| c0sm1n198opt a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legatura cu fosta prietena! Suntem impreuna de 5 ani; locuim impreuna de 3, iar acum 2 luni am ceruto in casatorie la nunta fratelui ei si a acceptat(chiar era plina de emotii si era sincera), acum o luna ea mi-a cerut o pauza (a fost a 2-a oara cand mi-o cere dar prima nu am acceptato), pauza a ceruto cu motivul ca nu mai este sigura daca ma mai iubeste sau nu, si ca nu mai stie ce e in sufletul ei, deci am acceptat aceasta pauza de o luna (dupa spusele ie, simteam ca faza cu pauza se rezuma la despartire), la care ne-am despartit; pe motivul ca nu ma mai iubeste! In toti acesti ani au fost clipe fericite si nefericite dar o simteam ca ma iubeste.Nu am jignito niciodata atat de tare incat sa ajunga la ideea asta; nici nu am dat in ea niciodata si tot timpul am incercat sa o fac fericita in ciuda tuturor greutatilor si in acelesi timp sa ii deschid cat de cat mintea la problemele vietii. Acum inca mai locuim impreuna dar urmeaza sa ne separam de tot! Intre timp am descoperit ca ea este cu altcineva (si nici macar o luna intreaga nu a trecut de cand ne-am despartit) acum ma intreb unde am gresit. Dar nici nu vrea sa sufar avand in vedere ca nu a fost decizia mea si ma simt nevinovat. Nu pot sa zic ca nu sufar dar ma consolez cu ideea ca daca ea se simte foarte bine cu prietenii ei si cu noul iubit eu de ce as suferi!?! si totusi nu reusesc sa inteleg ce este in mintea ei! Va multumesc daca a-ti putea sa imi fiti de folos.

Răspuns Câştigător
| dyonline88 a răspuns:

Probabil s-a saturat de relatia asta. vrea ceva nou.nu stiu ce varsta aveti si de la ce varsta e ea cu tine. poate a fost prea tanara cand sia inceput cu tine relatia si are nevoie de ceva nou, sa mai experimenteze.un sfat de aur:sa NU faci presiuni asupra ei.las-o in pace. abtine-te sa o cauti! vei vedea ca in scurt timp(poate dura 1 2 3 luni).va vrea sa se intoarca la tine.pentru ca e f greu sa gasesti in ziua de azi pe cineva care sa corespunda cerintelor tale din toate pct de vedere.la inceput toate sunt roz,aparent e fericita cu tipul, dar sa vezi tu cand se vor cunoaste mai bine, va vrea sa impacati.crede-ma pe cuvant.si atunci tu vei fi cel cu o scara mai sus...vei hotara in functie de ce simti atunci daca ii mai dai o sansa.si faza cu "e greu sa gasesti pe cineva care sa fie cu adv pe placul tau" e valabila si pentru tine.cantareste bine lucrurile. daca vei simti ca o iubesti sa nu ii spui NU doar din mandrie.prin faptul ca o ierti ii vei arata bunatatea ta si iubirea ta imensa fata de ea, fapt care o va rusina f tare in sinea ei pentru ce ti-a facut.sa ai noroc! si sa fi iubit.(ti-am vorbit din proprie experienta, si eu am facut dupa o lunga relatie ceea ce a facut prietena ta).

13 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

E din cauza că actualul are maşină mai bengoasă. O să te simţi foarte bine când o să se întoarcă la tine şi o să o refuzi.

| c0sm1n198opt explică (pentru ZvT):

Za zicem ca e asa...dar tot nu sunt convins! mersi oricum

| vreau1alint a răspuns:

Pai daca e deja cu altcineva inseamna ca noul ei iubit s-a bagat un pic cam mult in viata voastra si a dezorientat-o. Nu ar trebui sa suferi, daca a dorit pe altcineva asta e, treci peste ai toata viata inainte, ai timp sa cunosti pe cineva care sa iti fie alaturi pentru totdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Admira-i onestitatea. A simtit ca nu mai merge intre voi, incepuse sa ii placa de altul, cinste ei ca a avut tupeul sa spuna ca are nevoie de timp de gandire si apoi sa aleaga varianta despartirii. S-a adeverit, in cele din urma, dupa 5 ani, ca intre voi nu era ceva de durata. E mai bine acum, decat mai tarziu.
Dar tine cont ca fetele nu pot trece atat de repede de la o relatie serioasa la alta relatie. Nu va avea liniste, cel putin nu la inceput, cu tipu' astalalt.
Vorba lui ZvT, probabil ca te vei simti foarte bine cand va veni inapoi si o vei refuza.
Tu fii impacat cu tine, ca stii ca ai fost capabil sa duci 5 ani de zile o relatie serioasa, ca ai tupeu' sa faci pasu de pe scaun cand ai streangu la gat (a se citi ca "te insori") si vezi-ti in continuare de viata. O sa gasesti femei garla.

Si inca un lucru: povestea asta doar te face mai barbat.
(da, chiar vreau funda aia)

| superdorex a răspuns:

Da, pacat de tot ce a fost intre voi, vei ramane doar cu o amintire! Poate ca totusi a intervenit acea rutina intre voi, iar sentimentele voastre nu mai aveau stralucirea care era la inceput! Se intampla sa stii nu esti nici primul nici ultimul! Totul e ca tu sa apreciezi ca acest lucru s-a intamplat acum si nu dupa ce faceati acel pas in viata, ca apoi erau repercusiuni si durea mai mult! Tu dovedeste-i ca s-a inselat in privinta ta, ramai acelasi si vei vedea ca va apare si fata care sa iti ofere dragostea si stabilitatea de care ai nevoie, pentru ca se vede ca esti un baiat deosebit! Deci fruntea sus si arata-i ca esti barbat, viata merge mai departe! Mult noroc!

| pisoias a răspuns:

Noul iubit il avea de cannd ti-a cerut acea pauza. Fata ori e materialista ori e instabila(sentimental).Dar viata e frumoasa si fete sunt multe.Noroc.

| harciog a răspuns (pentru pisoias):

Pisoias,ma surprinzi mereu cu gindirea asta libertina.Se spune ca pot gindi asa numai "stapinii" fi-r-as al dreaku cu tata si bunicu'meu.S-au emancipat femeile frate, sau erau?

| carpediem a răspuns:

Probabil a dat de alt mediu si pentru ea materialul e mai presus de sentimene. Nu mai cauta sa cauti sa intelegi ce a determinat-o, asta e o capcana pentru tine care te tine ancorat in trecut. Cu cat accepti mai repede trecutul cu atat va fi viitorul mai aproape. E foarte greu sa dai sfaturi din afara ce si cum, cand de fapt doar timpul te poate ajuta sa intelegi. Tu nu poti decat sa ajuti timpul sa stearga. Ia-o de la inceput, trateaza si tu, tot raul spre bine, adica bine ca nu a fost dupa ce aveati copii. E greu, stai si tu cu prietenii si vorbiti despre altele, lasa trecutul in spate.Bafta.

| cherrybomb a răspuns:

Te respect pentru modul de gandire si pentru cat de bun ai fost cu ea.in ciuda celor intamplate happy

| Flav a răspuns:

Pentru mine e clar totul: nu ridica femeia la cer, ca te va insela cu primul inger.

| c0sm1n198opt explică:

Va multumesc mult. Cu totii mi-ati fost de folos si de mare ajutor...

| c0sm1n198opt explică (pentru cherrybomb):

Iti multumesc de incurajare...am sa o respect in continuare chiar daca s-a terminat asa...viata merge inainte!

| cherrybomb a răspuns (pentru c0sm1n198opt):

Cu placere! sper sa treci cat mai repede peste tto ce ti se intampla