| Mikybyby a întrebat:

Am o mare problema cu mama! Nu exista zi in care sa nu ma certe (Menționez ca am 15 ani și sunt la liceu)... nu stiu ce sa mai fac! Tac din gura și o las sa vorbească singura dar continua și nu ma lasa pana nu da in mine(cred ca asa se simte ea bine). Astazi am avut un conflict care a inceput de la pensat(voiam sa ma duc sa ma pensez la mătușa mea iar ea a zis ca nu, ca pot sa ma pensez și singura) iar dupa a inceput sa ma faca curva pentru ca ma dau cu rimel la liceu si ca îmi țin parul desfacut! (Nu am avut un iubit, nu am avut primul sarut, ma imbrac decent) și tata ii ia apararea mereu!
Vreau niște sfaturi cum pot sa scap de strictețea ei! Și cum pot sa o evit! Am nevoie urgent se sfaturi va rog mult

Răspuns Câştigător
| Alive99 a răspuns:

Hey Miky, este perfect normal ce se intampla.Mama ta, face exact cum facea tatal meu.Ii placea sa ma certe si dupa sa ma bata.In momentul in care am facut 17 totul sa terminat.Pentru ca, crescusem si intelegeam altfel lucrurile.Dar sa vorbim despre tine, sa o opresti pe mama ta nu ai cum, strictetea in niciun caz.Din ceea ce imi spui tu, un lucru inteleg..ca parintii te iubesc.Chiar daca nu crezi asta, fac totul doar ca sa te protejeze, desi nu mi se pare cea mai abordabila metoda.Mama ta ar trebui sa inteleaga ca ai crescut si ca ai nevoile tale.Probabil mama ta nu a avut o copilarie stralucita si ea inca traieste cu ideea ca nu este normal ceea ce faci, desi este perfect normal, dat fiind societatea in care traim.
Cu ce pot sa te ajut? Pot doar sa te incurajez sa ai rabdare.
Sau ar mai fi o metoda buna prin care poti sa ii intri sub piele..incearca sa o prinzi intr-un moment de slabiciune,un moment in care radeti amandoua, sa fiti singure neaparat, si atunci va vorbi altfel cu tine. Pune-i intrebari despre copilarie, ce facea, cum era viata ei in perioada scolii.Stii ce va aduce aceste intrebari? O noua perspectiva a mamei tale, isi va da seama ca s-au schimbat vremurile dar in acelasi timp va crea o legatura cu tine.Incearca sa o intrebi cand faci un anumit lucru daca este bine sau nu, ofera-i atentie..in loc sa stai pe telefon,du-te si intreaba daca o poti ajuta cu ceva.
Crede-ma,vei crea o legatura cu mama ta si va fi mai moale cu tine, pare banal ce spun, dar este o tactica psihologica.
Sau, nu incerca ce ti-am spus eu si tot nu vei sti daca a functionat sau nu, si o sa traiesti calvarul asta mult si bine.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O asemenea ceartă are un început. Să îl tai așa.
- Mama, nu am putea discuta fără nervi?
Dacă și asta o enervează, are o problemă, iar acea problemă nu ești tu.
Și să îi spui și asta.
Atunci o să turbeze. Dar nu o să mai poată continua.

| Mikybyby explică (pentru sadrian46):

O enerveaza și când ii zic sa se calmeze! incerc sa o ignor... poate asa o sa fie mai bine, multumesc❤️

| Mosotti a răspuns (pentru Mikybyby):

Ignor-o cat mai dur! Chiar si daca da putin in tine, tot ignor-o, sa vezi apoi ca se va potoli, cand vede ca nu te mai atinge ce face, va renunta pentru ca nu-si mai atinge scopul sa se razbune pe tine pentru niste traume si neimpliniri de ale ei din trecut!

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa scapi pana ce nu devi majora sa pleci la viata ta, sau muta-te la matusa! Te face curva pentru ca ea se uita dupa baieti in adolescenta sau se ducea cu mai multi, nu i-a mers bine din cauza asta, critica la tine ce nu suporta la ea de fapt. deci are probleme psihologice si te terorizeaza pe tine. Dar sanse altele nu ai, ori te muti, ori...stai asa. Ca sa discuti cu ea nu merge clar. Si daca ai iubit ce? Chiar e bine sa ai la o adica daca se iveste ocazia. Ori mama ta invers, nu a avut parte de baieti si are necaz ca ai avea tu, asta varianta doua! Daca arata bine sau a aratat, atunci e prima varianta, daca nu arata, e a doua.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai ce face, mai rabdă 3 ani până devii majoră.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Alive99 a răspuns:

Si voiam sa mai spun ca, in fiecare zi iti spui ca o sa faci 18 ani si o sa pleci si nu o sa-i mai vezi si ca te-ai saturat, ca nu te intelege si etc.Si eu am spus asta la un moment dat, dar. uita-te la mine(nu ai cum, dar pricepi tu), am 19 ani si locuiesc langa tatal meu, avem o relatie minunata tata-fiu(btw, nu am avut mama de la varsta de 4 anisori). Doar incearca ce am spus eu..please,si daca vrei sa mai vorbim sau sa ma tii la curent cu ce faci, Stefan Stefan pe Facebook, bluza alba si din Bacau.Pup

| sunt0anonima a răspuns:

Sa scapi de ea Nu poti,dar nu ii mai da atentie,dacă o sa vada ca Nu Iti mai pasa de ce zice,la început se va enerva,dar apoi, nu are de ce sa mai contunua o conversație singura, idkk
Sau poti sa vorbesti cu ea deschis, cand E si ea calmă, și sa ii explici ce Nu Iti place la relația voastră
Succes

| Mosotti a răspuns (pentru sunt0anonima):

Da, ai dreptatem, e singura solutie sa o ignore, cand vede ca nu mai raspunde ea la provocari, va inceta sa provoace pentru ca nu-si mai atinge scopul de a irita. Sa vb cu ea nu merge, nu se poate intelege cu ea, femeia are mari probleme psihologice si nu merge. Are necaz pe fi-sa ca e frumoasa, de aia o face dama de consumatie cand se face frumoasa, sau din celalalt motiv spus ieri, e dusa maica-sa. Deci sa o ignore neaparat si va fi bine.

| sunt0anonima a răspuns (pentru Mosotti):

Ignoranta Nu duce mereu la succesul pe care îl vrei, ar trebui sa ia măsurile pe care le consideră ea folositoare în legătură cu mama ei

| Mosotti a răspuns (pentru sunt0anonima):

Corect, insa ce masuri sa ia? Deocamdata nu poate. Decat sa o ia la bataie, lucru imposibil. Nu se poate intelege cu ea, aia are mari probleme si nu ai cum sa comunici omeneste. Poate sa o puna la punct verbal, sa se impuna verbal asa autoritar, poate o vede slaba si profita, iar daca fata e mai ferma, poate ar inceta mama, nu stiu ce sa zic, eu am avut noroc de parinti buni, m-am inteles excelent cu ei.