| Mdiidn a întrebat:

Am in scoala un baiat care din pacate s-a nascut cu un handicap fizic. Lui ii place de mine ca mai vorbeam cu el, e de gasca si acum vrea sa umblu cu el cum sa ii zic ca nu imi place de el fara sa ii ranesc sentimentele?

Răspuns Câştigător
| uirebitpunctro a răspuns:

Nu esti obligata sa umbli cu cineva doar pentru ca "mai vorbesti cu el" sau pentru ca are "un handicap fizic".
Ii spui doar ca nu doresti sa ii fi iubita ci doar cunostinta ( sau colega, sau amica).
Nu te afunda in prea multe explicatii, altfel devine obraznic si iti cere si mai multe explicatii.
Nu esti datoare cu explicatii nimanui ( cu exceptia cazului cand unul din parinti te gaseste fumand in casa ).
Fii cat mai ferma, dar si politicoasa in refuzul tau.
Nimeni nu este mai important pe lume decat "Numarul 1" ( adica tu). Succes!

8 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Nu il lasa sa isi faca iluzii. Absolut nimeni nu te poate obliga sa faci ceva fara voia ta. Explica-i scurt si la obiect ca ai vrea sa fiti doar amici.Nu ai de ce sa stai sa-i dai nenumarate explicatii pentru hotararea ta.Ii spui cat mai repede ce crezi, si gata.Ai grija cum i te adresezi ca sa nu inteleaga altceva.
Succes si sper ca te-am ajutat

| lunarwolf a răspuns:

Incearca sa ii explici indirect ca vrei sa fiti doar amici.
Poti sa iesi cu gasca ta,il iei si pe el,dar nu va duceti singuri,ca sa nu ii transmiti mesajul gresit si sa inteleaga ca vrei sa fii cu el.

Sau ii poti spune direct ca vreti sa fiti amici, daca ti se pare de gasca.

Cred ca o sa fie suparat o vreme, pentru ca deh.ca orice baiat,e orgolios, indiferent ce handicapuri are. happy
Si nu merita sa te lasi intimidata si sa-ti fie mila de el, doar pentru ca are un mic defect ce-ti inmoaie inima. La urma urmei, tu esti cea mai importanta - sunt in joc sentimentele tale! Gandeste-te si la asta...

Sper sa-ti fi fost de ajutor.happy

| tpuu a răspuns:

Nu ii spunewinking. Poate el isi va da seama de ce si iti dai seama ce rau se va simti sad. Vorbeste asa cu el.
Acum asta este, pana la urma.

| Borgir a răspuns:

Simplu si foarte diplomat iubesti alta persoana!

| miolina a răspuns:

Ai putea sa conversezi cu baiatul asa, din cand in cand, fara sa-l ranesti.Dar, fii atenta, ca daca in timp va scadea conversatia, sa nu-i lasi impresia ca nu te intereseaza.Ai putea cinversa cu el, dar fara iubire si sex, daca ti-ar cere.Ai grija si de tine sa nu regreti in viitor.

| Cåpåċεl a răspuns:

Aoleooo cea mai grea situatie mai ales ca are handicap.:-ssSpunei in minciuna ca deja iti place de cineva.sau daca vrea sa fiti buni prieteni daca vrei accepta

| myru_6393 a răspuns:

Spune-i ca nu e genul tau dar nu ai nimic importiva sa ramananeti prieteni :d dar nu-i spune ca din kuza ca are un handikp fizic nu vrei sa fii cu el pentru ca se va simti jignit

| computerizatul a răspuns:

Pai spunie pur si simplu ca vrei sa fiti amici dar nu mai mult. Si chiar daca nu vrei sa fiti nici amici spune-i ca vrei fiindca altfel va crede ca e din cauza hanicapului.