| anonim_4396 a întrebat:

Am inca o nelamurire, si as dori cat mai multe pareri de la barbati fara suparare... dar si de la femei.
Din intrebarile mele anterioare puteti intelege prin ce fel de relatie am trecut cu un barbat de 34 ani.
I am zis ca nu mai pot fi cu el, ca nu stiu daca il mai iubesc, ca mi e frica de el si ca si atunci cand suna imi tremura mana pe telefon.
Avem un bebe de 9 luni si ma simt vinovata avand in vedere ca il privez de acest drept si anume de a isi vedea copilul crescand si a se bucura. El pana acum nu s a dovedit deloc prea "tata" sau "sot" insa imi tot repeta intr una de cate ori ma suna ca el ma cheama la o viata mai buna, nu la batai, sau el sa ma insele sau sa iasa in club, ca a inteles ce inseamna viata asta si nu o mai vrea, ca doar pe noi ne mai are etc
Insa cand ii spun ca nu sunt pregatita sa ma intorc si ca nu stiu ce mai simt pentru el ma ia cu faze ca niciodata nu l am iubit, si ca eu singura imi condamn copilul la o viata grea fiindca el nu ne mai da nici un ban, iau ajutorul social si ce ma ajuta mama acum, ca zice el : "nu vreau sa sustin mediul ala in care tu esti departe de mine cu copilul, vreau sa iti fie greu, sa vezi cum e sa tragi, sa te intorci acasa cat mai repede, nu vreau sa te incurajez sa stai departe"
Eu stau intr un apartament inchiriat, insa de cate ori a zis ca se schimba a dat o in bara, si eu bineinteles am facut greseli.
Dar de ex mi a mai zis ca nu are de ce sa imi fie teama de el, ca sa nu il mai iau cu vrajeala de asta ca din cauza mea am ajuns sa ma bata si ca sa nu mai bag motivele astea.
Dupa iar spune ca intelege cum e sa fii in locul meu, dar sa inteleg si eu cum e sa fii in locul lui.
Credeti ca se mai poate schimba?
Adica, ma tot gandesc, oare fac o greseala mare? sau mai mare va fi greseala cand ma voi intoarce.
Mentionez ca de multe ori nu a tinut cont de faptul ca este copilul de fata si a tipat si a injurat etc...
Sunt f confuza...
Va multumesc!
O zi buna!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Parintii mei la fel au facut... Si am avut o copilarie plina de certuri din partea lor. A fost totusi bine pentru ca tatal meu nu o batea pe mama mea. As fi fost foarte afectat daca ar fi fost asa. Mama mea avea o vorba, cind vorbea cu bunicii mei despre asta " E tata la copii" le spunea ea cind bunicii mei o confruntau cu realitatea. Si, dupa ani de zile de certuri, tot s-au despartit, pe cind aveam 13 ani.
Dupa cum se poarta cind vorbiti, eu cred ca e mai bine sa stai linistita, si sa iti cresti copilul in liniste. E mai bine asa, chiar daca poate e mai greu. De schimbat, daca nu ti-a dovedit-o pina acum, crezi ca o va dovedi de acum incolo? Eu nu cred. Un om se schimba f greu, chiar daca doreste mult. Si, daca a injurat de fata cu copilul, e clar cit de mult ii pasa de copil, si probabil si de tine. De ce sa iti faci viata un iad, cind poti trai linistita singura cu copilul tau?

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu este dupa el daca te ajuta sau nu material. Daca il dai in judecata pentru pensie alimentara i se va stabili de catre instanta, o suma cam 25 % din venitul sotului, care poate fi majorata in functie de inflatie sau daca fostului sot ii creste salariul (dar pentru asta trebuie un nou proces)
http://www.urbaniulian.ro/......procedura/
sau vezi mai jos
http://lorylex.wordpress.com/......e-familie/
Daca nu ati fost casatoriti trebuie doar sa ceri incredintarea copilului la tine si pensie de intretinere din partea tatalui copilului. Cererea de incredintare nu se timbra foarte scump, pe vremuri. Acum nu stiu. Oricum este bine sa vorbesti cu un avocat, care sa te indrume.
Cat despre intoarcerea la acest barbat - nu se pune problema. Nu va fi bine nici pentru tine, nici pentru copil. Eu am fost de aceasta parere si in raspunsul la una din intrebarile tale anterioare. Iti tin pumnii si sa ne scrii ce ai hotarat sa faci.

| anad a răspuns:

Intr-un raspuns anterior iti sugeram sa ii mai dai o sansa. Acum, dupa ce am citit urmarile, te sfatuiesc sa faci tot posibilul si sa pleci cat poti de departe de el(undeva unde tu si copilul sa fiti in siguranta si ocrotiti: parinti, rude, prieteni sau un centru pentru persoane abuzate- exista aproape in toate orasele). Este clar un om cu probleme psihice si nu poti sti, la un moment de criza, ce este in stare sa-ti faca. Stiu un caz concret: exact asa se jura in genunchi ca nu mai face, dar la un moment dat, beat fiind, a sufocat-o si a batut-o de a ajuns in coma in spital. Cand s-a trezit din betie nu putea sa creada ca a facut acest lucru. Tu trebuie sa te gandesti si la copilul tau, ca poate ramane fara ambii parinti!

| morena a răspuns:

Nu se pune problema sa stai in continuare sa-i suporti crizele! Du-te la politie si denunta-l! Ei te vor sfatui ce sa faci! Exista centre de plasament pentru mame( cu copii) maltratate care te vor ajuta! Iti vor asigura adapost, te vor ajuta sa te muti eventual in alt oras, sa-ti piarda urma animalul acela! Nu mai sta sa treaca timpul, pana nu vei avea probleme mai grave cu el! Normal ca mereu te va acuza pe tine de comportamentul lui! Dar nu-i acorda nici o atentie pentru ca asa te face, de fapt, sa-ti pierzi incredera in tine! Fa ceea ce ai hotarat, fara nici un regret! Mai vreau sa stiu, de tine si ca ai reusit sa te salvezi pe tine si copil! Mult noroc!

| cineva_4576 a răspuns:

Am uitat sa completez ca dupa toata acea tevatura cu tipa aia, imediat dupa ce s a despartit de ea (fiindca ea l a parasit pe el)a inceput sa zica ca ma iubeste, insa eu cred ca faptul ca eu am plecat si ca ma pierde il innebuneste, si daca m as intoarce se va ajunge tot aici.

| cineva_4576 a răspuns:

Va multumesc pentru sfaturi si pareri, inca o data am ajuns la concluzia ca el nu poate altfel decat cu "parul" sa zic asa.
Duca ce aseara i am spus la tel cand m a sunat si m a intrebat ce am de gand ca nu se mai poate, a trimis mesaje ca ma iubeste ca ma vrea inapoi, insa fiindca nu i am raspuns si am ramas la aceeasi decizie astazi dupa amiaza a sunat iar sa ma ameninte, sa ma injure, sa ma jigneasca.
Din pacate a bagat frica in mine, si nu ii pot vorbi calm si deschis fiindca mi e frica sa ii mai zic orice pentru ca o ia razna, toata vina o da pe mine.
Sa dea Dumnezeu sa trec cu bine si sa nu se ajunga la lucruri mai grave, astazi am sa depun si plangere la politie, chiar daca nu stiu inca exact cu ce o sa ma ajute acest lucru, dar in caz ca apare la usa cu scandal sa stie poilitia unde sa vina cand sun si despre ce este vb...
Va multumesc inca o data.
O zi buna!

| N3rvos a răspuns:

Daca te iubeste nu te bate deci e clara situatia, in privinta cu bani este obligat cum s-a spus si mai jos prin lege sa iti plateasca pensie alimentare daca doar cu tine are copil atunci plateste 25% din venit dar daca mai are un copil iei mai putin se imparte 33% la 2 copii adica ar ajunge undeva la 16, 5 %, nu te lasa calcata in picioare.Numai Bine!big grin

| recrutul a răspuns:

DAca esti casatorita legal si religios cu el atunci nu te despartii " ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desparta ". Apoi ai uitat fraza "la bine si la rau "?

| iulyyy a răspuns:

Buna! eu am trecut printr-o relatie de asta dar din fericire nu am avut bebe si nici nu am in prezent.fostul meu prieten ma batea ori de cate ori ieseam la club sau in discoteci, cand apuk cu prietenii la bautura. dupa ce se mbata se saruta cu mai multe fete in preajma mea iar eu imi luam poseta si plecam cu lacrimi in ochi...nici bine nu ieseam din club si simteam o mana cum se prinde in parul meu apoi urmau scandaluriile! tot eu eram vinovata de prostiile care le facea el, in fine vreau sa iti spun ca un barbat ca ''ei''nu merita iesrtati mai ales ca voi aveti si un copilas care nu merita sa treaca prin scandaluri si injuraturi, te sfatuiesc sa iti vezi de viata ta si de copilasul tau, viata merge inainte cu sau fara sotul tau! nu merita sa iti faci viata un calvar din cauza ca el este un betiv si un curvarbig grinmentionez ca dupa ce m-am despartit de prietenul meu a facut tot ce a putut sa se intoarca la me, chiar se cuminti-se si se lasa-se de bautura, dar pentru me toate astea au fost prea tarziu facute.acum ma simt mult mai fericita si mai implinita fara el.iti doresc mult succes si noroc in viata tie si copilului tau. pupici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai mare greseala este sa te intorci la el! de ce oare nu a putut sa iti zica "te iubesc" si inainte sa il lase aia? eu zic sa incepi o viata noua. asa va fi cel mai bine!