| CrazzzyA a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi sau pareri. De ceva timp nu prea am idee ce sa fac cu viata mea. Pierd timpul aiurea, nu fac ceva folositor. Nici macar nu ies cu prietenii pentru ca toti lucreaza si oricum m-am indepartat de toti prietenii pe care i-am avut. Practic nu mai am niciun prieten. Am lucrat si eu o perioada de cateva luni, dar nu pot realiza nimic cu banii aia. Vreau sa plec sa lucrez in strainatate, dar nu cunosc decat engleza si tot parca astept de o gramada de timp o ocazie ca sa pot pleca. Nu e chiar usor sa iti gasesti ceva de munca, mai ales ca nu ma pricep in niciun domeniu si nu am idee pe ce domeniu sa o apuc. Vreau sa fac bani ca sa-mi creez un viitor. Vreau sa fiu inconjurata de oameni, pentru ca singuratatea ma deprima. Nu am idee ce o sa fac cu viata mea. Chiar daca as vrea sa ma bucur de fiecare clipa si sa nu mai irosesc timpul degeaba, nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa se intample asta cat mai repede.

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Aduna-ti toate ideile,vezi ce te pasioneaza,ce ti-ar placea sa faci,cauta informatii utile despre lucrurile care doresti sa le aplici si descopera altele noi.
Nimeni un s-a nascut invatat, vei invata pe parcurs tot ce trebuie sa stii despre domeniul la care te hotarasti sa aplici. Opteaza pentru un curs, postliceala, facultate; astea iti pot deschide usi.
Daca vrei sa pleci, cauta o tara in care criza un se resminte atat de mult, ca cele din nordul Europei.Majoritatea romanilor care au plecat, nu au stiut limba ci au invatat-o in tara respectiva.
Tot ce trebuie sa faci, este sa iti pui gandurile in ordine si sa le pui in balanta, sa vezi ce te favorizeaza si ce un. aPOI fa-ti un plan de actiune si actioneaza.Citeste despre :realizarea obiectivelor.
Deasemenea, nu renunta la prietenii, reia-le.Invita-ti prietenii in oras si restabileste prieteniile.Succes,rabdare si PERSEVERENTA.

| neutrino a răspuns:

Care este intrebarea? Fara a te supara, iti reamintesc ca nu toti reusim in viata: unii sunt capabili, altii nu.

| VyrusEleven a răspuns:

Stii si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine. Pur si simplu nu stii pe unde sa o apuci. Parca nimic nu merita, nimic nu are rost. Asa e? Asta se numeste depresie. Solutia este foarte simpla. Trebuie sa incepi sa socializezi cat mai mult si nu ma refer pe net, ci in viata reala. Ai nevoie sa iesi, sa stai cat mai mult in preajma oamenilor. Eu asa am reusit sa ies din situatia asta oribile. Stii vorba aia, Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista. Daca tu nu iesi este foarte probabil sa pierzi multe oportunitati. Poate iesi si vezi un anunt intr-un ziar cu un loc de munca atractiv. Daca stateai acasa nu se intampla chestia asta. Poate iti gasesti un prieten care sa merite. Daca erai pe Facebook nu aveai sanse. Bucura-te de fiecare oportunitate de a iesi si de a socializa si ai sa vezi ca iti va merge mai bine. Sper sa te fi ajutat. Bafta

| Killeramaster a răspuns:

Fă-te profesoară de engleză. Acolo vei preda la copii, te vei întâlnii cu profesorii și alți oameni, îți vei face prieteni (colegii de serviciu). ^^

| Iamnotme a răspuns:

Mai cauta de munca, daca vrei cu adevarat ceva, o sa reusesti. Daca vrei sa mergi dincolo sa muncesti, cauta de lucru, toti am pornit de jos. Trebuie sa ai ambitie si sa stii ce vrei happy

| Skifer a răspuns:

Sfat : Fa-te (profesor-profesoara).
In fiecare an te vezi cu oameniiwinking, copii.