| Onetwthree a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru urgent! Deci mama e tare sticta, nu ma lasa sa ies cu fetele, nu-mi da voie la un party sau ceva de genu, vrea sa stau non-stop in casa si sa invat! M-am saturat, pe mess sau la calculator stau doar in weekend! Spuneti-mi cum sa o fac sa fie mai intelegatoare, va rog frumos!

Astept raspunsuri!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Asa era tata.
La 10 eram in casa. O puneam pe mama sa se uite din 5 in 5 min de mine, Ce fac, unde sunt, cu cine sunt.
Mai era o fata in cartier de varsta mea. Aia avea voie pana la 1 noaptea, eu la 1 ma intorceam pe partea cealalta.
Acum se vad rezultatele... A fost scapata din mana, chiulangioaica, fumatoare, nu mai scapa de un golan. Asta e, vina parintilor isi spune cuvantul, deci n-o judeca.

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Te iubeste mult si nu vrea sa patesti ceva neplacut... Incearca sa ajungi la un compromis intre ce vrei tu sa faci si asteptarile mamei tale... vorbeste cu ea, comunicarea e foarte importanta.

| liliana83 a răspuns:

Mama e tot mama, ea te invata de bine. ei ii este frica sa nu cumva sa iei o strada gresita. oricum ar trebui sa incerce sa iti dea voie azi 1 ora maine 2 si tot asa vazand ca totul e ok te va lasa afara mai mult... dar ar trebui sa o intelegi si tu la un moment dat, daca ea spune ca la 10 trebuie sa fii in casa(seara) atunci arata-i ca totusi iti pasa de ce spune ea. pe de o parte face rau ca te lasa sa stai toata ziua pe net, dar pe de alta parte face bine ca te tine din scurt. fiind fata, e mai procupant pentru o mama. oricum mama nu-ti vreo si no sa-ti vrea niciodata raul, tine minte.

| rey a răspuns:

Si iubita mea e la fel... ar trebui sa ii arati ca ai liber arbitru, eu eram tot asa,(nu prea aveam voie sa ies din casa) pe la 7 ani veneam seara acasa, si plecam dimineata, cred ca, ar trebui sa faci prima data ce vrei si apoi sa incepi cu reprosuri... iti distrugi copilaria astfel... Ea posibil ca ori iti vrea binele, ori e prea posesiva... trebuie sa te gandesti biiine, doar tu stii toate detaliile, gandeste ca a3a persoana, si o sa gasesti cel putin 3 cai de iesire in libertinism tongue
Sa nu cazi in cealalta extrema, din cauza frustrarilor, ca fostele 2 iubite... de la 12-13 ani nu mai erau virgine, prima deflorata la 12 ani de unul cu 10 ani mai mare, avea,, la bord'' 10 prieteni la 13 ani...

Orice in exces strica.

Good Luck Little Laddy.

| clawss a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai! si cred ca ai vreo 14 ani (sa ma corectezi daca nu e asa) bine sa fie putin mai stricta, dar daca iai prezenta niste colege din clasa care invata bine, sa vada ca ai un anturaj bun! eu cred ca va fi mai putin stricta. e doar o mama ingrijorata ca fata ei sa nu o apuce pe cai rele si sa puna mana sa invete pentru intralea la liceu!

| ._6225 a răspuns:

Totusi, ar trebui sa ii dea mai multa libertate! ca altfel... cand va da de putina libertate va profita de ea... din plin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o las-o las-o asa, ca daca te-ar lasa sa faci ce vrei cine stie ce prostii ai face:droguri etc! Daca prietenele tale sunt fete cuminti, stii cum e vorba aaia fetele cuminti au prieteni rai! De aici trage si tu concluziile ca mi-e lene sa mai scriu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ni fi suparata! Mama iti vrea binele! Inteleg ce vrei sa spui si singura solutie e sa fi prietena cu mama si sa o faci sa aiba incredere in tine! Traim intr-o lume cu multi oameni rai iar tu esti persoana cea mai de pret pentru ea! Daca tu ai pati ceva, cum ar mai putea trai mama stiind ca putea sa impiedice acel lucru si nu a facut-o? Te pup si nu fi suparata! Ai timp pentru toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa si invata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie sa iti spun ca parintii tai iti vor binele si te iubesc, pentru ca in adancul sufletului tau stii asta mai bine ca mine! Incearca sa vorbesti cu ei cu calm si sa ai foarte multa rabdare! Nu astepta sa se schimbe totul peste noapte, insa fa compromisuri si respecta intelegerile cu ei.Asa vor vedea ca esti o persoana responsabila si vor avea incredere in tine! Succes

| Ramm009 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea, sa ii explici ca ai nevoie si de relaxare, eventual pentru a putea invata mai binehee hee. Dca ai in jur de 14 ani si nu ai terminat scoala generala, inseamna ca mama ta este foarte ingrijorata cu privire la tezele nationale. Ai putea sa incerci sa iei note mari la materiile de baza: romana, matematica si istorie/geografie. La mine asa a mers acum 2 ani...si eu am trecut prin asta. Vei vedea ca mama ta o sa se schimbe dupa ce vei intra la liceu...

| euinsami a răspuns:

Depinde de varsta... uite, mama mea m-a lasat sa merg in discoteca de cand aveam 13 anistraight face bine, e drept ca pana la opt seara si cu o verisoara de-a mea f cuminte care era cu 4 ani mai mare ca minetongue dar multi din cei preventi aolo nu stiau cu cine sunt venita nici cat de cuminte era anturajul meutongue asa ca au inceput sa faca interpretari.eu tot timpul m-am cunsiderat o fata cuminte dar din pacate prea marea toleranta a mamei m-a facut sa pic de pe pedestalul cuminteniei eu nestiind mare lucru despre lucrurile ce le faceam daaaaar vazand ca mama mi le permitea am crezut ca sunt bunethinking am inceput sa stau cu baieti de la 13 ani.si acum dupa 4 ani de la intamplarile astea nici nu ai idee cat de mult regret ca mama n-a fost mai stricta.actualul meu prieten inca si-acum dupa mai mult de un an de relatie imi scoate ochii cu iesirile mele de atunci si cu prietenii de pe vremea aia.pentru ca am stat intr-un orasel mic unde lumea vorvea si se auzea tot.plus de asta am stat cu baieti mai mari ca mine cu 4, 5 ani nu mai micibig grin...si cu toate ca nu am facut niiiimic cu ei, mai mult de un sarut lumea interpreteaza cum vrea si...am avut de suferit dupa, chiar f mult.au iesit muuulte povesti neadevarate care mi-au furat multe nopti facandu-ma sa plang asa ca bucura te a mama ta e mai strictabig grin serios vorbescwinking. o sa ai de castigat dupa cand o sa mai crestihappy si o sa fii vazuta ca o fata cumintehappy ceea ce mai rar gasesti in zilele noastre:* te pup si nu uita povestioara meatongue poate o sa-ti dea de gandit si chiar o sa apreiezi strictetea mamei talebig grin...

| KuroShivo a răspuns:

Probabil ca mamei tale ii e frica de lumea in care traim, de consecinte, insa incearca sa vorbesti cu ea deschis despre aceasta a ta problema. Si nu numai cu ea si cu tatal tau. Incearca sa te inarmezi cu rabdare si sa inhati curajul de guler spunandu-le ceea ce si tu iti doresti cu adevarat.....trebuie sa ajungeti la un numitor comun.