| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr`o situatie dificila si cer seriozitate. Raspunsul cel mai bun va fi premiat cu funda happy
In primul rand, acum ceva luni m-am imprietenit cu o fata de-o varsta cu mine, prin intermediul alteia. O perioada am tinut legatura dupa din anumite motive n-am mai putut. In ultimul timp am iesit cu ea si am simtit o legatura speciala asa ca intr-o seara m-a intrebat daca vreau sa fim cele mai bune prietene iar eu am acceptat. Stiu ca o prietenie nu se castiga asa usor si probabil ne-am pripit in a lua aceasta decizie.
Pot sa spun ca intr-un fel in cazul meu a intervenit si gelozia, asa e firea mea.Pt ca ea are o prietena cu care se stie de cativa ani buni, au fost bff si deocamdata sunt doar prietene dar se comporta ca si cum ar fi bff, ies mai mereu impreuna, etc. Eu intr-un fel m-am simtit la mijloc si pentru faptul ca cealalta prietena ai ei parca imi ocupa mie locul. Am incercat sa-i explic chestiile astea, ne-am certat de cateva ori si mi-a explicat ca ea nu va putea sa nu mai fie prietena cu respectiva. Am acceptat ideea dar totusi nu ma simteam ca lumea, asa ca ieri seara i-am zis ca se pare ca nu prea ma suporta etc. Pana la urma dupa ceva conversatie mi-a zis ca nu mai vrea sa fim bff, ca ar fi mai bine, si ca am putea ramane prietene f bune. Eu una nu stiu. chiar tineam la ea si chiar sufar! straight face. Ce ma sfatuiti sa fac? Pt ca am si plans dupa ea!

Plus ca mai am o intrebare.
Este vorba despre un baiat cu care am fost 4 luni, maine se implinesc 4 luni de cand ne-am despartit si totusi durerea este inca in sufletul meu si desi de multe ori zic ca atrecut, am sters nr lui, amintiri, incerc sa nu mai scriu in jurnal despre el pur si simplu nu pot. Dau sfaturi altora insa eu nu le pot pune in practica, mi se pare asa greu si mi se par atatia de putini baieti in lumea asta, numai el era perfectul pentru mine... sad. Problema este ca m-a incercat de multe ori si multi au zis ca incercarile astea nu au fost neaparat dragoste.In sensul ca de multe ori mi-a spus ca o fata i-a cerut cmb si eu l-am intrebat daca a acceptat-o.Mi-a raspuns dupa putin suspans.S-a despartit de mine de doua ori si a doua zi ne-am impacat. L-a pus pe un baiat sa ma sune si sa vada daca ma duc sa ma intalnesc cu el etc. Eu nu am stiut insa motivul pentru care ne-am despartit,nu a vrut sa-mi spuna insa l-am aflat de curand,cica pentru ca iubeam un baiat mai mult decat pe el,ala fiind prieten f bun cu el, cand de fapt eu il iubeam nebuneste pe el,pe fostul meu prieten.A fost my first love, reala.
In fine, zilele trecute m-a sunat in ziua in care trebuia sa implinim 8 luni si m-a intrebat de ce l-am sunat cand de fapt eu nu l-am apelat deloc.In fine.In ultimul timp i-am trimis mii si mii de mesaje si nimic, niciun raspuns.Cateodata stiu ca nu avea mesaje si alteori...O data mi-a trimis un mesaj spunandu-mi ca ma iubeste si dupa a zis ca a gresit nr. Offf. Oare m-a placut macar? Mai tine la mine? Nici nu stiu ce sa fac, nu prea pot sa-l uit.Mi-e asa greu.
Va multumesc pentru sfaturi in leg cu ambele probleme.

Răspuns Câştigător
| miauuau a răspuns:

Pentru prima ta problemă eu sunt de părere că ar trebui să te apropii mult de ea, iar dacă vă înţelegeţi foarte bine veţi ajunge şi bff dar poate va dura ceva timp. Nu te întrista! pui prea mult accent pe faptul că ea nu mai vrea să fiţi bff în loc să încerci să faci mai multe lucruri împreuna cu ea. în plus, fii mulţumită că nu te-a îndepartat deloc! nu trebuie să fii geloasă pe prietena ei pentru că nu o poţi avea numai pentru tine. ai grijă de prietenia voastră, întăreşte-o cât de mult poţi!

În legătură cu a 2-a problema. băiatul ăla se joacă cu sentimentele tale. am fost într-o situaţie asemanatoare. s-a despărţit nemernicul de mine fără motiv. iar eu am acţionat ca tine când m-a căutat dar mi-am dat seama că degeaba îl mai caut. dacă te vrea ştie unde te găseşte. Încearcă să nu-i mai dai atâtea mesaje pentru că te umileşti. Eu mi-am muşcat buzele şi am plâns ca o isterică cu telefonul în mână incercând să mă abţin să-i scriu ceva... şi am văzut că se poate.
Dacă ţine sau nu la tine, asta ştie doar el dar dacă vroia să fie cu tine era de mult! încearcă să nu-i mai dai atentie, indiferenţa doare cel mai tare şi poate-şi dă seama ce a pierdut sigh
Şi eu scriam de nemernicul meu în jurnal şi încă mai scriu pentru că am ce scrie.şi crede-mă că rămân uimită când mai uit să scriu de el..pentru că timpul trece şi am mai uitat.
Ne asemănăm mult la întâmplarea asta, poate-mi laşi id-ul să mai vorbim :*
succes! big grin

5 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Bff? Pe bune... oh go on

| butterflyone a răspuns (pentru Andrei233):

Sincera sa fiu nu credeam ca o sa se ajunga la bff - adica consideram ca suntem bf si totusi eram constienta ca nu va fi forever...

| xqevilkissworldx3 a răspuns:

Buna happy pai 1.eu la prima poveste nu stiu ce sa zic. poate aceasta fata nu ti-a fost chiar asa buna prietena cum credeai, incearca sa treci peste! sunt o gramada de fete/baieti pe pamant cu care sa fii prieten! trebuie doar sa-l alegi pe cel bun
2. in legatura cu baiatul, sunt in aceiasi situatie. incearca sa-i dai mai mult spatiu, lasa-l in pace si vezi daca iti da vreun semn de viata, daca nu, inseamna ca el te-a uitat. insa nu fii trista. incearca sa treci peste, incearca ceva nou happy
funda?