| Nikcoletta a întrebat:

Am luat permisul de conducere si părinții mei mi-au promis ca o sa-mi cumpere o mașină la primăvară în mai.
Problema este ca nu mai am răbdare.
Cum sa-i conving sa mi-o cumpere acum?
Nu vi se pare mult până in luna mai?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu au bani.

| Adry05 a răspuns:

Aaam poate n-au bani să-ți cumpere acum?! și până atunci le trebuie să strângă suma? sunt doar câteva luni, alții primesc după ani de zile, nu mai fiți atât de fițoși și enervanți. eu unui copil atât de imatur nici nu aș avea curaj să-i las mașina pe mână

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred că o cumpără întâmplător tocmai în mai; probabil atunci și-o permit.
Ai ceva de așteptat, dar să fim serioși: nu ai nevoie urgentă de mașină, e doar un moft. Și eu am primit mașina la vreo 4-5 luni după ce am luat permisul; până atunci, ne-am certat de la singura mașină a familiei, pe care nici măcar nu o folosea nimeni.
Ai răbdare până atunci, important este că vei avea mașină.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Una puternica, cu tractiune spate, nu?

| Freya1 a răspuns:

În primul rând tin sa te anunt ca a avea permis inseamna si o responsabilitate si o grija in plus. Daca tot ai luat permisul ai grija cum conduci ca sa nu pui viata altora si a ta in pericol,sa nu te lasi dus de val si sa încerci legea mare grija.
Ok, acum trebuie sa înțelegi ca probabil ai tai nu au suficienți bani pentru o mașină, sau poate vor sa iti ia o mașină anume si trebuie sa astepti, sau vor sa se asigure ca înțelegi ce înseamnă un permis si dupa ce esti suficient de calculat si responsabil sa ti-o ia.
Cu răbdarea treci si marea, iar daca vei fi înțelegător si responsabil cine stie, poate o vei primi mai repede si fara sa ii bati la cap.

| anonimg a răspuns:

Se pare ca niciunul dintre noi nu te ajuta sa iti atingi scopul. happy
Pentu cei mai multi oameni nu este usor sa cumperi o masina. Ai primit raspunsuri de la cei trecuti prin viata, si stim cum stau lucrurile.
O masina costa mai mult decat pretul ei care il ofera vanzatorul. Sunt multe acte de facut, inscrisuri, asigurari, impozite, etc., si acestea costa mult, mai ales daca masina va fi luata pe numele tau ca incepator.
Tu trebuie sa cunosti motivul pentru care parintii tai nu iti iau acum masina. Daca motivul sunt banii, atunci ar fi doua solutii:
1. sa iei o masina mai ieftina sau,
2. sa va imprumutati de la o ruda de incredere caruia sa nu-i platiti dobanda, ci doar sa ii dati voi ceva mai mult la final.
Un alt motiv pentru care sa-i grabesti pe parintii tai ar fi sa le spui ca mai tarziu o sa iti mai pierzi din indemanare la condus.
Succes!

| Catrice a răspuns:

Oi fi tu nerăbdător, da' nu te-ai intrebat daca ai tai au bani amu?

| Holiday a răspuns:

Spune-le ca pana la primavara uiti naiba sa conduci. Ceea ce e real pana la urma, proaspat posesor de permis fiind, in cateva luni uiti si ce ai invatat la scoala de soferi. Sau, daca tot nu merge acum, macar sa poti folosi cand vrei una dintre masinile familiei, ca ma gandesc ca au si ai tai masini. Pana la urma important e sa mergi cu masina, nu sa fie a ta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi se pare aiurea că ai 28 ani și-ți cumpără părinții, adică de un SH cred că poți munci și singură laughing.

| Nemessys a răspuns:

laughing Tu măcar primești mașina de la părinți în comparație cu alții care stau pietoni cu permis ani buni și după își cumpără mașina din proprii lor bani.
Pe lângă faptul ca faci 0 efort pentru mașină, mai ai și pretenții sa o vrei acum ( excat ca un copil mic care nu mai are răbdare sa primească o jucărie)

Așteaptă și fii recunoscătoare pentru ceea ce o sa primești! Felicitări pentru permis și drumuri bune sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu au banii suficienti acum, nu ai cum sa ii convingi. Eventual poti sa ii intrebi de cati bani dispun la momentul actual, si sa cauti o masina care sa se incadreze in acea suma.

Dar oricum esti extrem de norocos... macar tie iti cumpara parintii. Nu trebuie sa strangi bani de unul singur ani de zile ca sa iti iei una, asa cum se chinuie altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promite-le că faci ceva sau mai bine fă ceva de care ei să fie mândrii iar în acest fel poate îi convingi să ți-o cumpere mai devreme. happy

| ovidiu29asd a răspuns:

Eu mi-am luat eu masina la vreo 6 ani dupa ce mi-am luat permisul. Tie ti se pare mult sa astepti 6-7 luni sa ti-o cumpere parintii? laughing

| Raizen07 a răspuns:

Idee: lucrează... Asa ii poți ajuta pe și tai sa economisească mai repede... Pe lângă mașina mai vrei : - bani sa ieși în oraș
- telefon smecher
-laptop sau pc
- play Station
- haine de firma
-etc
Nu crezi, gândește-te și o să-mi dai dreptate, dacă gandesti, ca dacă ai face minimul de efort părinții tăi ar știi ca ești mai responsabil și ar avea mai mare încredere în tine și într-un final o să-ți cumpere și masina!
Problema apare după ce ai mașina :
-asiguratea
-rovigneta
-motorina
-reparațiile mașinii
Toate vor fi suportate de părinți, nu?
De ce? Ca sa te lauzi tu ca ai mașini?
Chiar ma rog sa nu-ți dorești BMW...

| Holiday a răspuns (pentru Raizen07):

"Chiar ma rog sa nu-ți dorești BMW..."

De ce nu si-ar dori un BMW?!

| Raizen07 a răspuns (pentru Holiday):

Tânăr, nerăbdător(câteva luni pana PRIMEȘTE mașina)... Dornic sa să facă drifturi?
Parcă-l vad pe pro tv

| Holiday a răspuns (pentru Raizen07):

Nu mah ca isi ia 4X4 cu cutie automata si frana de mana asistata electric. Nu merge la drifturi.

| Adry05 a răspuns (pentru Holiday):

Eh, vechile stereotipuri cu conducătorii de bmw = cocalari care nu semnalizează.
Nu zic, mare parte sunt așa, dar până la creearea unui stereotip laughing)
dar na, e ca și cu femeile la volan, poți să fii femeie să fii cel mai bun șofer din lume, tot urât o să se uite lumea la tine când te vede femeie la volan