| Patricia_2630 a întrebat:

Am o mare problema cu fetita mea de 15 ani.Totul a fost bine niciodata nu ne-am cetat doar ciondaneli cateodata ea a fost mult mai cu capul pe umeri decat mine. Mi-a zis intr-o zi ca-i place de un baiat am fost vesela am incurajat-o sa-mi povesteasca despre el.Acum o saptamana am venit acasa(tatal ei este plecat in afara 2 saptamani)si i-am gasit in pat pe amandoi intr-adevar destul de imbracati.Fiind de la servici m-am enervat rau pe ea si am certat-o.(desi i-am zis ca poate oricand sa-si aduca prietenii acasa). Cand am fost sa o iau de la liceu o fata de acolo (cu care cei drept stiam ca fiica mea nu se intelegea)mi-a zis ca a vazut-o in baie cu un baiat.Am crezut-o fiind sigura ca fiica mea a luat-o razna si ca a facut cei mai rau. Dar ce a pus paie pe fost a fost in urma cu 4 zile cand i-am gasit iar pe amandoi(venind mai repede acasa)unu in bratele ceiluilalt. N-am mai rezistat am facut-o cu ou si otet i-am zis tot ce mi-a trecut prin cap si nu m-am lasat pana n-am facut-o sa planga.(nervii of). L-am condus pe baiat afara si am lasat-o pe ea cand m-am intors, usa de la ea, din camera, era inchisa.Am continuat sa ma iau de ea stiind ca o sa coboare la masa.Problema e ca n-a coborot.De trei zile a stat inchisa in camera. Ii las mancarea pe masa cand plec la serviciu mi-am cerut scuze de zeci de ori... a iesit de 2 ori sa manance cat eram plecata(n-a mancat aproape deloc si mai iese o data sau de doua ori noaptea.Vecinii mi-au zis ca au vazut-o pe pervaz(statea si se uita la stele). O strig nu raspunde nici cu prietenii nu mai vorbeste. Mi-e frica ca nu mananca si sa nu o apuce ceva sa mai faca ce stiu eu.La scoala prietenele ei mi-au zis ca fata respectiva a mintit fiind geloasa.Am vorbit cu sotul care e ultra ingrijiorat a zis ca peste 2 zile cand vine fortam usa si o altuieste de nu se vede daca nu iese pana atunci. Mi-a zis ca o taraste cu forta la pshiholog(spaima ei sunt doctorii). Nu vreau asta pentru ca stiu ca totul e din vina mea(probabil daca ii vedeam in weekend nimic nu se intampla). Am exagerat rau si nu m-ai stiu ce sa fac in ultimele zile mi-am luat si concediu sperand sa o ajut.Ma gandesc sa vorbesc cu prietenul ei poate o ajuta si o face sa iasa.Momentan sta inchisa acolo si asculta muzica. Aveti idei?(nici la scoala nu a mai mers nimic si o cred in stare sa stea acolo pana se imbolnaveste)PS:daca vreti sa va bateti joc nu aici.

20 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Daca se incuia in camera citeva ore era normal, 3 zile e mult prea mult, in loc sa-ti ceri scuze mai bine sparge usa pina nu se sinucide sau se imbolnaveste.

| luana1 a răspuns:

Adolescentii merg pana in panzele albe cu orgoliul si razbunarea.Se simt de cele mai multe ori neintelesi si nedreptatiti.Probabil asa se simte si ea acum desi reiese din cele povestite ca a avut parte de un tratament usor diferit din partea ta decat majoritatea celor de o varsta cu ea prin faptul ca ai fost deschisa discutiilor de orice fel.Cred ca intr-un fel sau altul chiar tu ai fost cea mai putin pregatita si de aceea ai reactionat in acest fel.Acum,ea vrea sa te pedepseasca si merge,in opinia mea un pic prea departe, nu stiu, dar cu rabdare din partea ta cred ca vei putea sa discuti cu ea.Intra la ea in camera intr-un fel sau altul si incepeti o discutie sincera. Spune-i de ce ai reactionat in acest fel si explica-i ca nu-i doresti decat binele si expune-i riscurile la care se supune atunci cand se avanta intr-o relatie.Asigur-o ca esti tot timpul alaturi de ea.Cu mult calm si rabdare, fara violenta verbala sau amenintari se rezolva totul.In mintea ei tu esti cea care a gresit asa ca vei nevoita sa faci primul pas.Succes!

| NickiMinaj a răspuns:

Nu inteleg cum e posibil ca tu sa nu ai un set de chei de rezerva pentru camera ei... happy doar ai o adolescenta in casa. parerea mea e ca nu e nevoie de psiholog. doar deschide usa aia si discutati...

| didiDia a răspuns:

Eu cred ca subiectul asta e deschis la misto. Mi se pare de-a dreptul inadmisibil sa fii parinte si sa-ti para rau si sa ai regrete pentru ca i-ai spus copilului asa ceva. Ati fost de-a dreptul indreptatita sa-i spuneti vorbe mai grele. Eu de-as fi in locul dumneavoastra n-as avea nici un regret. Din contra, cu prima ocazie cand as da ochii cu ea, as certa-o si mai rau. Isi iau lumea in cap adolescentii de azi. Parintii si profesorii nu mai au autoritate? De necrezut.

| Stef_Raul_2002 a răspuns (pentru didiDia):

Pun pariu ca ai vreo 40-50 de ani si te crezi foarte desteapta dar sa stii ca, copil sau nu cand ai dreptate ai dreptate nu merita sa țipi la copil din orice. Asta credeti toti mai ales profesori, aveti vreo 40 de ani si nu intelegeti ce e bine si ce nu e bine. De multe ori copii gandesc mai bine decat voi dar nu vreti sa recunoasteti. Rusine

| CristinaElena96 a răspuns:

Buna ziua, stiu ca probabil o sa primesc stupiduri dar cred ca dumneavoastra ati fost prea indulcenta cu fiica dumneavostra.Am tot 15 ani si cea mai frumoasa zi mi-a distrus-o mama pentru ca nu-mi placea cum statea parul(facut de ea) si a inceput sa urle la mine, si mai ales ca a fost si foarte foarte violenta.Si m-ai rau m-a trimis la cursul festiv asa cum eram plansa toata lumea se uita la mine pe strada cum plangeam,ba chiar un batran s-a oprit sa ma intrebe ce am patit,noroc ca am fost la o colega si m-a calmat ea.Iar daca ma credeti nu m-am inchis in camera mea, nu am urlat ci chiar am iertat-o pe mama.Cred ca nu ati gresit cu nimic,ba chiar ati reactionat bine, o sa isi revine pentru ca asa nu se poate. Invatati sa fiti putin mai exigenta sa nu ii mai oferiti atentie la orice lucru minor, pentru ca daca va fi alintata veti pierde si dumneavoastra mult.La 15 ani sa o prindeti in pat cu prietenul, pai la 18 poate va ganditi ca o sa aveti si un nepot.Pai va spun ca daca mama ma prindea cum ati prins-o dumneavoastra cred ca nu ma mai primea acasalaughing).Nu stiu ce sa va zic nu am multa experienta, dar m-am pus in locul mamei si v-am spus cum ar reactiona. Eu va urez mult succes si incercati sa purtati o discutie mama-fiica si fiti mai deschisa cu ea, explicatii despre riscurile vietii sexuale de la o varsta asa frageda.

| CristinaElena96 a răspuns:

@Runner ma lasi cu textele astea de 2 banioh go on?
mi-am exprimat opinia, e problema ta daca la 15 ani te prindea maicata in pat cu baieti /fetewinking si ps: nu ma intereseaza ce o sa zici, doamna poate sau nu sa tina cont de parerea mea, eu dat opinia

| CristinaElena96 a răspuns:

Si runner dupa mintea ta unde ajungi cu inceperea vietii sexuala la 15 ani?
sa stii ca am colege care si-au inceput viata sexuala la 15 ani si sunt facute in toate felurile si ocolite de majoritatea baietiilor.asa ca mai bine nu te afla in treabawinking

| StreetDancer a răspuns:

Buna!

Eu zic ca nu ar trebui neaparat sa iti para rau de ceea ce ai zis, ci de felul in care ai zis.
Parerea mea este ca ai avut dreptate doar ca nu trebuia sa o spui in felul in care ai ziso. Trebuia sa ii explici frumos, fara sa urli.

Nu stiu exact care este relatia dintre voi 2 dar eu zic ca ar trebui sa vorbiti despre sex in primul rand ( ca sa stie la ce se expune ) si despre alte probleme despre acest gen.
Nu uita are 15 ani si deja este la adolescenta. E normal sa aiba un prieten dar trebuie sa aiba unele limita impuse de tine.
Vorbeste frumos cu ea, sub nici o forma sa nu urli!

Mult succes!

| zenbatista a răspuns:

Synt doar un copil nu stiu cum este sa ai parinti, dar nu stiu...ai reactionat prea dur, incearca sa vorbesti cu acel baiat si acel baiat sa vorbeasca cu eawinking cu bataia mai rau se inrautateste situatia parerea mea, si poate si un mers la psiholog ar fi bine.

| AnnaDee a răspuns:

Buna ziua, doamna. Este o problema foarte delicata. Nici nu stiti daca a facut ceva, sau nu. Este complicat. Probabil ca fata a crezut ca incercati sa-i distrugeti momentele. Poate vrea mai multa intimitate (aveti grija, va rog cu asta). Nu dati incredere nici prietenelor nici altcuiva caci se poate minti usor in ziua de azi. Nu stiu. Incercati sa aflati cat mai multe. Parerea mea e ca fata dvs isi va da seama de greselile ei (poate reflecta acum la ele si se gandeste ce sa faca in continuare). Aveti grija sa nu-i vina vreo idee nebuneasca. Daca prietenul e de treaba, poate va va spune ceva, dar nu prea cred ca e asa. Mai bine vorbiti cu un psiholog. PS: Eu am 14 ani, teoretic ar trebui sa inteleg astfel de chestii.
Sper ca v-am ajutat. Respect!

| RuffledOwl a răspuns:

Eu zic ca ai alintato și ca acum o face pe victima.Dar nu este nimic...cu timpul mai mult ca sigur o sa-și revină.Si când o sa vadă ca și-a făcut mai mult rău pentru ca nu mai merge la scoală și distruge relațiile cu prietenii nevinovați doar pentru un băiat(de care cu siguranță avea sa se despartă la un moment dat) o sa regrete și ea.^^
Parerea mea.

| ciprian_7143 a răspuns:

Fara bataie de joc insa are 15 ani! Trebuie sa vorbesti cu ea ca si cum are aceasta varsta! Nu trebuie sa o tratezi ca si cum ar avea varsta ta. Oricum cel mai bine este sa vorbesti, asa cum si tu ai spus, cu prietenul ei si sa il lasi sa intre la ea in camera indiferent daca trebuie sa excaladeze geamul sau alte faze din astea mai periculoase.Se va simti magulita de acest gest iar daca acea usa inchisa se va deschide, trebuie sa ai grija sa nu se mai inchida niciodata! Trateaz-o ca pe o fata de 15 ani si vei avea de castigat! Garantat! Apropo, incearca sa devii cea mai buna prietena a ei, asa nu vor mai fii contradictii si tot asa vei ajunge sa o intelegi mai bine.Succes!

| soricori a răspuns:

Pai: eu iti zic sa vorbesti cu prietenul ei daca il poti contacta, sa ii spui sa vina si sa incerce sa o scoata de acolo, incercati sa vorbiti limpede si bland, nu va certati ca nu o sa rezolvati nimic, decat o sa o faceti sa se supere mai tare, si daca ii vorbesti bland si frumos, si ii explici ea va intelege. o sa vezi... sper ca te-am ajutat, nu prea ma pricep la astea, dar am incercat sa te ajut, bafta si sper sa reusiti:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Esti mama ei, deci poti intra in camera la ea sa discuti cu ea si sa iti explici ca cateodata viata e grea si ca nu trebuie sa puna la suflet. Oricum cere-ti scuze de la ea. Si las-o sa vorbeasca cu acel baiat. Vorbeste cu ea si explica-i cum trebuie sa reactioneze cu acel baiat. Sa nu faca pasi mai dezvoltati. Sau sa puna la suflet la varsta aceasta. Acum explica-i ca e varsta cand cunosti baieti, si ca nu trebuie sa faca ceva ce nu trebuie. In orice caz daca nu a facut. Las-o sa-l cunoasca.
Pa, pa.

| FlorinPx a răspuns:

Ati reactionat foarte urat dar cred ca va inteleg. Unii baieti chiar profita de fete atunci cand sunt indragostite pana peste cap si isi bat joc de ele dar o fata de 15 ani nu trebuie certata pentru ca se saruta cu un baiat are 15 ani nu 10-12 si e ceva normal. Si fetele trebuiesc lasate cu baietii si chiar sa aiba relatii cu baieti pentru a se dezvolta social si cand va ajunge la varsta de 18 ani sa stie cum sa se comporte cun prietenul ei, apai daca e tinuta in casa si certata zii de zii cand va iesi prima data cu un baiat clar nu s-ar simtii bine si nu ar stii cum sa il satisfaca intr-un fel pe prietenul ei(cand va mai creste). Trebuia decat sa stati amandoua intr-e 4 ochi si sa vorbiti mai deschis(daca ati mai facut asta pana acum veti avea sanse sa intelegeti ce se intampla daca nu fiica dvs nu va spune nimic) sa va povesteasca despre acel individ si chiar sa il cunoasteti dvs personal.
Eu am tot 15 ani dar eu am un stil de a gandii nu stiu daca e bine sau nu pe parcurs imi voi da seama dar o data ce parintii se gandesc sa faca un copil trebuie sa se gandeasca si la consecinte, sa dau un exemplu daca aveti o fata nu trebuie sa ii spuneti zii de zii cand creste sa aiba grija ce face ca o rupeti cu bataia sau mai stiu eu ce la 15 ani se maturizeaza si nu stiti ce prostii poate face pe afara si in caz ca face vreo prostie stiind ca dvs ii faceti capu patrat nu o sa va spuna si o sa decida singura ce are de facut si se ajung la momente nefericite. Mult succes

| ciupercamica a răspuns:

Uite un sfat:
adolescentii...cand se indragostesc, cred ca nimeni nu mai iubeste ca ei
Ei au nevoie intr-adevar de un spatiu al lor!
Dvs ar trebui sa va calmati si sa vorbiti cu multa rabdare deoarece adolescentii din ziua de azi sunt foarte fragili si isi pot rupe "firul" emotional
Cu calm si multa grija ii puteti da sfaturi prin experinta cu care cred ca ati trecut si dvs (doar ati fost si dvs adolescent) Poate va intelege... uitati certurile si ciondanelile si luati-o de la capat

Post scriptum: Vorbiti cu foarte multa grija deoarece, repet isi pot rupe "firul" emotional!

| M_8478 a răspuns:

Aprindeti lumanari si rugati-va pentru ea sa se linisteasca.
Prietenul ei sa ii aduca un cadou ceva ca sa o puteti atrage de acolo (eventual o pisicuta sau un alt animal).
Nu fortati usa (parerea mea).
Si spuneti-i ca o iubiti.
Va doresc numai bine.

| Runner a răspuns:

Didi si lorycristy voi ati scris niste prosti. Aveti impresia ca ea trebuie certata si batuta pentru a o putea invata ceva? Eu zic ca nu. Deja la 15 ani cred ca este destul de mare si este capabila sa inteleaga de vorba buna. Ea trebuie educata nu batuta sau certata, poate doar in anumite cazuri mai speciale. Daca ai gasit-o in pat cu prietenul ei nu vad care este problema cand tu singura ai spus ca erau inbracati (daca ii prindeai dezbracati era alta treaba, desi daca stai bine sa te gandesti daca ei vor sa isi inceapa viata sexuala nu prea ai ce face asa ca mai bine o inveti cum sa se protejeze si care sunt riscurile nu sa o bati sau mai stiu eu ce).
Eu zic sa te duci sa vorbesti cu prietenul ei si sa vina sa o mai linisteasca, iar dupa ce ii mai trece supararea sa te duci sa vorbesti cu ea si sa ii explici exact de ce te-ai comportat asa, iar daca este fata desteapa o sa inteleaga.
Si daca spargeti usa si o tarati cu forta la psiholog nu rezolvati nimic ba chiar inrautatiti situatia.
Acum faceti ce credeti ca este mai bine, eu mi-am dat cu parerea si vam dat si un sfat. Sper sa faceti ce trebuie si ce este mai bine. Mult noroc in rezolvarea acestei probleme ceva mai delicate.

| Runner a răspuns:

Eu ca si tine mi-am exprimat opinia si am dat un sfat. Cum am zis si in postul anterior sper sa faca ce trebuie si ce este mai bine, nu am spus ca ce am scris eu este neaparat ce-a mai inteleapta decizie. Si de altfel nu am spus nici ca este bine ca la 15 ani sa isi inceapa viata sexuala, ci sa ii explice care sunt riscurile si cum sa se protejeze.
Acum eu mi-am spus opinia tu ti-ai spus opinia sa ne rezumam la atat.