| anna2012 a întrebat:

Am impresia ca mama mea nu ma suporta. intotdeauna a tipat la mine pentru tot ce am facut, indiferent cat de neinsemnat ar fi. de exemplu daca scap furculita tipa. asta mai ales in copilarie pentru ca acum am 16 ani si nu mai dau importanta lucrurilor astea stie si ea chestia asta. oricum dintotdeauna a dat vina pe mine pentru toate problemele ei, chiar daca de cele mai multe ori ea era de vina, ma scotea pe mine responsabila. daca imi este rau sau ceva este preocupata zice ca ma iubeste dar atitudinea ei este ingrozitoare. nu mai suport sa ma aflu in preajma ei din cauza caracterului sau si ea tot nu vede ca nervii si felul cum vorbeste ne indeparteaza. mai nou imi zice intruna ca sunt grasa. eu nu sunt grasa am doar vreo 5 kg sa zicem in plus care nu prea se observa. eu incerc sa scap de ele pentru ca le.am acumulat in ultima perioada. in fine, imi zice mereu ce rotunjoara esti, grasa ca si tine, graso si rade.ma face sa ma simt groaznic, ma deprima. tocmai ce am tipat la ea din cauza acestui lucru pentru ca nu mai suportam. mai ales ca ea este grasa, deci nu e cine stie ce model. eu cred ca face lucrurile astea ca sa ma faca sa ma simt prost, sa ma faca sa sufar si sincer reuseste. daca ii reprosez ca face asa da vina tot pe mine si vine cu amenintarea ei eterna care ma aduce la disperare: "nu-ti mai dau niciun ban". pentru ea totul de rezuma la bani. chiar nu mai stiu cum sa fac fata acestei situatii. o data am baut acetona ca sa ma ierte pentru un lucru care nu era foarte grav, dar nu mai suportam sa ma ignore pentru ca pana la urma orice om are nevoie de mama lui. sunt constienta ca nu a fost bine, dar uneori ma apuca iar gandurile astea. va rog daca aveti vreun sfat pentru mine il astept.

11 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Anna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tu impresia asta, toate astea se intampla din cauza perioadei tale de maturizare, care la unele fete incepe de la 13-14 ani si se termina la 18-20 de ani, te simti nelinistita si de parca toata lumea ar avea ceva de comentat in privinta ta. Trebuie sa fi tare si sa-ti stapanesti starea de surescitare si sa nu mai decurgi la gesturi prostesti, daca vezi ca nu poti razbate incearca la psihologul scolii in care inveti sau la TelefonulCopilului care se afla si pe acest site

| AlleSss a răspuns:

Heiii!
In tot ce ai povestit, parca zici ca am scris eulaughing. E ciudat, dar asa sunt unele mame. Lipsite de "sentimente".
Bafta!

| Maya2014 a răspuns:

Si eu care credeam ca numai eu am un asemenea specimen drept mama. straight face
Da, cu siguranta au nevoie de psihiatru.

| liliacALB a răspuns:

Din pacate asa sunt majoritatea parintilor. De la caz la caz, difera doar "doza" de rautate manifestata asupra copilului. Imi pare rau pentru acest cuvant. Mai departe. nu te agita sa stii de ce e asa. Doar ai rabdare, pe masura ce inaintezi lucrurile se mai asaza. E bine sa-i privesti in inima ta ca pe egalii tai, prieteni, colegi, mai degraba decat ca pe stapani, tirani, adulti. Atitudinea asta da roade imediat. Cu timpul se vor schimba si ei. Mult curaj!

| Assu53 a răspuns:

Iti spun eu de ce tipa la tine happy datorita grijilor de le are a inceput sa devina cam isterica si tot ceea ce faci neplacut pe ea o deranjeazawinking crede-ma stiu cum este happy

| emignon a răspuns:

Uneori și părinții trec prin situații dificile. Cel puțin unii n-au învățat să comunice.
Orice reacție din partea copiilor lor o considera o prostie. Ceea de e destul de grav.
Aș crede că nu ne asculta. Dar nu-i adevărat!
Părinții vor să controleze, își varsă nervii aiurea. Multe mame vorbesc ca radioul când fac remarce negative gen prost.etc.,atunci nu sunt prezente în familie,nu vorbesc cu copilul sau despre copil,ci vorbesc cu ele însele și despre propria lor furie în legătură cu soțul lor,și nu cu referire la copil!
Important e să înțelegem că atunci când primim epitete la adresa noastră și critici, și noi nu facem ceva sa le meritam, părinții nu ni se adresează de fapt nouă, ci vorbesc cu amintirile neplăcute din capul lor și cu imaginea lor de sine.

Când mama vorbește și nu este ceva practic, de ce nu ți-ai pune căști pe urechi și o muzică bună sau un material de dezvoltare personală pe care să-l asculți cu plăcere la căști?

| Preda_Mariana_1972 a răspuns:

Eu sunt mama unui adolescent de 15 ani asa zice si el ca nu-l intelegem ca-l certam, trebuie sa intelegeti ca nici un parinte normal la cap nu-i doreste raul propriului copil uneori parintii din prea multa dragoste nu-si dau seama ca fac rau trebuie sa gasiti o cale de mijloc sa va tolerati una pe cealalta stai de vorba cu mama ta si zi ce te deranjeaza comunicarea inseamna foarte mult.Bafta multa si nu va mai criticati parintii.

| miror a răspuns:

Draga mea,,, cand citesc cazuri ca ale tale ma intreb,, cum poate o mama sa fac asa ceva,, eu sunt plecata in Spania de 2 ani pentru fetele mele si tot inecrc s ale sustin de aici si s ale fiu alaturi cum pot eu mai bine,,oare ce este in capul mamei tale,,tot ce avemm pe lumea asta sunt copii,,,sincer mi se rupe sufletul cand vad cum poate face o mama asta,,sfatul pe care ti-l pot da este sa o ierti mereu,,dar ea sa nu stie ca o ierti,,intr-o zi ii vei spune si va realiza comportarea ei fata de tine,,ocupati timpul cu cev aimportant pentru tine can deste acasa,,fa ceva ce ti place foarte mult,,si dedicate acelui lucru doar cand este ea in casa,,,in rest sincer,, fa ti o lume ata,, un univers al tau unde ea nu poate s ate atinga,, in rest arata-i respect,, dar vorbeste cu ea cat mai putin posibil,,

| Teiu_Dan_1988 a răspuns:

Mai cunosc unele persoane care au aceeasi cauza ca si a ta, ai un frate vreo sora? iar pe el il alinta mai mult? dar cum sa bei acetona? n-am prea inteles.

| laura2013 a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv macar tu pentru a fii fericita. exista si astfel de persoane care din cauza prea multor probleme sa se razbune pe copii, lucru care ca si copil este foarte dureros.nu,nu este o solutie sa faci rau sanatatii tale. daca consideri ca exagereaza ignorai rautatile.cred ca ea este adolescenta si tu mama.incearca sa vb cu ea si pentru o saptamana sa faceti schimb de roluri sa vedem ea cum s-ar simti!:* fi tare, bafta