| TepesStyle a întrebat:

Guys help please! E o problema majora pentru mine! Deci, verisoara mea, care este totul pentru mine s-a certat cu cel mai bun prieten al ei ( acel prieten este ca al 2-lea tata pentru mine ) mai de mult, acum cateva zile. Azi am aflat si... nu prea pot sa cred
Au gresit amandoi in acest conflict si vreau sa ii impac. Va rog ajutati-ma funda big grin

7 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Nu e treaba ta.
e decizia lor - ei se cearta, ei se impaca.

| ReiVaN a răspuns:

Nu e treaba ta.
e decizia lor - ei se cearta, ei se impaca
daca te bagi aiurea mai cazi si prost

| anonimg a răspuns:

"La oameni lucrul acesta este cu neputinta, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26)
Asadar, nu mai sta pe ganduri: pune-te pe genunchi si cere de la Dumnezu impacarea intre cei doi.
Daca ar fi sa platesti pentru impacarea aceasta, cat ai oferi? (Este o intrebare la care trebuie sa iti raspunzi singur). Deci nici Dumnezeu nu iti cere un lucru prea greu: trebuie doar sa-L rogi. Cat de greu poate fi? Sau ce te-ar costa? El te va sustine in dorinta de a-i impaca pe cei doi, deoarece aceasta a fost si lucrarea Domnului Isus: de a-i impaca pe oameni cu Dumnezeu. Cere, bate si cauta solutii. Le vei primi doar de la El.

| pastru009 a răspuns:

Degeaba ne ceri noua ajutorul, daca nu ne spui motivul pentru care s-au certat!
Singurul raspuns primit pana acum ce te-ar putea ajuta cu sanse de vreo 60% din 100% ar fi al madynei22.Si nu ii asculta pe cei care ti-au spus ca nu este treaba ta, deoarece tu ai doua persoane importante ce fac parte din viata ta si vrei sa ii alaturi pe amandoi, dar atata timp cat sunt certati, orgoliul face multe.Ideea este ca trebuie sa ii ajuti sa se impace.Asculta-i pe amandoi versiunea povestii de unde a inceput cearta si dupa intreaba-l pe fiecare: "Vrei sa o ierti?"(baiatul pe care il simti ca pe al doilea tata) si "Vrei sa il ierti?"(cea mai buna prietena). Daca ambii zic nu,intreaba-i "De ce?". Daca raspunsul este fara sens(exemplu: "D'aia!"; "Ca asa vreau eu!") se observa orgoliul si se asteapta ca acea persoana ce nu vrea sa ierte sa i se ceara scuze/iertare de insusi persoana cu care s-a certat.
Daca unul dintre ei zic da sau poate un "Nu stiu..." lung si mai silentioasa poti simti in vocea lui/ei ca ar dori sa ierte persoana cu care s-a certat, dar nu are curajul sa o faca si trebuie impinsa de la spate, unde intervii tu.
Tine minte ca atunci cand ne ceri ajutorul noua celor de pe TPU, da-ne toate detaliile problemei ce o ai, deoarece pana si cele mai mici detalii pot avea o semnificatie anume.
Scrie-mi daca vrei sa ma intrebi ceva si am sa iti raspund in cel mai scurt timp. happy

| pastru009 a răspuns (pentru pastru009):

Sa ii ai alaturi...*

| Kinezuul a răspuns:

Eu zic ca nu este treaba ta cel mai bine ar fi sa ii lasi singuri sa isi rezolve problemele

| madyna22 a răspuns:

Incerca sa aflii motivul si sa ii faci pe amandoi sa inteleaga ca au gresit. Explica-le ca daca stau suparati unul pe celalalt si nu o sa vorbeasca fata in fata despre ce s-a intamplat nu o sa rezolve absolut nimic. Pune-i sa vorbeasca pe rand despre ce ia suparat pe fiecare astfel incat sa constientizeze ca ar trebui sa isi indrepte greseala si ca nu ar trebui sa o mai repete si ca ar trebui sa se impace deoarece amandoi au gresit si nu ar trebui sa fie o problema pentru ca unul a gresit si altul nu...