| grigg a întrebat:

Mai e posibila impacarea!

Salut,

Am o problema si nu mai stiu cu cine sa vb, am zis sa incerc sa gasesc si niste raspunsuri si de la voi.

In urma cu 1 luna eu si prietena mea am avut o discutie mai serioasa dupa ce eu am suparat-o putin si mi-a zis ca vrea sa luam o pauza, locuim impreuna, mi-a zis ca nu stie daca ma mai iubeste ca si la inceput si ca m-am schimbat si ca am cam neglijat-o, zicea ca nu stie daca ma mai iubeste si ca vrea sa stea pentru o perioada singura sa isi limpezeasca mintea sa isi dea seama daca ma iubeste ori ba. Eu o iubesc foarte mult si acum as face orice pentru ea doar ca sa nu o pierd, e cea mai speciala persoana de pe lume, la inceput situatia era exact invers, eu nu dadeam prea mare importanta insa am ajuns sa o iubesc enorm(suntem impreuna de 4 ani de 2 locuim impreuna). As face orice pentru a mai ncerca sa imi dea o sansa sa vada ca m-amschimbat si pot face ca lucrurile sa fie bine, parerea mea e ca ea s-a speriat de casatorie(desi eu nu am prea adus vorba) mi-a zis ca daca ar fi sa o cer ea nu ar stii ce sa raspunda si ca ei ii e frica sa nu ma schimb dupa casatorie si sa se ajunga la divort si din alea... Mai tinem inca legatura. mai vb daca eu nu o sun 2-3 zile ma suna ea dar e tot nehotarata nu stie ce vrea. nu stiu ce sa fac mai are vreun viitor relatia asta sau mai bine imi iau gandul?
multumesc

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Patru ani sunt foarte mult timp si daca spui ca la inceput ea te iubea si tu nu,inseamna ca fata asta s-a chinuit sa te faca s-o iubesti,a reusit,a dat tot si nu mai are ce sa dea, a obosit si nu vrea doar o pauza, vrea sa fie lasata in pace deocamdata.
Faptul ca sunteti despartiti de o luna si ea tot mai suna este doar obisnuinta celor 4 ani de a te auzi,de a sti ce faci tu,inca nu poate renunta la tine complet.
Si mai e ceva.
Cand o femeie are nevoie sa se gandeasca,exista si altcineva si nu poate,daca e impreuna cu tine,sa ia o hotarare corecta.
Te sfatuiesc sa consideri o amintire cei patru ani si pe ea,pierduta pe veci,nu cred sa mai fiti impreuna.
Daca gresesc si se va intoarce la tine,surpriza si bucuria ta vor fi de doua ori mai mari,dar te sfatuiesc sa te porti si sa consideri ca totul s-a terminat.
E un fel de autoaparare a ta,in fata viitorului ei refuz de a mai fi cu tine.
Din moment ce iti spune ca se indoieste ca te-ar putea iubi cum o iubesti tu,mai bine ti-o scoti din cap si-ti vezi de drum.
Si, cand e vorba de casatorie, cauta sa fii iubit mai mult decat iubesti.
Imi pare rau pentru tine.

| LittleRose a răspuns:

Ea te iubeste! Nu ar fi rau sa o suni si tu, sa vada ca si tu ai initiativa, nu doar ea.Intr-una din conversatii ar fi bine sa ii spui si ei ceea ce simti cu adevarat, sa ii promiti ca pentru ea te vei schimba.Practic,nu se teme de ideea de casatorie.Se teme doar de ideea ca tu te-ai schimba si mai mult, pentru ca deja te-ai schimbat in timpul relatiei. Odata ce ai convins-o ca vei fi iar ca inainte, ea are nevoie de timp pentru a percepe schimbarea ta la nivel moral.Depinde doar de tine sa ii castigi din nou increderea si iubirea neconditionata.Arata-i ca esti diferit,ca sti cum sa ti cont de parerile ei, pentru ca nu multi sunt asa.Te iubeste, si o vei castiga inapoi cu cateva miscari destepte.Mult succes!

| Ciprian_8297 a răspuns:

Salut! pai cum sa zic trebuie sa-i arati ca u o iubesti f mult si zii ce ai de zis nu trebuie sa tii in tine si spune-i ca te schimbi si ca nu o mai neglijezi.si nu ai cum sa dai uitarii la 4 ani! e forte greu sa uiti de relatia asta.nah eu zic sa te duci la ea acasa cu un buchet de flori si sa-i zici ce ai sa faci pe viitor...succes!

| grigg explică:

Am amvut disuctiile despre care vorbiti voi, i-am explicat ca as face orice pentru ea si stie cat de mult o iubesc, ea zice ca nu ma poate iubii asa de mult cum o iubesc eu pe ea si ca mai bine sa imi gasesc pe cineva care sa ma iubeasca la fel de mult, am incercat si cu flori si cu mai multe dar ea zice ca are nevoie de o pauza ca nu stie ce vrea ca e debusolata. I-am explicat ca sunt dispus sa ma rabdare sa isi lamureasca gandurile, dupa ce m-am mutat m-am gandit ca poate o sa isi revina si o sa vada cat d mult tin la ea, dar nu prea a avut timp sa se plictiseasca, dupa ce ne-am despartit un prieten de-al ei s-a inbolnavit si a fost to pe la spital pe la ala.

| grigg explică:

@grece12 in legatura cu faptul ca mai e cineva si ea vrea sa se gandeasca, prietenul ala la care merge la spital si e bolnav e fstul ei iubit de ac 5 ani cu care a ramas prieteni buni si fata de care a simtit nevoia sa il ajute si el ajutand-o cand au fost impreuna in probleme asemanatoare, voi ziceti ca nu mai imi vad nici un viitor cu ea, eu am 29 ea are 25 de ani, normal ar fi fost sa ne fi casatorit peste 2 ani cel tarziu insa ea s-a schimbat dintr-o data, stiu ca uneori nu am respectat-o cum ar fi meritat, acum imi pare enorm de rau si as face orice ca sa fim iar impreuna. Eu inca sper si inca o sa lupt pentru ea pana stiu ca nu mai e nici o sansa. O iubesc prea mult sa renunt din prima la ea.