| Raluca_1863 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Locuiesc cu mama mea vitrega si fiica ei, mama mea a murit acum 2 ani si tata m-a adus sa locuiesc cu actuala lui sotie, dar el e mai tot timpul plecat cu servicu.
Mama mea vitrega nu m baga in sema si Andra fata ei se poarta foarte urat cu mine, mereu cand ne trimite tata haine sau dulciuri ea, isi alege si din hainele pe care mi le trimite mie tata, iar eu port hainele care nu ii plac ei.
Vineri am fost la cumparaturi si Andra i-a zis mamei ei ca vrea capsuni si i-a luat capsuni, eu am zis ca vreau cirese si nu mi-a luat s-a facut ca nu ma aude.
Eu dorm intr-o debara intr-o fosta debara foarte mica in care se afla un pat de 1 persona, trebuia sa dorm cu Andra in pat ea dorme intr-un pat pentru 2 persone, dar m-au pus sa zic ca nu pot dorimi cu ea in pat.
Imi urasc viata, tata vine foarte rar acasa si cand vine acasa ma simt de parca as fi in paradis pentru ca tata are grija sa nu imi lipseasca nimic si imi ia tot ce vreau eu si nu ma lasa sa dorm in debara, debaraua nu arata rau, e curata are si faianta si gresie.
Nu stiu ce sa fac, daca ii spun tatei dupa raman cu Andra si mama ei si sigur nu imi mai dua nici sa mananc si asa eu nu mananc cu ele la masa nu ma cheama niciodata, ma duc eu si imi pun dupa ce termina ele si trebuie sa fac si curat in bucatarie.
In Mai a fost ziua Andrei si si-a facut ziua iar eu nu am avut voie sa ies din debara, dar am iesit pentru ca aveam nevoie la toaleta, colegii ei erau prin toata casa si m-au vazut cand m-am dus la toaleta si s-au luat de mine colegii ei si Andra mi-a dat o palma ca am isit din debara.
Am descoperit siteul asta la scoala la informatica si azi am venit la o colega si m-am hotarat sa va cer ajutorul.
Nu pot sa fac nimic in legatura cu problema mea?

Răspuns Câştigător
| Pitic a răspuns:

Lol ce viata asta nu e viata
am ramas uimita...
eu zic sa ii spui tatlui tau, cand vine acasa si sunteti toti si tu mama ta vitrega si sora ta si ii spui tatalui tau, ii spui ca nu vrei sa mai stai acolo in casa aia
dar nu te inteleg de ce nu o bati pe sora aia a ta, e mai mare?
trebuie sa faci ceva urgent,
ori ii spui tatlui tua ori iei lagatura cu protectia copilului, in casa aia tu esti o straina,
spune-i tatalui tau, cerei sa iti inchirieze o garsniera unde sa stai tu singura sua sa stea mai mult acasa, sau mutat-te la o matuse, bunica,
nu poti sta in casa aia, nu stiu cum rezisti si de ce ti-e asa frica, c anul iti mai dau sa mananci? pai c enu stii unde e frigideru?
si pe sora-ta aia pune-o la punct, a vazut ca esti slaba si de sta profita, ce daca debaraua are gresie si faiantza? pai ce astea sunt conditii de locuit? sa fim seriosi.

25 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Incearca sa fii moderata cind vine taticul acasa si ai grija si de Andra si roaga-l sa-i cumpere si ei ce-si doreste pentru ca tocmai aceasta grija a lui taticul fata de tine le alimenreaza ura lor fata de tine.Trebuie sa gasesti o cale spre armonie si intelegere, nu spre certuri si neintelegeri.Altfel cel care va isca scinteia unui scandal va fi singurul afectat pina la urma.

| cuvant a răspuns:

Daca vrei putem discuta mai multe pe privat.Nu ma intereseaza funda...

| AndreiGabi a răspuns:

Iesti putin cam invidios dar ai unele motive cel putin in faza cu petrecerea de ziua Andrei(app daca e mai mare este de inteles in mare parte, totusi nu trebuia sa se comporte asa). Chestia cu mancarea e tampita si nu ar trebui sa se intample.Nu cred ca politia este o idee buna in schimb tatal tau trebuie sa stie. Uite o idee:roag-o pe prietena ta sau pe un prieten sa ii arate saitul asta, cu intrebarea ta tatalui tau si sa para un fel de,, tradare" din partea prietenei tale.Sunt sigur ca tatal tau o sa ia masurile necesare.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Dupa cum spun toti,mai bine ai vorbii cu tatal tau...ori daca nu vrei sa recurgi la asta,poti de asemenea sa incerci sa le explici situatie pe indelete surorii si mamei tale vitrege,sa le spui ce nu-ti convine(aici ar fi cazul sa ai o amenintare buna!)
si ia-ti hainele care ti le trimite, daca vezi ca andra pune mana pe ele, spune-i si tu ca-s prea mici si ca nu-i intra pe capul indesat cu paie!
Mult noroc!:*fii tare!

| Pitic a răspuns:

Adevarat daca stai in craiova te primesc la mine :X

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Ba da, sa te duci la politie si acestia sa vb cu protectia copilului pentru tine. Altfel le dai satisfactie! Chiar daca crezi ca nu ti-ar mai da de mancare.nu e asa. Tatal tau ar observa si oricum trebuie sa ii spui.

Nu merita sa treci prin asa ceva! Fa`ti curaj si vorbeste pentru tine! Schimba ceva in viata ta si arata ca ai si tu demnitate...

| helen_4137 a răspuns:

Cel mai bine e sa l suni pe tatal tau nu poti sa traiesti asa la nesfarsit astea 2 sunt niste scorpii, trebuie sa ai incredere in tine si curaj nu trebuie sa te inlaturi de la nimic fi tare si lupta cu ele pana la capat exprimati suferinta care ti'o provoaca ele fara sa ti fie frica de ce poate sa ti se intample... sper ca noi d aici te am ajutat cunva si sper ca totul sa se schimbe in viata ta:*:*:*

| Aleqa a răspuns:

Poti sa dai add la id'ul meu alexandrapisicutza85winking

| adriana_8719 a răspuns:

Ce spui tu aici, pare a fi rupt din scenariul unui film.Nu pot sa cred ca ti se intampla asa ceva...as fi vrut sa stiu ce varsta ai. Nici nu stiu ce sa iti spun sa faci. eu daca as fi in locul tau i-as spune totusi tatalui, pentru ca situatia nu poate sa continuie asa. vorbeste cu el, explica-i ce se intampla, pentru ca numai asa poti face ceva. sau spune unui adult, unui profesor, unei matusi, bunicii tale...adica, ma gaandesc sa atragi pe cineva de partea ta pentru ca ele sunt 2 si tu esti singura, si conteaza mult cuvantul unui adult in fata tatalui tau. uite, eu chiar vreau sa ma tii la curent cu povestea ta, pentru ca nu mi se pare normal ca o fata, in ziua de azi sa fie tratata asa de cea care ar trebui sa aiba grija de ea. daca vrei sa vorbim mai multe si sa iti dau mai multe sfaturi, sau daca esti din bucuresti sa iesim vreodata sa vorbim, uite id-ul meu: adelina_catalina. ai incredere in dumnezeu si vorbeste cu tatal tau. iti doresc tot binele din lume! te pup si ai grija de tine:*

| AlexandruGabriel a răspuns:

Am ramas de-a dreptul perplex Raluca.Ar trebuii neaparat sa iei niste masuri, si sa stii ca daca nu ii spui tatalui tau pentru a lua de comun acord niste masuri viata ta va fi un calvar in continuare.Ar trebuii daca nici el nu poate face nimic sa te muti la o ruda, ceva... Prieteni.aia nu e viata, exista protectia copilului daca vrei revin cu numarul de telefon.
Si cu sora ta, evito... Evito pana intr-un moment cand ramai singura cu ea acasa si atunci plesneste-o.Si baga-i mintile in cap, da' e riscant pentru ca s-ar putea intoarce cu ma-sa impotriva ta.Doamne, tatal tau nu a vazut ce zdreanta de om a luat de nevasta?! Pai cum sa te inchida in debara?!

| Schizophrenic a răspuns:

Groaznic intr-adevar. Spune-i tatalui tau ceea ce se intampla. Daca nu, te iau eu acasabatting eyelashes.

| PinkDea a răspuns:

Spune-i tatalui tau ce ai si spune-i ca iti e teama de ele de aceea ti-a luat atat. Ai putea sa-l rogi pe tatal tau sa te ea cu el unde locuieste el si lucreaza, asa ai fi mai fericita happy

| iuli a răspuns:

Iti sugerez sa-i spui tatalui tau despre aceasta problema, pentru ca un copil crescut in astfel de conditii poate ramane traumatizat. Sau poti incerca sa vorbesti cu bunicii(din partea mamei, sau chiar si din partea tatalui), poate poti sa stai la ei o vreme. Daca reusesti, cu siguranta decizia ta va ridica cateva semne de intrebare si tatal tau va face ceva pentru a indrepta situatia.
Mult succes!

| CautNume a răspuns:

Stiu ca ai dat funda. sper sa citesti si asta. daca tatal tau face orice pentru tine mai bine ii spui daca te iubeste se desparte de nesimtita aia.nu?

| Lollipop1663 a răspuns:

Parca esti Cenusareasa! Odata si odata trebuie sa se intoarca roata! Ai putea sa o asculti pe @BabySweet, e un sfat bun. Trebuie sa iti faci curaj si sa ripostezi! Nu iti fie frica de ele! Sau fa cum zice @Zuzu! Trebuie sa lupti pentru tine si pentru ceea ce vrei!

| Măduleţu a răspuns:

Poi în primul rând trebui să ii zici tatălui tau ce se întâmplă, şi să ii ceri să te asculte şi să privească situaţia cu alţi ochii, îi spui cât de rău se poartă mama ta vitregă cu tine, eu dacă eram în locu tău erau rezolvate de mult şi mă-sa şi fisa happy.

| Byaaa a răspuns:

Woow...impresionant! asta nu e viata; saraca de tine; vorbeste cu tatal tau pune piciorul in prag! e ceva foarte grav ce iti fac ele, eu nu inteleg cum poti inghiti atatea; daca as fii in locul tau as comenta daca e nevoie poti sa si dai in sora ta sa le jignesti! nu e corect ceea ce-ti fac! spune ce ai pe suflet tatalui tau, iar daca el nu ia masurile necesare suna protectia copilului; practic tu esti o intrusa in acea casa.Si pana atunci comenteaza fii rea!laughing Ai grija de tine si nu te lasa calcata in picioare si influentata!

| anymaria_9985 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de tot cosmarul asta lasa-ti temerile deoparte si informeaza-l pe tatal tau cu ceea ce se petrece in lipsa lui, e singura ta solutie ca lucrurile sa se schimbe:*

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu_8020 a răspuns:

E groaznic ce ti se intimpla, eu cred ca tu ar trebuie sa vorbesti cu tatal tau, sa ii zici tot ce se intimpla, risca nu iti fie frica de ce va fi apoi, si artrebuii sa iti iei singura apararea in fata lor cind se poarta urit, dac tatl tau nu te crede stringe niste dovezi, inregistreaza pe telefonul mobil o discutie de a ta cu ele ca apoi sa vada cine sunt ele, succes si fii tare...

| Dllke_Alin_1998 a răspuns:

Mda...Chiar nu stiu ce sa zic Dece nu ai spui lui taicatu poate puteti rezolva treaba asta Si daca nu se poate in felul acesta Vorbeste cu cineva. Bunica sora, frate (daca ai) si poate te poti muta la ei sau la oo matusa sau ceva ca nu poti sa stai in conditiilea astea

| RafaelDinu a răspuns:

Doamnee! trebuie sa faci ceva neaparat, daca nu ai facut deja. Daca esti din buc as putea sa te ajut! Saracuta de tine.Am vazut intrebarea ta prin multe altele si pentru tine mi-am facut cont aici. Daca as putea sa te ajut mi-ar face placere:* Si eu locuiesc cu mama vitrega si fiica ei, dar le-am pus la respect pe ambele.Nu comenteaza niciuna in fata mea...

| Bă_Vladi_1994 a răspuns:

Parca e o poveste trasa din filme.Asta cu siguranta nu e viata...Noi nu putem face nimic, doar politia sau protectia copilului...

| roxy13 a răspuns:

Poi eu zic ca ar fi bine sa il suni pe tatal tau si sa-i spui ce se intampla sau pur si simplu sa le raspunzi cu aceiasi moneda...cati ani ai? si cati are ea?

| Raluca_1863 explică:

Multumesc tuturor! voi da folositor si inteligent la toata lumea happy