| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste ajutor.

Am 14 ani si eu am fost cam inchis in casa pe PC jucanduma jocuri video pana la varsta de 13 ani cand mi-am dat seama ca eu mi-am irosit o buna parte din copilarie si am inceput sa imi petrec mai mult timpul pe afara acum dar problema este ca nu am prieteni si ei si-au facut impresia despre mine cum ar fi inainte nu prea ma aranjam, nu imi luam tot felul de haine scumpe cea ce puteam dar m-am schimbat in anul acesta incepand sa ma ocup de mine mai mult si am facut multe chesti stanjinitoare toti acesti ani care nu pot sa le uit aducandumi aminte de ele in fiecare moment
Colegii ma iau in batjocora pe la scoala si nu ma prea inteleg bine cu ei si chiar nu inteleg de ce. bine ma inteleg cu uni dar ma refer ca mi-as dori sa am prieteni cu care sa imi petrec timpul pe acasa dupa ore, in weackenduri sa iesim la o bere (suc) ceva sa mergem la fotbal daca intelegeti.

Chestia este ca Parintii mei au un magazin si stam la sat si ei mi-au spus ca ei au invidie pe mine si de aceea nu ma suporta dar eu nu prea cred asta in majoritatea cazurilor.

De cate ori fac o greseala minora cum ar fi m-as fi incurcat vorbind fata cu alti si incepand sa rada de mine in sinea mea ma invinovateam crezand ca ma cred un fraier eu consumanduma mult.

Asta este ultimul an de generala si in toti ani acestei nici macar nu am invatat sa iau note bune de zece si noua intodeauna cea ce am invatat de note de 6-8 la engleza, geografie si istorie am avut note bune asa dar in rest nimic. Cel putin asta sa fi facut daca nu am prieteni fata de ceilalti frati ai mei sunt o rusine fata de familia mea ei luand note bune eu find un prost de care sa isi bata joc.

Cel putin daca merg la Liceu sa gasesc niste persoane bune care ma vor accepta asta imi doresc dar nu stiu ce o sa fac daca si acolo o sa ma batjocore lumea.

Ce sfaturi aveti?

Răspuns Câştigător
| Piratul10 a răspuns:

Deci fa-ti un grup cu colegii cu care vorbesti si stai, mai invita câțiva in grupul tau...
Sau...

Deci fa ceva tare, ceva pentru ca ceilalți sa te știe si sa te aplaude!
Poti înfrunta pe cineva sau câștiga la ceva dar ceva care sa iti dea un punct in plus!
Si daca iti faci si o prietena frumoasa sunt sigur ca ai câteva puncte in plus.

Cu învățatul e simplu!
Doar fi atent in clasa cand preda profesoru cand mai explica si cand vezi ca multi din clasa vorbesc si tot zic ceva imediat de bagi si poti vorbi cu ei si ai fost si atent la ce trebuia.
Acasa timp de 10-15minute mai recapituleaza o data lectia pe care ai făcut-o azi dar fara sa mai faci si altceva doar 15 minute de recapitulat fara nici-o distrugere ca daca ai deschis Facebook-ul, messul nu o sa poti! mai bine te duci de la caluculator pentru 15 minute si gata.

Înainte de test tot asa fara nici-o distrugere ei Lecțiile si inveti azi 2/3aine 2/3 poimâine 2/3 si te mai uiti putin le la cele 4 din înainte si dupa poimâine e testul si deja știi totul.

Cu băieții.
La scoala cand jucati fotbal daca esti bun in atac /apărare arată asta!
Punete in joc si du-te apară ataca ajutat-i pe ceilalți si daca esti cat de cat bun data viitoare te vor lua in echipa!
Asta merge la orice sport!
De fapt merge si in viata reala!

Arătale ca stii sa faci ceva, fa-i curioșii arata-le, mai fa glume amuzante(tuturor le place un tip care are umor/face glume)

Baga-te si tu in seama cu un Salut.
Ar fi bine sa iti iei un sac de box si sa exersezi acasa si te uiti pe net la Mișcări si data viitoare cand cineva face figuri il aranjezi!
La asta ma refer ca dupa ce ți-a spus el ceva ii mai zici si tu si il provoci sa iti dea una dar tu te aperi si ii dai tu una.,. asta trebuie sa o încerci cu una care știe ceva si de care știe lumea cat de cat dar sa no faci prea serios sa nu vina el cu Gașca lui dupa tine.

Încerca sa vorbesti cu oameni dintr-un grup/gasca de care iti place si încerca sa te împrietenești cu ei si baga-te in grup-ul lor!
Sunt foarte multe Opțiuni dar nu am timp sa le zic pe toate, pentru întrebări imi po-ti scrie um mesaj...

Si cu gasca ta daca vrei sa iti faci una cu tipi cu care vorbesti si stai, atunci fa-o si dati-va si voi putin mari atunci poti încerca fata cu boxul cu un alt tip ca ai si tu o gasca si esti cu prietenii tai din gasca...nu o sa te atace chiar asa mai ales daca il poti face praf si cu Gașca in spate ai un avantaj...
Apoi mai iei oameni la tine in grup/gasca
si dupa lucrezi in popularitatea grupului
.dar ai grija ca daca doar tu esti tare dar restul grupului nu prea e atunci trebuie sa ii faci si pe ei tari sau sa schimbi grupul.
PS:Respectul, popularitatea... se câștiga!, nu poti avea peste noapte respect va dura ceva timp zile/saptamâni pana vei fi cu adevărat respectat/popular

Sper ca te-am ajutat

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

Prieteni îi poţi considera pe cei pe care îi doreşti în preajma ta, pe cei care îţi influenţează în bine starea de spirit, dar mai ales pe cei care-ţi împărtăşesc valorile.

| milan9 a răspuns:

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Dacă vrei, citeşte aici despre cum îţi poţi face prieteni adevăraţi:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008103

Cele bune!

| TPUuser199 a răspuns:

Si tu asculti de ei?
Totusi nu inteleg de ce "isi bat joc de tine" sunt mai buni, sau se cred mai buni? Nu-i mai lasa pe toti sa te calce in picioare, si atunci cand te jignesc, raspunde-le cu aceeasi moneda! Succes

| nokautone a răspuns:

Vrei respect?
Castigal. Poti sa fi mare gagicar totivor sa stea pe langa unu care e plin de gagici si cred ca ai avea sanse daca spui cate ingrijesti de tine happy
Mai poti sati castigi respectul cu mainele goale apucate de un sport toti vor sa stea pe langa un boxeor, hanbalist, fotbalist... etc toti vor sa auda povesti despre cariera ta sportiva ( dar ai grija sa nu faci invidie trebuie sa o spui pe un ton prietenos )
Date bine si tu pe langa smecherul satului
Daca zici ca ai stat prin casa si chiar vrei respect de la "baieti " iate si tu la bataie cu unu a sa-l bati de sal usuci
Ultima optiune e pentru disperati
happytongue:*

| Zacku53 a răspuns (pentru nokautone):

Pai chestia este ca eu ma dau cam smecher da vad ca lumea tot nu ma suporta
Parintii mei ocupati intruna ei m-au invatat numai esentialul sti sa fiu politicos etc... si ma dau pe langa fete nu sunt timid si ma dau mai smecher nu in nesimtire dar zic ca baietii nu ma prea agreaza
Totusi mersi pentru sfat scuze daca nu intelesasi nimic

| Zacku53 a răspuns:

Eu sunt asa o persoana mai de treaba si ma dau la fete dar chestia e ca nu ma agreaza baietii

| Exilee a răspuns (pentru Zacku53):

"Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria valoare" big grin

| Zacku53 a răspuns:

Sa sti ca mi-ai dat multe idei si m-am gandit de mult la unele dintre acestea si o sa ma apuc de sport si sa ma uit la unele miscari de bataie sa pot sa ma apar multumesc pentru tot