalul aeroportuar de la destinatie). In al doilea rand, imi pare rau pentru situatia complicata in care te afli.