| Maria_Diana_1994 a întrebat:

am și eu niste probleme si as vrea sa incep cu inceputul, sunt căsătorită de un an jumate, dar ne cunoaștem de 2 ani jumate, am o fetiță de un an și locuim cu chirie cu soacra cu care nu ma înțeleg mai deloc. De când am cunoscut-o nu mi-a plăcut de ea și nu am vrut sa locuim împreună mai ales că ea are pe soțul ei în alt oraș la ei acasă, adică unde socrul meu lucrează acolo, ea lucrează aici pentru că sa ne ajute pe noi chipurile sau mă rog pe soțul meu pentru că ei stau în oraș de 5 ani și noi nu ne cunosteam atunci. Și soțul meu lucrează aici și maica-sa ii tine cardul, menționez că și eu am lucrat doar că acum stau acasă cu fetița și nici măcar atunci nu ne lasă să avem bani la comun. Eu lucram și aveam banii mei daca era nevoie plăteam și eu ceva facturi și cam atat dar că sa ii tina ea cardul e absurd dar am incercat sa accept și asta. După care am rămas însărcinată și nu i-a convenit că e prea devreme că nu știu ce, că trebuia să mă protejez dădea numai vina pe mine că și cum băiețelul ei nu era pregătit să devină tată, pâna la urma am nascut și cu nașterea și toate cele m-a ajutat mama mea și asta alta poveste care a deranjat-o și ea ar vrea sa-mi las părinții la o parte, vizite cat mai rare deși ei stau în oraș, că eu locuiesc cu ei și să ascult numai de ea. Dar sa revenim la soțul meu care nici macar nu era implicat, la început era speriat de bombe nu mai dormea cu mine pentru că bebe era mai plângăcioasă când era mică,colici etc,acum pot sa zic că se mai joaca cu ea când are chef de joaca când începe să aibă ceva fata, gata nu mai știe ce să facă, el nu își dă seama că poate copilul are ceva, ori foame ori îi e somn ori ne doare o măseluță etc daca nu sunt in casa mă sună de 10 ori sa vin mai repede, iar când mama soacra e libera o lasă numai pe ea sa stea cu fata, el se duce se plimba. De multe ori îl rog sa mă ia și pe mine că și eu vreau sa mai ies puțin, uneori vrea uneori nu sau sta la laptop și maica-sa nu ii zice nimic, îl lasă să facă ce vrea, nu i-a zis niciodată nimic legat de copil să îl invete cate ceva sau altele. Numai de mine se ia și o scamă daca vede pe jos de ce e acolo.
Numai în privința la copil nu o mai las sa mă sfătuiască, i-am zis că o cresc cum știu eu daca ta-su nu e implicat și el nu este in stare sa mă ajute nici ea sa nu mă mai ajute. Acum nu știu ce să fac. În câteva luni urmează să ne mutăm singuri, incerc sa mai aștept dar daca nici când vom rămâne singuri, nu se schimba nimic. Chiar nu stiu ce o sa mai fac.Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Draga mea, clar nu e de tine asa ceva, as pleca cu tot cu copil la parintii mei.Mai sunt mame ce cresc copii singure, si o duc bine.Sincera sa fiu,tu esti chiar foarte rabdatoare,dar mie imi sare tandara si fac urat. Sfatul meu,asteapta sa mai vezi ce se intampla cum se mai invart lucrurile, daca vezi ca nu se schimba nimic si tu nu mai rezisti, eu zic sa faci pasul cel mare, ii dai papucii si iti cauti pe altul, mai responsabil, nu un cacacios. Sa-ti traiasca copilasul!

| Maria_Diana_1994 explică (pentru Vikaa):

Mulțumesc frumos, da sunt destul de răbdătoare am vrut sa fie bine și l.am acceptat așa cum e, totuși nu e chiar un băiat rau nu e violent nu înșală. nu îmi lipsește nimic întradevăr doar că e prea mamos, numai cu mama lui e uneori și a încercat de câteva ori să îmi ia apărarea dar zicea că mine și făcea tot că masa totul e de fațadă și asta le întrece pe toate cu mamosenia lui, mai bine un băiat mai dur nu violent normal mai cu capul pe umeri care sa nu facă doar ce zice mămică. chiar daca ne ajuta nu suntem obligați să facem numai cum vrea ea

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O decizie proasta sa faci copil cand nu ai casa si masa, nu are un viitor stabil un acoperis unde sa zica acasa. Mahala mare ai facut cu viata ta, solutia sa pleci la mata cu ala mic si divort daca nu merge treaba cu baiatu mamei

| Maria_Diana_1994 explică (pentru mgtow):

Dar noi am vrut amândoi copil, am putut sa intru și în concediu de creștere iar pentru casa noastră deja începusem demersurile doar că ea nu ne lasă zice că nu are încredere în noi in condițiile in care eu am 25 și el 29 nu știu ce vrea sa ii demonstrez, am incercat sa fac ce pot și în casa curat mâncare plus copil. Da, mă mai ajută și ea dar ea lucrează și când e libera pleacă la socrul meu da de ce nu sta cu el acolo nu știu și socrul meu de cele mai multe ori îmi tine partea dar mama soacra tot cum vrea ea face chiar nu ne înțelegem cu ea uneori, mai ales de când am rămas însărcinată s-a schimbat complet daca știam că va fi așa chiar numai făceam copil. Acum își iubește nepoțica nu pot sa zic că nu da nu are mereu răbdare cu ea dar aici nici nu îmi bat capul oricum e copilul meu și eu mă ocup de ea. Eu alte am probleme faptul că nu ne a lăsat singuri că nu muream de foame

| Cosmin86 a răspuns:

Un copil se face dupa 5-6 ani de relatie MINIM, timp in care cunosti ca lumea oamenii. La fel si nunta se face dupa minim 4 ani.

| sofisis a răspuns:

Nu pune carul impotriva boilor. Asteapta sa va mutati si vezi atunci ce si cum. Pana una alta, impune-te in fata soacrei si nu o mai lasa sa iti faca cheltuielile in casa.
Cat despre sot...e cam pampalau si baiatu' mamii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este sa nu mai aștepți câteva luni. Vorbești cu el clar,ii spui,bai omule tu ai un copil cu mine,copilul asta nu vede armonie in casa asta. Ori ești bărbat ori stai la fusta lui ma ta? Pai el trebuia sa i închidă gura ma-si de mult timp. Cum sa i permită sa se bage in casa voastră? Și ma sa n are nimic in capul ăla. L a ținut la fusta ei in loc sa l învețe sa fie bărbat. Fata,nu ți mai irosi viața asa. Ca dacă ai un copil nu înseamnă ca trebuie sa rabzi. Muta te cu el și dacă tot se bagă ma sa, dacă nu ți aduce banii acasă, dacă nu te pune pe primul loc nici pe tine nici pe copil, lasă l. Ca te tine pe loc. Și pe tine și pe copil. Ce învață copilul ăla de la el? Ca vede numai tensiune in casa. Creste ți fetița frumos, sa ți plătească pensie alimentara dacă nu e in stare sa fie bărbat sa aibă grija de familia lui. După ce ai zis tu am impresia ca o sa fie cu mămica toată viața. Tu trebuie sa te gândești doar la tine și copil ca nu mai suntem in 99, ai o viața și se
Scurge repede. Trăiește o, sunt bărbați in lumea asta câte ar da milioane sa aibă un copil și o soție acasă, cuminte. Fi tu fericita și va fi și fetița ta.

| Maria_Diana_1994 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos ????????

| M1989 a răspuns:

Trebuie pus punctul pe i. Si fal sa fie mai responsabil si sa inteleaga ca si el a perticipat la fel ca si tine la conceperea fetitei. mult succes.

| shareable a răspuns:

Are dreptate. Trebuia sa te protejezi