| justanillusion a întrebat:

Am o mare problema. M-am certat cu tata si nu ne vorbim deloc. Amandoi am gresit dar niciunul nu vrea sa recunosca. Cum sa ma impac cu el.

Răspuns Câştigător
| Linilerei a răspuns:

În primul rând ar trebui să stați de vorbă. Îl iei cu frumosul și admiți că ai greșit. Probabil că și orgoliul lui este mare și așteaptă ca tu să faci primul pas. Îl faci totuși să înțeleagă faptul că și tu ai greșit. Adulții au mereu senzația că au dreptate. Așa e și mama, dar ei speră ca noi să fim cei ce vin la ei. Lasă orgoliul dacă dorești să ai pace, îi vorbești frumos și nu țipi, dar mai întâi stabiliți niște condiți. Nici unul dintre voi nu ridică tonul așa încât să nu aibă nici unul dintre voi de pierdut la final. E important că porți o comunicare cu el. Rezolvă mai multe decât crezi. Dacă îl eviți nu se va rezolva nimic.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Raspunsul este usor, dar este atat de greu! Recunoaste tu primul ca ai gresit si atunci va veti impaca.

| AndraNicoleta a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat sa va impacati, incearca sa faci tu primul pas si cere-ti scuze. O sa le accepte, iar la final, dupa ce ve-ti fi ca inainte, daca stii cu adevarat ca si el a gresit, nu uita sa-i amintesti acest lucru...ca sa fiti chit. happy
Numai bine!

| Bradster a răspuns:

Sa nu astepti sa faca el primul pas; nu o sa se intample; cere-ti scuze si explica-i ce ai vrut de fapt!

| torsi a răspuns:

Recunosti. tatal tau vrea sa iti arate ca el detine controlul (ceea ce e un lucru bun - de obicei)
winking
bafta!

| oanaoana23 a răspuns:

Parintii is foarte iertatori. arata-i ca iti pare rau si o sa va impacati imediat. sa ne spui care sfat ti-a fost de folos.pop

| wdylf a răspuns:

Se spune ca cel mai intelept cedeaza... Asa ca nu te gandi ca esti mai las sau alceva daca iti ceri tu primul scuze...gandeste-te doar ca esti mai itelept.

| Lada_Adriana_1997 a răspuns:

E mai bine sa va inpacati ca pe urma o sa regreti ca nu te-ai impacat cu el. Succes