| Manticora a întrebat:

Am o amica obeza care nu vrea sa slabeasca ca sa se opereze de fibrom, medicul a zis ca nu poate s-o opereze nici daca vrea si ar trebui sa slabeasca si pentru ca e suspecta de diabet, dar ea refuza orice si zice ca de fapt se simte rau din cauza vaccinului de acum 3 ani...
Voi ati mai pastra prietenii cu oameni asa? Nu stiu, mi se pare de-o inconstienta iesita din comun. Mi se pare razna. Si astea nu sunt toate problemele de sanatate pe care le are, are o gramada, de dinaintea pandemiei cu mult.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Suspectă de diabet? Nu e sigur dacă are sau n-are?
Cât despre prietenia de care zici... Dacă renunți să mai fii prietenă cu ea, înseamnă că nu i-ai fost niciodată prietenă.

| Manticora explică (pentru sabin89):

Suspecta adica are glicemia cam mare mereu dar nu are diabet, insa fiind obeza e foarte posibil sa faca in viitor daca nu slabeste si nu schimba alimentaria

| Violleta2022 a răspuns:

Cum isi asterne, asa doarme!
Daca nu vrea sa slabeasca inseaman ca nu-i pasa de sanatatea ei iar tu chiar nu ai ce sa-i faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Știu multi oameni cu fobie de medic și de boala care îi face inconștienți. Eu zic că trebuie ajutați nu lasati de izbeliste. Dar daca ai încercat și ai incercat tu tinai făcut datoria. Macar sa o faci conștientă că nu o mai ajuți și că va pierde prieteni

| Manticora explică (pentru suntserios):

De 2 ani s-a intensificat problema si de cate ori ii aduc aminte ce a zis meedicul zice ca ea stie ce simte mai bine decat el. Nu m-ar deranja daca nu s-ar plange, dar nu e zi in care sa nu zica ''eu de cand am facut vaccinul nu mai sunt om'' desi problemele ei sunt de 5 ani minim

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Ajutatul e atunci cand prietenul/prietena iti accepta acel ajutor, de buna voie. Daca nu, se numeste ca i-ai fortat, obligat etc, nu ca i-ai ajutat.

| dullcat a răspuns:

Cred ca prietenia voastra s-a construit pe alte valori, nu pe aspectul legat de greutatea ei. Daca tu iti pui aceste intrebari si nu doresti sa respecti decizia prietenei, asa gresita cum e, atunci e clar ca nu decizia ei e motivul pentru ar trebui sa rupeti prietenia.

| sofisis a răspuns:

Nu e incontienta. Nu stii care sunt adevaratele motive pentru care ea nu face asta asa ca daca ii esti prietena, ar fi cazul sa o sustii si sa nu mai intrii cu bocancii in deciziile ei.

| Lioana a răspuns:

E decizia ei personala. Daca nu tine la sanatatea ei nu ai ce face. Nu poti conditiona prietenia fata de ea de felul cum isi gestioneaza viata si sanatatea. Adica poti, ca nu te obliga nimeni sa fii prieten cu cineva daca nu vrei. Dar nu e un motiv bun pentru a renunta la o prietenie.

| AdioTPU a răspuns:

Ok. Înțeleg și apreciez dorința ta de ati ajuta prietena dar nu o poți forța. La vremea potrivită atunci când se va îmbolnăvi grav și va suporta consecințele faptelor ei, a încăpățânării ei de a ieși din zona de comfort, va înțelege pe propria piele că trebuie să facă o schimbare astfel viața îi va fi pusă în pericol.

| dolceromania a răspuns:

Atunci cand fortam pe cineva sa creada ce credem noi, sa simpta ce vrem noi ne numim calai! Ar trebui sa fii alaturi de ia in continuare sa-i arati dragoste si atunci cand va vedea cai pasa cuiva de ia probabil se va schimba.Aratai dragoste, Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| unknownnn a răspuns:

Nu văd de ce ar influența deciziile ei, asupra propiei vieți, prietenia voastră. Și mie mi se pare ireal când o persoană nu face schimbări când ar trebui să le facă, mai ales când e vorba de sănătatea lor, dar până la urmă, e absolut viața lor și ei decid.

În calitate de prietenă, consider că ar trebui să-i spui(deși mi se pare aiurea să fi nevoit să-i spui asta unei persoane care se presupune că ar trebui să fie conștientă de consecințe) și să încerci să o motivezi. Dacă nu face vreo schimbare, nu mai e treaba ta. Nu poți ajuta o persoana care nu vrea să fie ajutată.