| gomen a întrebat:

Ma simt confuza. Nu stiu ce vreau sa devin in viata. Nu stiu unde sa merg. Nu sunt buna la absolut nimic. Si cand incerc sa fac ceva, esuez. Poate suna ciudat, dar imi e frica de viitor. :/

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Știu ce zici. Acum ceva timp, cu ani buni în urmă, am scris o strofă care suna cam așa:
Mi-e frică să fiu ce acum sunt,
mi-e frică să fiu ce-am fost cândva,
mi-e frică de un viitor prea crunt,
un viitor bolnav, al altcuiva …
Dacă mă întrebi dacă s-a schimbat ceva de atunci nu pot să îți răspund decât cu și da și nu. Faptul că deținem controlul este o simplă iluzie. Viața ne poate demonstra de la o clipă la alta că ce vrem noi este irelevant. Ea are datoria de a ni se releva pentru ca noi să conștientizăm realitatea, oricât de dură și nedreaptă ar fi. Vestea bună e că totul trece. Veste rea este cam tot aia. De-a lungul vieții o să vrei să faci multe chestii. Și deloc întâmplător pe cele mai multe dintre ele le vei abandona în negura timpurilor. Timpul va spune pentru ce ești tu de fapt aici, cum poți face diferența în viața celor din jur. Singura ta datorie este să trăiești viața, să nu refuzi aceste experiențe. Nu poți ști dacă îți va plăcea sau nu ceva până nu încerci. Fiecare expert a fost la început un amator. Pune pasiune în ceea ce faci până când vei simți că vrei să faci altceva. Doar prin extreme te poți defini ca personalitate și caracter. Și uneori un succes este și să treci peste ziua de azi. Pur și simplu. Pentru că a doua zi o poți lua de la capăt. Cu aceleași frici și poate altele noi. Dar și cu alte experiențe trăite, cu informații noi care vor consolida sau contrazice complet ce știai până atunci. De multe ori viziunea ne este încețoșată și este perfect normal să fie așa. Un om e nevoit să suporte o mulțime de incertitudini de-a lungul vieții. Pentru că de fiecare dată când crezi că știi există o probabilitate foarte mare ca viața să îți demonstreze că nu e deloc așa. Pentru asta avem nevoie de ceilalți oameni din viața noastră. Exemple bune sau rele, ei sunt acolo pentru ca noi să avem un spirit critic, să ne alegem valorile pe care le susținem. Îți spun un secret: Fii autentică, asta e super puterea ta.

| Drimmero a răspuns (pentru Bacemi):

Eu stiam ca diavolii sunt suspecti de bacovienism... dar nici chiar asa!

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Haha happy

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asta e rezultatul netului fara masura, animeuri, jocuri, filme horor etc. Eu cand zic ca va prajeste creierul, va da tulburari, va indeparteaza de realitate, de oameni, ma luati la misto. Generatia mea fara net si telefoane nu a suferit de tot ce va plangeti voi azi, noi am jucat sotron, am relationat interuman. Sunt studii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cu parere de rau, trebuie sa o spun: generatia din care fac si eu parte este prima generatie mai proasta decat a parintilor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stapanii lumii va duc in directia asta. Cand cere careva cate un film horor eu le bag cate un documentat despre realiatea zilelor de azi.

| GoldenZenith a răspuns:

Si societatea asta execrabila îți induce starea asta. Stai linistita, că nu ești singura oricum. si sa știi că oricine este bun la ceva, trebuie doar sa găsești ce îți place ție cel mai mult sa faci, pentru că atât timp cât iubești sa faci un lucru, sunt șanse f mari să îți iasă și bine.
Fii mai încrezătoare și privește mai cu optimism spre viitor!

Răspuns utilizator avertizat
| LiquorWitNoJuice a răspuns:

Tuturor ne este... priveste inainte cu incredere si traieste azi in asa fel incat sa iti fie bine maine. Curaj, curaj my friend