| puisor a întrebat:

Am o fetita de 3 luni si sunt cea mai fericita mama, dar ca si sotie sunt putin nefericita.Sotul meu lucreaza, iar eu stau acasa cu bebe.In aceste 3 luni am iesit de cateva ori prin oras la cumparaturi, in schimb sotul meu a mai iesit prin cluburi, cumparaturi, credeti ca am gresit ca i-am reprosat ca el iese cu prieteni, iar eu stau acasa cu bebe? Imi doresc si eu sa mai ies pe undeva, dar el imi zice ca acum am un copil si ar trebui sa fiu mai responsabila.Inteleg ca trebuie sa fiu asa dar si el nu ar trebui sa fie la fel? Este normal ca eu sa stau in casa si ca el sa se distreze? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| carmensytah a răspuns:

Felicitari pentru scumpetea ta, nu esti singura care se lupta cu aceasta mentalitate, amandoi aveti drepturi egale, asa cum el are dreptul sa mearga la o bere cu prietenii tot asa ai si tu acest drept, si la fel aveti responsabilitatea de a va creste si ingriji de copil, sfatul meu e sa nu te certi, sa faci pasi mici si cu rabdare, fa-l sa inteleaga ca si tu ai nevoie sa mai iesi in oras si ca a fi mama nu inseamna sa stai inchisa in casa, ca nu esti singura care tr sa aiba grija de copil, dar totul tr facut si spus cu calm, iar acum ca vine vremea buna ai sansa de a iesi cu copilul afara, dar nu uita ca comunicarea este foarte importanta intr-o relatie, deci spune tot ce ai pe suflet, va doresc sanatate si fericire, te pup.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal ca macar doi ani tu sa renunti la distractii in favoarea copilasului. Nu stiu daca e normal ca el sa mearga sa se distreze, dar presupun ca el si lucreaza si atunci are nevoie de un pic de relaxare. Stiu ca si tie ti-e greu cu copilul, dar nu se compara cu cat de greu ii este lui cu copil mic plus serviciu. Vei vedea si tu cand vei reincepe serviciul.
Nu-i reprosa, este gresit si il va indeparta pe buna dreptate. roga-l frumos sa-si petreaca timpul liber cu tine, ai grija sa-l primesti mereu acasa zambitoare, proaspat dusata, mirosind frumos si neaparat cu ceva bun pe masa. Asa va veni cu placere acasa si va fi mandru de sotia lui grijulie si frumoasa.

| fabiola a răspuns:

Tu esti cea care trebuie sa faca legatura stransa:fetita-mama-tata! Organizeaza iesiri macar la sfarsit de saptamana in care sa fi-ti impreuna sau cu prieteni comuni! Apoi iti poti face o prietena, o mamica care are un bebe de varsta apropiata cu al tau.Iesiti impreuna la cumparaturi, in parc. Va prinde bine atat voua cat si copiilor!

| gigiro a răspuns:

E normal ca un barbat sa nu fie atat de afectat de faptul ca are un copil ( la ei e mai mult chestia de orgoliu). O mama este legata cu toata fiinta ei de mica fiinta cu niste fire nevazute care nu se vor rupe niciodata. Ce face insa sotul tau, este de-a dreptul de neconceput. Nu numai ca trebuie sa discuti cu el de problemele care te dor, trebuie sa-l atentionezi ca este un mare egoist. Vrea sa te lege de casa si el sa vagabondeze pe unde vrea? Tu sa muncesti ca o sclava si el sa faca cumparaturile si eventual sa mai mearga la o bere cu baietii? Asa ceva nu este de conceput si nici nu este in binele copilului, caruia ii trebuie si un tata, chiar daca este o micuta floare. Eu in locul tau as face ceva astfel incat sa ramana singur cu copilul, macar o zi. Acest comportament denota ca inca nu este matur suficient sau este de moda veche cand mamele trebuiau sa ramana acasa la cratita.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ati facut un copil ca sa va certati care iese prin oras? Ai scris ca tu ai iesit la cumparaturi, ca si el a iesit dar a mai iesit si cu prietenii. Deci problema e ca el iese mai mult? Nu stiu daca ar trebui sa contorizezi, plus ca mama e intr-adevar cea care sta mai mult cu copilul si il si alapteaza. Daca iese in fiecare week-end insa poate ar trebui sa se gandeasca si la faptul ca dupa ce te casatoresti si faci copii viata se schimba. Spune-i ca este o perioada mai grea pentru tine si ai nevoie sa iti fie aproape. Nu uita ca pe alta parte tu stai tot in casa si cand el merge sa munceasca. Chiar daca esti mai vulnerabila acum pune-ti problema ca te daruiesti cu totul copilului acum cand il ai, nu faceti schimbul de garda egal. Amandoi treceti prin niste schimbari, ele trebuie sa va uneasca nu sa va indeparteze. Explica-i ca ai nevoie de el, si ca trebuie sa faceti niste compromisuri spre binele copilului. Iar o data sau de doua ori pe luna nu e nimic grav daca se mai destinde si el, asa cum si tu il poti lasa cateva ore ca sa iesi la o plimbare, diferenta e ca tu n-ai voie sa fumezi si sa bei alcoolice.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu ai gresit de loc, copilul trebuie sa va uneasca nu sa va desparta, nu e corect ca el sa mearga prin cluburi iar tu sa stai acasa.Sotul tau trebuie sa inteleaga ca amandoi trebuie sa fiti responsabili nu numai tu, copilul e si al lui. Daca aveti parintii in aceiasi localitate cu voi sau o ruda dispusa sa stea cateva ore cu puiutul puteti si voi sa mergeti la un spectacol, la un film sau pur si simplu sa va plimbati 2-3 ore fara griji. E bine cand e frumos afara sa mergeti toti la cumpataruri sau la plimbare.Pentru bebe e chiar indicat sa mergeti zilnic la plimbare in special seara, la intoarcere urmeaza baia, papica si sa vedeti ce bine va dormi puiutul.

| Barajag a răspuns:

Nu este normal, atata timp cat v-ati dorit amandoi copilasul acesta, trebuie sa contribuie si el la cresterea lui.In primul an de viata a bebelusului amandoi trebuie sa-i aratati afectiune si dragoste parinteasca.Mama fiind, te sfatuiesc sa vorbiti despre situatia asta chiar acum.Cu vorba buna, convinge-l ca trebuie sa lase iesirile in oras si sa devina taticul de care are nevoie copilul. Puteti iesi toti trei la o plimbare in oras cu caruciorul. Fetita se va simti foarte bine daca ia putin aer.Bafta!

| Linda a răspuns:

Chiar daca pentru 2 ore ar fi important sa lasati copilul cu altcineva si sa iesiti voi doi impreuna la un suc. Eu cu sotul meu ieseam la pizza, suc cu cosul acela pentru copii, fetita era cuminte si noi puteam discuta linistiti. Uneori sotul meu iesea cu vreun prieten dar nu la club.

| ines a răspuns:

Buna ai facut ceva corect ca ai spus ce te doare.Si eu am o fetita dar cand era sa iesim la cumparaturi sau plimbare iesim toti trei.Adica cum tu ai copil si trebuie sa fii responsabila? Dar el nu-i tata?

| lost.in.rain a răspuns:

Pune-l si pe el in situatia de a ramane singur cu bebelina acasa, si apoi vezi ce are de spus. Sanatate maxima si sa cresteti frumos! :*

| MikyMi a răspuns:

Nu este deloc normal!
Bebe e si al tau si al lui, amandoi trebuie sa aveti grija de fetita.amandoi aveti aceasta mare responsabilitate!
Ca sa va distrati amandoi, de ce nu iesiti cu fetita in parc?
E frumos sa iesiti toti 3 in parc, in asa fel fetita ia aer iar voi va acordati mai mult timp unul altuia, la cumparaturi ar fi frumos daca ati mere la fel, toti3.
Trebuie sa-i explici ca acum formati o familie.copilul are nevoie mare de mama dar in acelasi timp si de tata!
Crestere usoara si intelegere in familie!

| anason a răspuns:

Cand iti spune ca ar trebui sa fii mai responsabila el uita un lucru esential : si el trebuie sa fie la fel de responsabil. Drept dovada ar trebui sa stea si el cu cel mic si sa te lase si pe tine sa mai evadezi din casa. E urat din partea lui sa te lase acasa cu bebe si el sa se distreze prin cluburi. In mod sigur nici lui nu i-ar pica bine sa schimbe scutece in timp ce tu stai prin cluburi. Daca nu iei initiativa acum la inceput, sa stii ca si peste ani va fi la fei :tu ai sa stai cu copii si el va umbla liber prin oras.

| versavia a răspuns:

Nu e normal si eu traiesc la fel ca tine, inainte ramaneam singura, acum am baietelu.Ai facut bine ca i-ai zis ce nu-ti convine. Apropo ai o scumpete de fetita.

| HappyPills a răspuns:

Nu este normal,
dar te felicit pentru ca i-ai spus ce te framanta, si ti sugerez sa ii spui ce nu iti convine de fiecare data, sa nu inchizi nimic in tine
poti sa ii sugerezi sa mergeti intr-un weekend impreuna undeva[cu tot cu bebe] si sa va mai ditrati, ca doar viata e scurta

| psycho_5607 a răspuns:

In opinia mea, nu gresesti deloc ca ii spui ce te deranjeaza. Fiind tatal copilului, ar trebui sa se ocupe si el, impreuna cu tine, de copilul vostru. Si poti incerca sa iti faci program cu prietenele, iar el sa stea acasa. Saau, cea mai buna varianta: iesiti toti 3 undeva. Asa va uniti familia mai bine. Succes. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai gresit de loc, copilul trebuie sa va uneasca nu sa va desparta, nu e corect el sa mearga prin cluburi iar tu sa stai acasa. Sotul tau trebuie sa inteleaga ca amandoi trebuie sa fiti responsabili nu numai tu, copilul e si al lui. Daca aveti parintii in aceiasi localitate cu voi sau o ruda dispusa sa stea cateva ore cu puiutul puteti si voi sa mergeti la un spectacol, un film sau pur si simplu sa va plimbati 2-3 ore fara griji. E bine cand e frumos afara sa mergeti toti la cumparaturi sau la plimbare.Pentru bebe e chiar indicat sa mergeti zilnic la plimbare in special seara, la intoarcere urmeaza baia, papica si sa vedeti ce bine va dormi puiutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, de ce nu o rogi pe mama ta sa stea intr-o sambata cu bebe si sa iesiti doar voi doi in oras la un film, o plimbare sa va relaxati? A avea un copil nu inseamna a renunta la viata de mai dinainte de nastere, de a sta,, legata de casa".
In curand se va incalzi afara si puteti iesi toti trei in oras, sa va vada lumea ce ferciti sunteti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala (de ambele parti) mi se pare ca ca nu e de acum, ci de mai demult: nu au fost stabilite (nu neaparat printr-o "sedinta" speciala in acest scop) drepturile si responsabilitatile fiecaruia.
Daca aveti principii diferite legate de rolul fiecaruia in familie, e destul de grav. Aici nu cred ca se poate discuta de normalitate ("Este normal ca eu sa stau in casa si ca el sa se distreze?"), ci de cum PERCEPETI VOI normalitatea. Fiecare familie ar trebui functioneaze dupa legi proprii, stabilite de comun acord.
Deci daca nu v-ati facut o "constitutie", ar fi cazul, mai bine mai tarziu decat niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint de parea ca copilul are nevoie de dragostea ambilor parinti.Si de unde vine conceptia ca cu bebelusul trebuie sa stee numai mama? cred ca ai dreptate ca i-ai reprosat, cu atit mai mult el ar trebui sa va acorde mai multa atentie ca mai inainte, doar sa ai un bebelus nu-i usor deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un copil asta nu inseamna ca esti rupt de realitate.acum depinde cat de des iese. ce cauta de fapt.banuiesc ca ceea ce nu i poti oferi inca. dar mare grija ca sa nu l pierzi.si nu i arata ca ai depinde de el ca te va juca cum stie el mai bine